PANC: 20 chutných a výživných rostlin

PANC: 20 chutných a výživných rostlin
Michael Rivera

Rostliny PANC se v posledních letech staly populárními a jsou již součástí jídelníčku mnoha Brazilců. Snadno zaměnitelné s plevelem, rostou v parcích, na volných plochách, chodnících, ulicích a dokonce i na zahradě.

Co jsou rostliny PANC?

PANC je termín vytvořený biologem Valdely Ferreirou Kinuppem a používaný k definování kategorie. nekonvenční potravinářské rostliny Tato zelenina se na zahrádkách často nepěstuje, ale lze ji použít při přípravě různých pokrmů.

Rostliny PANC jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny a vitamíny, a tak vhodně doplňují jídelníček. Navíc se snadno pěstují a jsou méně náchylné na škůdce.

Mnoho druhů PANC pochází z Brazílie. Mohou být konzumovány nezpracované nebo v přípravcích, jako jsou dušené maso, čaje, sladkosti a chléb.

Kategorii PANC netvoří pouze neznámé rostliny. K tomuto zařazení vede i skutečnost, že se používají všechny části známé rostliny. Například cílem konzumace bývá červená řepa, ale součástí stravy mohou být i její listy.

Hlavní druhy rostlin PANC

Shromáždili jsme hlavní druhy netradičních jedlých rostlin. Podívejte se na další informace o každé z nich:

1 - Oro-pro-nóbis

Tento druh je dobře známý v Minas Gerais a São Paulu, ale v jiných částech země není tak oblíbený. Používá se jako přísada k výrobě mouky, která se hojně používá při přípravě koláčů, chleba a pečiva.

Květy dýně ora se skvěle hodí k dochucení pokrmů. Plody lze použít do šťáv, džemů a sladkostí, zatímco poupata připomínají chřest a mohou jídlo ještě více ochutit.

2 - Zeleninové ryby

Nejčastějším způsobem přípravy je opečení a osmažení listů, jako by šlo o skutečnou rybu. Odborníci tvrdí, že se rostlina nemá jíst syrová, protože její struktura není příjemná pro chuťové buňky.

3 - Caruru

Je to rychle rostoucí rostlina, kterou lze pěstovat na zahrádce u domu. Chutí připomíná špenát, proto se listy vaří a dusí.

4 - Kapucín

Květy kapucínek dodávají pokrmu na sofistikovanosti a barevnosti a potěší i chuť, která připomíná řeřichu.

5 - Bertalha

Původem z Indie se tato liána používá při přípravě farofů, dušených pokrmů a koláčů. Kombinuje se s mnoha oblíbenými druhy koření, jako je chilli, černý pepř, jarní cibulka, petržel, česnek a cibule.

6 - Taioba

Tajoba je jednou z nejsnadněji dostupných rostlin PANC. Její listy jsou velké, silné a velmi zelené. Nejčastější způsob přípravy spočívá ve smažení: listy je třeba nakrájet a smažit je jako zelí.

Vyvarujte se konzumace syrové rostliny, protože štípe v ústech a může způsobit alergii. Některé varianty taioby jsou toxické, proto je velmi důležité dávat při jejím výběru pozor.

7 - Ocet

Tato rostlina s načervenalými listy a kyselou chutí, známá také pod názvem azedinha, se hojně využívá při přípravě šťáv a salátů. Má nízkou kalorickou hodnotu, je bohatá na vitamin C a má protizánětlivé účinky.

8 - Beldroega

Původem z Asie, Beldroega ( Portulaca oleracea ) má léčivé a dietetické vlastnosti. skládá se z malých, dužnatých, oválných listů a žlutých květů.

Snadno rozložitelná plazivá rostlina slouží jako přísada do polévek, salátů a dušených pokrmů.

9 - Trapoeraba

Modré květy trapoeraby jsou jedlé a lze je použít na ozdobu rizota, salátů a dokonce i dezertů. Listy lze také konzumovat, ale vyžadují tepelnou úpravu.

