Zdobení jednoduchého malého obývacího pokoje: 60 nejlepších nápadů

Zdobení jednoduchého malého obývacího pokoje: 60 nejlepších nápadů
Michael Rivera

Obsah

Výzdoba malého obývacího pokoje si zaslouží zvláštní pozornost, koneckonců je to jeden z nejdůležitějších prostorů v domě. Právě zde obyvatelé přijímají návštěvy nebo se scházejí k dobrému rozhovoru. Tuto místnost je třeba zařídit s myšlenkou na útulnost a pohodu všech.

Jedním z faktorů, které mohou ohrozit projekt dekorace, je velikost místnosti. S tím, jak se domy a byty zmenšují, zmenšují se i rozměry obývacího pokoje.

Koneckonců, jak vyzdobit malý obývací pokoj?

Každý sní o vyzdobeném malém obývacím pokoji, který by mohl nazývat svým vlastním. Je však třeba věnovat určitou péči tomu, aby si prostředí zachovalo svou podstatu ubytování obyvatel a přijímání návštěv.

Při plánování výzdoby obývacího pokoje v malém bytě zvažte níže uvedené body:

  • Používejte raději světlé a neutrální barvy: Tyto odstíny, pokud se objeví na stěnách a nábytku, činí místnost vzdušnější a světlejší. Je to způsob, jak podpořit pocit amplitudy.
  • Vezměte si zrcadla: Tyto kusy také vytvářejí pocit, že je prostor větší, proto je instalujte na stěny naproti dveřím nebo oknu místnosti. Toto uspořádání umožňuje odraz přirozeného světla.
  • Vyberte si světlé závěsy: oblékněte okna do bílých nebo béžových látek, protože to podporuje přístup přirozeného světla během dne.
  • Dejte přednost velkému koberci: ideální je zvolit takový kus, který v malém obývacím pokoji zabírá většinu podlahy.
  • Nainstalujte police: Plovoucí police, zejména dlouhé modely, jsou ideální pro vystavení dekorativních předmětů. Kromě toho vytvářejí dojem, že místnost je hlubší.
  • Méně mobilní: Nábytek by se měl skládat pouze z toho nejnutnějšího, jako je pohovka a věšák. Pokud je místa příliš mnoho, zvažte přidání konferenčního stolku nebo příborníku. Konferenční stolek nemusí být pro malý obývací pokoj dobrým nápadem.
  • Osvětlení: jako strategii zvýhodňující amplitudu místnosti použijte světelné body směřující na stěnu. Dalším tipem, který se osvědčuje v malých prostorech, je instalace bodů zapuštěných do omítky.

Dekorace do malého obývacího pokoje: jak vybrat jednotlivé položky?

Existuje způsob, jak zařídit malý obývací pokoj s využitím každého centimetru prostoru, ale k tomu je třeba vědět, jak vybrat jednotlivé položky, které tvoří prostředí. Viz:

Malá pohovka do obývacího pokoje

Velkým protagonistou malého zařízeného pokoje je pohovka. Tento bytový nábytek by měl mít adekvátní velikost vzhledem k dostupnému prostoru, aby nevytvářel překážky pro pohyb osob.

Obecně platí, že nejlepší modely mají vlastnosti, jako jsou štíhlé područky, nízká záda a zdánlivé nohy. Kromě toho světlé a neutrální barvy (jako je například béžová, bílá a světle šedá) pomáhají optimalizovat pocit prostoru.

V případě velmi omezeného prostoru je nejlepším řešením kombinace dvoumístné pohovky s jedním nebo dvěma křesly. Pufy jsou také ideální pro další sezení v místnosti, navíc je lze uložit do jakéhokoli rohu.

Křeslo do malého obývacího pokoje

Aby byl obývací pokoj útulnější a funkčnější, zvažte pořízení jednoho nebo dvou křesel. Nejlepší nábytek pro toto prostředí je proto kompaktní a nezabírá tolik vizuálního prostoru. Je třeba se vyhnout čalounění s příliš velkým objemem.

Při výběru křesla vždy myslete na jeho funkčnost: kus nábytku vhodný ke čtení není vždy nejvhodnější ke sledování televize a naopak.

Stejně jako u pohovky volte křesla v neutrálních a světlých barvách.

