Jak skladovat salát v lednici déle: 5 triků

Jak skladovat salát v lednici déle: 5 triků
Michael Rivera

Znalost způsobu skladování salátu v chladničce je základem pro to, abyste měli čerstvou, křupavou a chutnou surovinu po delší dobu. Dobrou zprávou je, že existuje několik triků, které zaručují uchování potraviny až po dobu 10 dnů.

Viz_také: Sukulent Stone rose: jak se starat o tuto rostlinu

Zelenina dělá jídelníček mnohem výživnějším a zdravějším, nicméně její uchování pro delší konzumaci může být náročné. Proto je tak důležité naučit se správný způsob, jak salát uchovat v chladničce.

Ti, kteří si salát kupují každý týden na trhu nebo si zelené listy sklízejí z vlastní zahrádky, musí vědět, jak ho správně dezinfikovat a uchovávat. Zkrátka ho nemůžete uchovávat v lednici jen tak. Tím se zhoršuje nejen jeho struktura, ale i chuť.

Hlávkový salát je skvělou ingrediencí do jakéhokoli salátu nebo sendviče, ale snadno se kazí a ne vždy se podaří využít všechny jeho listy v jídle.

Níže vám vysvětlíme, jak skladovat salát v chladničce a zvýšit trvanlivost listů pro konzumaci. Sledujte!

Jak správně skladovat salát?

Než se naučíte triky, jak zvýšit trvanlivost listů, je zásadní pochopit, jak zeleninu správně skladovat. Zde jsou kroky:

Listy salátu dobře omyjte

Jakmile zeleninu sklidíte nebo koupíte, oddělte listy jeden po druhém a vložte je do nádoby. Poté je omyjte pod tekoucí vodou.

Pro odstranění všech nečistot a bakterií se navíc vyplatí salát namočit do směsi s 1 litrem vody a 2 lžícemi jablečného octa. Před opláchnutím počkejte asi 20 minut.

Někteří lidé používají k čištění listů sanitární vodu, ale tento typ přípravku může zanechat salát s nepříjemnou chutí. Z tohoto důvodu je zajímavé zakoupit sanitární přípravek na zeleninu a ovoce, který se snadno používá a má antimikrobiální účinky.

Mnoho lidí neví, jak salát dezinfikovat, a dělá chyby, čímž ohrožuje zdraví své rodiny. Chcete-li tomuto problému předejít, dodržujte výše uvedená doporučení.

Viz_také: Zdobení jednoduchého malého obývacího pokoje: 60 nejlepších nápadů

Správné provedení procesu sušení

Vlhkost způsobuje, že se zelenina v chladničce rychleji kazí. V takovém stavu listy během krátké doby zvadnou a zčernají. Z tohoto důvodu je nutné je před uložením do chladničky osušit.

Existují dva způsoby sušení: buď můžete listy položit na čisté utěrky a jemně je vymačkat, nebo použít speciální náčiní.

Odstředivka na sušení salátu je praktický a snadno použitelný výrobek. K provedení procesu sušení stačí listy salátu vložit do koše, zajistit a otočit klikou.

Pro skladování použijte vhodnou nádobu

Pokud zvolíte vhodnou nádobu, můžete salát skladovat v chladničce delší dobu.

Stručně řečeno, zeleninu lze uchovávat ve skleněných nebo plastových nádobách. Zvolená nádoba musí být dostatečně velká, aby se do ní listy vešly, aniž by se rozdrtily.

Dobrým tipem pro skladování salátu je obdélníková nádoba s víkem, abyste mohli vytvořit několik vrstev salátových listů oddělených papírovými utěrkami. Dobře uzavřená nádoba je zkrátka základem, aby se do ní nedostal vzduch a nezpůsobil oxidaci potravin.

Tipy, jak skladovat salát v lednici

Níže vám podrobně vysvětlíme pět triků, jak skladovat salát v chladničce. Sledujte je:

1 - Papírový ručník

Již jsme hovořili o důležitosti skladování salátu v dobře uzavřené nádobě. Kromě toho je zásadní zabránit přímému kontaktu mezi listy zeleniny, jinak dojde k navlhnutí a tento stav není příznivý pro její trvanlivost.

Jakmile najdete vhodný skleněný nebo plastový květináč, vyložte dno nádoby papírovými utěrkami. Poté naaranžujte listy salátu a vytvořte další lůžko z papírových utěrek. Takto postupujte, dokud nedosáhnete horní části květináče.

Tento způsob skladování s použitím papírových utěrek zajišťuje, že salát lze uchovávat v chladničce po dobu 7 dnů.

Foto: Plantte

2 - Hermetická nádoba

Po důkladném omytí a osušení můžete listy salátu rovnou vložit do skleněné nádoby s těsnícím víčkem. Tento typ balení, který se obvykle používá k výrobě zavařenin, uchová potraviny déle čerstvé a křupavé.

Vzduchotěsný květináč se prodává v různých velikostech, proto si vyberte model, který listy salátu dobře udrží.

3 - Sáček na zip

Nemáte dostatečně velkou nádobu, do které by se vešlo několik listů salátu? Pak by pro vás mohlo být řešením použití zipového sáčku.

Vrstvy zeleniny uvnitř sáčku proložte papírovými utěrkami, poté z obalu odstraňte vzduch a před uložením do chladničky jej řádně uzavřete.

4 - Uhlí

Pokud máte pochybnosti o tom, jak skladovat salát v lednici, zvažte použití dřevěného uhlí. Ano, stejného produktu, který se používá ke grilování.

Dřevěné uhlí má za úkol udržovat uvnitř zásobníku chladnější a pročištěný vzduch. Navíc lze stejný kus použít několikrát.

  1. Vezměte kousek dřevěného uhlí, dobře ho omyjte a namočte na 10 minut do vody.
  2. Navlhčete utěrku a vyložte jí nádobu vybranou pro uložení listů salátu.
  3. Na vlhkou utěrku položte papírovou utěrku.
  4. Umístěte kousek dřevěného uhlí do některého rohu nádoby (může být pod listem papíru).

5 - Bavlněný ručník

Nakonec můžete čerstvý salát déle skladovat a uchovávat pomocí navlhčené bavlněné utěrky, takže si můžete koupit novou utěrku na obličej a nechat ji v kuchyni speciálně pro tuto funkci. Tento kus se postará o regulaci vlhkosti listů a zajistí výměnu vzduchu.

Některé internetové obchody prodávají sáčky z organické bavlny vytvořené speciálně pro skladování zeleniny.

V následujícím videu vás výživová poradkyně Ana Carolina naučí, jak správně uchovávat salát v chladničce, aniž by se poškodila jeho chuť a živiny.

A konečně, abyste zachovali chutné a křupavé listy salátu po delší dobu, umístěte je do zásuvky na zeleninu nebo na nejnižší polici chladničky. Ideální je ponechat listy salátu v teple (průměrně 5 °C).

Nyní už víte, jak salát déle skladovat v lednici. Určitě to bude klíčová surovina pro přípravu rychlých a zdravých svačinek.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.