Chuť rostliny připomíná ora-pro-nobis, jen je jemnější a méně slintá. Je ideální přísadou pro přípravu lívanců, suflé, chleba a koláčů.

10 - Clitoria

Rostlina pocházející z Asie vytváří květy, které se hojně využívají při přípravě modrého čaje bohatého na živiny. Nálev má léčivé účinky a pomáhá chránit játra. Clitoria slouží také jako přírodní barvivo do rýže a šťáv.

11 - Konvalinky

Zázvorová lilie je dobrou náhradou zázvoru, protože její kořen má stejnou charakteristickou chuť a vůni. Bílé květy lze jíst syrové nebo z nich připravit chutné želé.

12 - Malvavisco

Z netradičních druhů zeleniny stojí za vyzdvihnutí malvavisco. Tato rostlina má červené květy podobné ibišku, které lze jíst syrové nebo je použít při přípravě salátů, čajů a želé. Mladé listy lze jíst ve formě dušeného masa.

1 3 - Amonný špenát

Špenát amazonský, známý také jako opičí ucho, je rostlina s nenáročným pěstováním a rychlým růstem, která má ve svém složení asi 30 % bílkovin. Je dobrou volbou pro vegany, kteří hledají alternativu, jak nahradit maso ve svém jídelníčku.

Z 20 známých aminokyselin je 19 přítomno v amonném špenátu.

Pro konzumaci je nutné listy vařit až 3 minuty. Chuť je podobná špenátu, který najdete v supermarketech.

14 - Beldroegão

Tento PANC se v mnoha zemích prodává jako zelenina a jeho příprava je podobná přípravě špenátu. Díky vysokému obsahu bílkovin a množství minerálních látek má velké nutriční výhody.

Listy Beldoegão se mohou jíst in natura nebo dušené. Do jídelníčku lze přidat i semena rostliny.

15 - Capiçoba

Rychle rostoucí rostlina vytváří růžové květy a dosahuje výšky až 1 m. Její listy jsou chutné a připomínají chuť rukoly.

Díky své pikantní chuti je capiçoba vhodnou volbou pro obohacení salátů a dušených pokrmů. Lze ji použít i jako koření.

16 - Begonie

Begonie je jedlý květ s kyselou chutí, který lze použít do různých přípravků, jako jsou saláty a želé. Konzumovat lze i nejmladší listy této rostliny.

17 - Polní čekanka

Ačkoli tak může vypadat, čekanka polní není keř. Pochází z jihu Brazílie a často ji najdeme na mýtinách, neoraných polích a v sadech. Její listy jsou bohaté na minerální látky a lze je použít k přípravě polévek, salátů a dušených pokrmů.

18 - Pampeliška

Jedná se o planě rostoucí rostlinu, která se vyskytuje v různých částech země. Její listy bohaté na vitamín A a C jsou ideální pro přípravu dušených pokrmů a nákypů.

19 - Bertalha

Tato rostlina PANC, původem z Indie, vyniká zelenými, špičatými a šťavnatými listy. Je vhodnou volbou jako náhrada zelí a špenátu.

V Riu de Janeiru se listy bertalhy velmi často smaží s vejci. Používají se také jako přísada do koláčů, omelet a farofů.

20 - List štěstí

Listy fenyklu (Kalanchoe pinnata) afrického původu jsou potravinářskou rostlinou, která má různé zdraví prospěšné účinky. Její listy se mohou konzumovat čerstvé ve šťávách, salátech a čajích. Její chuť je mírně kyselá.

Před konzumací rostlin PANC je důležité věnovat určitou pozornost jejich identifikaci. Embrapa vydala několik publikací o nekonvenčních jedlých rostlinách, vyplatí se tyto materiály prostudovat.

Kromě konzultace materiálů připravených odborníky je také důležité promluvit si s lidmi, kteří již určitý druh rostliny konzumují.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.