Malý stojan do obývacího pokoje

Nejlepším řešením pro malé prostory je hoblovaný regál, protože je vyroben na míru a respektuje rozměry místnosti. V případě malé stěny se doporučuje, aby nábytek zabíral celou šířku.

Při nákupu regálu si vyberte model s jednoduchými liniemi, nenápadnými úchyty a posuvnými dvířky.

Panel pro malý obývací pokoj

Dalším důležitým faktorem je výběr televizního panelu, který musí být umístěn na stěně stojanu a mít konstrukci schopnou skrýt televizní kabely.

Zdaleka nejvhodnější je závěsný model, který má připevněné police, jež usnadňují organizaci, a pod jehož konstrukcí lze také "skladovat" pufy.

Příborník do malého obývacího pokoje

Přestože se nepoužívá tak často, objevuje se příborník i v uspořádání místností s malým prostorem. Může být umístěn za pohovkou nebo opřen o prázdnou stěnu. Tento pomocný nábytek slouží mimo jiné k podpírání dekorativních předmětů, rostlin, lamp.

Lustr do malého obývacího pokoje

Lustr je svítidlo upevněné uprostřed stropu. Aby v místnosti dobře fungoval, musí mít kompaktní rozměry a nesmí bránit pohybu osob. Obecně platí, že při jeho instalaci je třeba dodržet minimální výšku 2,20.

Moderní lustry s minimalistickým designem se nejlépe hodí do malých místností.

Barzinho pro malý obývací pokoj

Ačkoli to není běžné, v některých prostředích je volný prostor pro umístění malého baru. Nejvhodnější je použít příborník nebo vozík k vytvoření tohoto zvláštního koutu.

Křídová tabule pro malou místnost

Jedním ze způsobů, jak místnosti dodat více života a osobitosti, je připevnit na stěnu dekorativní obrázky, proto zvažte vytvoření kompozice z menších kusů, které nepřetěžují výzdobu malého obývacího pokoje.

Nejvhodnější jsou umělecká díla, u nichž se cení světlé a jemné barvy, zejména ta s tenčími rámy.

Viz_také: Papírový vánoční stromek: podívejte se na 14 způsobů, jak ho vyrobit

Tipy a inspirace pro výzdobu malého obývacího pokoje

Dekorace malého obývacího pokoje musí být inteligentní, musí si uvědomovat omezení prostředí a používat triky, které podporují pocit amplitudy.

Podívejte se na následující tipy na výzdobu malého obývacího pokoje:

1. integrace prostředí

Jedním ze způsobů, jak zvětšit společenskou část domu, je "zbourat" stěny, které oddělují obývací pokoj od jídelny. Před zahájením reformy je však důležité promluvit si s architektem a požádat ho o posouzení struktury obydlí.

2. zrcadla na stěnách

Zrcadla mohou být skvělými spojenci při zařizování malého obývacího pokoje. Když jsou připevněna ke stěnám, vytvářejí díky efektu odrazu pocit, že je místnost širší. Kus může být také jen opřený o stěnu, jak je znázorněno na obrázku.

3. využijte vertikální prostor

Horizontální prostor pravděpodobně nebude stačit na umístění všech předmětů v místnosti. V takovém případě se doporučuje využít vertikální prostor (stěny) instalací polic nebo dekorativních kostek. Tyto předměty upřednostňují uspořádání knih, fotoalb a DVD.

4. méně je více

Při zařizování malého obývacího pokoje se doporučuje nepřehánět to s množstvím nábytku a dekorativních předmětů. Zdravý rozum pomáhá vyhnout se nepořádku. S menším počtem předmětů je prostředí čistší a má volný prostor pro cirkulaci. Nebojte se minimalistického stylu!

5. vybírejte nábytek s ohledem na cirkulaci

Zvolený nábytek nesmí bránit pohybu v místnosti. Například zařazení velké pohovky do místnosti je zajímavější než několik křesel rozesetých po místnosti.

V malém obývacím pokoji se vyhněte hlubokému, širokému nábytku nebo nábytku s velkými područkami.

Správné umístění televizoru

Televizor by měl být umístěn ve výšce očí osoby sedící na pohovce. V číslech se standardní výška pohybuje od 0,90 cm do 1,10 m.

7. vymalujte stěny neutrálními a světlými tóny

Světlé stěny, zejména bílé, jsou ideální pro vytvoření pocitu prostornosti v místnosti, protože šíří světlo.

Instalace košů na stěnu

V malém pokoji je zákonem využít každý volný centimetr na stěně. Tipem, jak dobře využít vertikální prostor, aniž byste utratili příliš mnoho peněz, je připevnit proutěné koše na ukládání knih, přikrývek a dokonce i dětských hraček.

10. vyberte si rohovou pohovku

Pokud jde o výzdobu obývacího pokoje, vyhněte se klasickému efektu úzké předsíně tím, že se rozhodnete pro rohový model sedací soupravy. Tato sedací souprava ve tvaru písmene L maximálně využije prostor a nebrání v pohybu obyvatel. Pokud není dostatek míst k sezení pro všechny obyvatele domu, rozložte na podlahu velké polštáře.

11. obláčky jsou vítány

Aby byl pokoj útulný a pohodlný, vyplatí se použít pufy. Lze je umístit pod postel. konferenční stolek nebo stojanu, když se nepoužívá.

12. používat multifunkční nábytek

Multifunkční nábytek je takový, který v místnosti plní více než jednu funkci, jako je tomu v případě konferenčního stolku, který slouží také k ukládání předmětů.

13. zvýraznit zajímavé předměty ve výzdobě

Vzpomínky na cestování, rodinné předměty a další předměty mohou v dekoraci získat zvláštní zvýraznění. Za tímto účelem vystavte své oblíbené věci na otevřené polici instalované nad pohovkou.

14. optimalizujte přirozené světlo

Pokud má váš malý obývací pokoj velké okno, vpusťte do něj přirozené světlo. Díky tomuto typu osvětlení je prostor otevřenější a vzdušnější. Dalším tipem je umístit na stěnu odrazný předmět, který optimalizuje světlo, například zrcadlo.

15. zdobí měkký a hladký koberec

Přestože je obývací pokoj malý, nemůže neplnit svou funkci útulného prostředí. Z tohoto důvodu je vhodné pokrýt podlahu měkkým a hladkým kobercem, nejlépe v neutrálních barvách.

16. závěsné křeslo

Kreativním a moderním řešením pro výzdobu malých prostor je zavěšení houpacího křesla ke stropu. Jedná se o zábavný designový trend, který neohrožuje tolik prostoru v místnosti jako běžné křeslo.

17. ozdobit závěsnou vázou

Chcete do malého obývacího pokoje zakomponovat trochu zeleně, ale chybí vám místo? Tipem je vsadit na závěsné vázy. Visí ze stropu a respektují styl výzdoby.

18. vyberte si nábytek s odkrytými nohami

Málo známý dekorační trik, který dobře funguje v malých prostorách: přidejte stoly a židle s odhalenými nohami. Tento tip jistě udělá místnost prostornější.

Instalace stojanu na kola

Přidáním stojanu na jízdní kola do obývacího pokoje dáte vertikálnímu prostoru v místnosti novou funkci a dekorace bude stylovější. Jedná se o skvělé řešení pro byty.

20. používat nízký nábytek

Nízký nábytek je nejlepším řešením pro zařízení obývacího pokoje s malým prostorem. Pokud nemáte dostatek peněz, můžete si vybrat kousky v obchodech s použitým nábytkem.

21 Sázka na textil

Foto: COUCH

Samostatný obývací pokoj můžete proměnit v útulný boho prostor, stačí jen investovat do textilií. A nemluvíme jen o závěsech a kobercích s neutrálními tóny. Tipem je ocenit deky, polštáře, vyšívané látky a další gobelínové předměty.

22. malý integrovaný obývací pokoj a jídelna

Foto: Pinterest/Marina Mari

Dobrým řešením pro prostředí je integrace prostorů, jinými slovy, zbavit se jakýchkoli vizuálních bariér v obytném prostoru. Zde prostředí získalo nábytek ve světlém dřevěném tónu a útulnou béžovou pohovku.

23. lehčí

Foto: El Mueble

Další příklad prostředí, které se vyznačuje lehkostí. Zde se ve výzdobě objevují světlé barvy, jako je béžová, bílá a světle modrá. Prostor přímo vybízí k relaxaci.

24. kombinujte záclony a polštáře

Tento obývací pokoj má světle modré závěsy, které se dokonale kombinují s polštáři na pohovce. Plážová atmosféra přebírá výzdobu malého obývacího pokoje.

25. pastelová paleta

Foto: BLOG DO MATH

Tento obývací pokoj s jemnými barvami si nelze nezamilovat. Obrazy, které vyplňují celou stěnu za pohovkou, ladí se zeleným čalouněním.

26. barevné a kompaktní

Foto: Oh Joy!

Místnost může být barevná a zároveň kompaktní, pokud správně zkombinujete barvy. V tomto projektu byla paleta vytvořena z odstínů růžové a oranžové.

27. pohovka s rovnými liniemi a průhledný konferenční stolek

Foto: CB2

Již jsme hovořili o tom, že je důležité vybírat nábytek s čistým a minimalistickým designem, jako je tomu v případě této pohovky. Výhodou tohoto kusu jsou také dřevěné nožky a světlé čalounění.

Dalším vrcholem tohoto projektu je průhledný konferenční stolek, který prochází téměř bez povšimnutí.

28. stěna v jiné barvě

Foto: Apartment Therapy

Pokud se vám nelíbí nápad vymalovat všechny stěny na bílo, vyberte si jednu v jiné barvě, například zelené.

29. jemná barva a průhledný stůl

Foto: YOYO Studio

Stejná paleta může obsahovat růžovou, modrou, zelenou, žlutou a oranžovou - ve velmi jemných odstínech. V místnosti je také velký a barevný koberec, který slouží jako podklad pro průhledný stůl.

30. kompaktní pohovka se dvěma sedadly a židlemi

Foto: The Glitter Guide

Toto uspořádání kombinuje lehkou dvoumístnou pohovku se dvěma drátěnými křesly. Každé křeslo má polštářek, aby bylo sezení pohodlnější.

Viz_také: Obytný přírodní bazén: 34 nápadů pro vytvoření ráje

31. pohovka jako barevný bod

Foto: Apartment Therapy

Celobílý obývací pokoj získal do výzdoby zvláštní prvek: zelenou pohovku. Přítomnost zrcadla navíc místnost rozšiřuje.

32. poufs pod věšákem

Foto: Pinterest/Marta Souza

Tento závěsný věšák je zcela kompatibilní s prostředím. Navíc má vyhrazený prostor pro umístění pufů, aby nebránil cirkulaci vzduchu.

33. vysoké police

Foto: Pinterest/Camila Paredes

Dřevěné police, které jsou součástí výzdoby malého obývacího pokoje, slouží k vystavení předmětů a rostlin, aniž by zabíraly horizontální prostor.

34. dřevěné a béžové tóny

Foto: Integrally Mother

V tomto malém bytě harmonicky koexistují béžové a dřevěné tóny, aniž by zatěžovaly estetiku. Barevným bodem je kaktus vedle regálu.

35. černá, šedá a bílá paleta

Foto: Pinterest/Marta Souza

Barevné schéma místnosti se může opírat pouze o neutrální tóny, jako je trojice šedá, bílá a černá.

36. windowpane

Foto: ArchZine FR

V tomto projektu se na výzdobě malého obývacího pokoje podílelo velké okno, které podporuje vstup přirozeného světla během dne a vytváří amplitudu.

37. bílá a světle béžová

Foto: Blogspot/inspirationsdeco

Bílá barva stěny a obrazu se dokonale kombinuje s béžovou barvou koberce a pohovky. Tato neutrální kombinace je nezaměnitelná - hodí se do každého malého společenského prostoru.

38. pufy pod konferenčním stolkem

Foto: Blogspot/inspirationsdeco

V tomto projektu byl dobře využit prostor pod malým stolkem: slouží k uložení pufů, když se nepoužívají.

39. Pohovka ve tvaru L se spoustou polštářů

Foto: All Modern Mommy

Sedací souprava má tvar písmene L, takže je ideální pro kompaktní prostředí. Barevné polštáře navíc zútulňují atmosféru.

40. obrázky na policích

Foto: Pinterest

Police umístěné na stěně za pohovkou slouží jako podpěra pro obrazy různých velikostí.

Obývací pokoj propojený s kuchyní

Foto: O Liberal

V tomto případě je třeba sladit výzdobu malého obývacího pokoje s kuchyní, protože obytné prostory jsou integrované.

42. doporučená hořčicová pohovka

Foto: Albany Park

Celá místnost byla zařízena ve světlých a neutrálních barvách, přičemž pohovka upoutá pozornost svým hořčicově žlutým čalouněním.

43. jednoduchost nízkého nábytku

Foto: blogspot/inspirationsdeco

V této místnosti je věšák nízký, stejně jako pohovka. Všechny prvky spolu ladí a vytvářejí útulnou atmosféru.

44. béžová a šedá

Foto: Tumblr

Šedá pohovka ve tvaru písmene L sdílí prostor s prvky v béžové, bílé a černé barvě. Další zajímavostí je ručně vyrobené svítidlo.

45. malý obývací pokoj s jídelním stolem a pohovkou

Foto: fashionchaser

Tento malý obývací pokoj kombinuje kulatý dřevěný stůl se světle béžovou pohovkou a spoustou ručně vyrobených prvků.

46. nízký regál a police

Foto: Instagram/Ciça Rego Macedo

Prostor na stěně byl využit dvěma dlouhými dřevěnými policemi, které kopírují velikost regálu.

47 Kompozice s velkými rámečky

Foto: Virdesign

Můžete použít i velké rámy, pokud je na díle dostatek bílé barvy. Tento projekt to dobře ilustruje.

48. hoblované tesařské práce

Foto: Dad Decor

Plánovaný nábytek využívá volný prostor na stěně tím nejlepším možným způsobem, takže prostředí je uspořádanější.

49. závěsný stojan

Foto: Duda Senna

Zde je dekorace malého obývacího pokoje vylepšena závěsným regálem ze světlého dřeva.

50. odstíny růžové, oranžové a šedé

Foto: Pinterest/Julie

Šedá pohovka ve tvaru písmene L je kompaktní a útulná, s polštáři v oranžových a růžových odstínech různých velikostí, zatímco obrazy na bílé stěně opakují barevné ladění zbytku místnosti.

51. teplo růžové a dřeva

Foto: Instagram/wunderblumen

Stěna v jemném růžovém tónu byla vyzdobena barevnými obrázky různých velikostí.

52. velký vzorovaný koberec

Foto: Jojotastic

I při malém prostoru se v malém obývacím pokoji podařilo dobře využít barvy. Velký a vzorovaný koberec pokrývá parketovou podlahu.

53. síla světle šedé

Foto: hometreeatlas

Namísto stoprocentní dekorace bílou barvou můžete vsadit na jinou neutrální barvu, která se neokouká, jako je tomu v případě světlejších odstínů šedé.

54. tři integrovaná prostředí

Foto: Pinterest/Griya Barokah

V tomto bytě zařízeném v neutrálních barvách se nachází tři integrované prostory: obývací pokoj, jídelna a kuchyň.

55. moderní obývací pokoj

Foto: Pinterest

Projekt sází na moderní kombinaci černého truhlářství a lamelového dřeva a šedá pohovka přímo vybízí k odpočinku.

56. kousek přírody

Foto: HouseofChais

Vždy je dobré nechat v místnosti nějaké "průduchy", ale pokud nemáte rádi prázdná místa, použijte k výzdobě obývacího pokoje rostliny.

57. japonský styl

Foto: Casa Vogue

Již předem se dalo očekávat, že japonský styl ovlivní výzdobu malého obývacího pokoje. Kromě použití udržitelného nábytku má tento design rád neutrální barvy, přírodní dřevo a geometrické přívěsky.

58. elegantní prostředí

Foto: Pinterest/Wanessa de Almeida

Televizní panel a strategické osvětlení se zapuštěnými body dodaly místnosti sofistikovaný vzhled.

59. více útulnosti

Foto: Coco Lapine Design

Místnost může být zařízena pouze neutrálními barvami, a přesto může být útulná. Rozdíl je v tom, že víte, jak vybrat textury. Můžete se například rozhodnout pro světlý a nadýchaný koberec.

60. příborník za pohovkou

Foto: Maison & Travaux

V tomto případě má dekorace malého obývacího pokoje za pohovkou příborník, který vytváří nový úložný prostor. Nábytek zkrátka slouží k ukládání knih a vystavování dekorativních předmětů.

Ještě stále váháte, jak zařídit interiér? Podívejte se na tipy architekta Ralpha Diase.

Využijte tipy a triky pro výzdobu malého obývacího pokoje v praxi. Výsledky se vám jistě budou líbit.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.