17 jedlých květin, které můžete pěstovat doma

17 jedlých květin, které můžete pěstovat doma
Michael Rivera

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste doma měli krásný a barevný záhon? Tipem dne je investovat do jedlých květin. Některé druhy jsou velmi nenáročné na péči a lze je použít k vylepšení pokrmů.

Jedlé květiny, které se používají při přípravě sladkostí, čajů, salátů a dokonce i hlavních jídel, lze pěstovat pro zkrášlení zahrady nebo i balkonu domu. Stačí se jen starat o potřeby jednotlivých druhů a před použitím dbát na čištění těchto chutných malých rostlinek.

Jedlé druhy květin pro domácí pěstování

Zde je 15 druhů jedlých květin, které můžete pěstovat na zahradě a přidat je na svůj talíř:

1 - Kapucín

Kapucínka (Tropaeolum majus L.) je jednou z nejznámějších jedlých květin v Brazílii, která se obvykle používá při přípravě salátů. Její pikantní a nahořklá chuť je podobná řeřichě. Tuto drobnou květinu lze také použít k ozdobení tabule s uzeninami a hodí se i k masu.

Chcete-li začít pěstovat kapucínku doma, budete potřebovat sazenici nebo větvičku. Výsadba může probíhat kdykoli během roku, ale je třeba poznamenat, že květina nemá velkou toleranci vůči chladu. Půda musí být bohatá na organické látky a mít dobrou vlhkost. Sklizeň květů probíhá v průměru 100 dní po výsadbě.

2 - Fialová

Málokdo to ví, ale fialka je na seznamu jedlých květin, které se v Brazílii snadno pěstují. Lze ji použít k zvýraznění chuti sladkostí, koláčů, čajů a želé.

3 - Dokonalá láska

Další drobnou květinou, která dokáže zkrášlit pokrmy, je Perfect Love, druh, který je díky své sladké chuti ideální k ochucování octů, zdobení dezertů a ovocných salátů. Má ráda mírné klima (15 °C až 25 °C) a nesnáší horko. Půda musí zůstat vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Kvete obvykle v jarních a podzimních měsících.

4 - Pampeliška

Viz_také: Ficus Lyrata: jak pečovat o rostlinu a nápady na výzdobu

A když už mluvíme o květinách se sladkou chutí, nesmíme zapomenout na pampelišku, jejíž sladká chuť v ústech je při žvýkání velmi podobná medu. Z tohoto důvodu se rostlina používá při přípravě želé a dezertů obecně.

Pěstování je možné v květináči nebo v zahradě. Doporučuje se každodenní zálivka, mírné teploty a polostín. Pouze za těchto podmínek rostliny zdravě rostou.

5 - Ibišek

Ibišek je rustikální rostlina, bujná a krásně zbarvená, která se používá k dekoraci domácích zahrad a dokonce i pokrmů. Hojně se využívá také při přípravě domácích želé a čajů.

Tento druh roste rychle a kvete po celý rok. Má rád tropické klima, úrodnou půdu a každodenní zálivku, nejlépe v pozdním odpoledni.

6 - Tagetes

Tato rostlina mexického původu je lidově známá svou hořkou chutí, ale je jedlá a používá se do salátů, chleba, omáček a dokonce i do koláčů. Její pěstování vyžaduje tropické klima, přímé sluneční světlo a vlhkou půdu.

7 - Růžová

Díky své jemné chuti se okvětní lístky růží používají také při přípravě mnoha pokrmů, zejména do dortů a želé. Dalším velmi důmyslným a kreativním tipem je vložit je do kostek ledu na ozdobu nápojů.

8 - měsíček lékařský

Tento malý a jemný žlutý květ se používá k ozdobení salátů a dodává pokrmům krásný zlatavý nádech. Chuť je poněkud zvláštní: kombinuje pikantní a hořkou chuť.

9 - měsíček lékařský

Viz_také: Orchideje: naučte se, jak tuto rostlinu vysadit a jak o ni pečovat

Okvětní lístky měsíčku lékařského se používají k přípravě rýže, ryb, polévek a dokonce i omelet. Nejvíce ceněným aspektem rostliny je barvivo, které dodává pokrmům, a proto může v mnoha receptech nahradit šafrán. Výsadba se provádí pomocí připravených sazenic, na místech s vysokou světelností a plným sluncem.

10 - Karafiát

Hvozdík je barevná a aromatická rostlina, kterou lze snadno pěstovat na zahradě i v květináčích. Díky své hřebíčkové chuti se často používá při přípravě koláčů a salátů.

Okrasná rostlina kvete obvykle v červenci a srpnu. Má ráda slunce a písčité a úrodné půdy.

11 - Calanchoe

Zatímco některé květy mají mírně nasládlou chuť, Calanchoe má kyselou chuť, která se hodí k těstovinám a rybám. Tento druh, známý také jako květina štěstí, je velmi odolný a lze jej nalézt v různých barvách, což zaručuje estetický zisk.

Rostlina by měla být pěstována v úrodné půdě s teplotou mezi 13 a 29 °C. Kromě toho by se měla zalévat pouze dvakrát týdně v zimě a jednou týdně v létě (bez přehánění).

12 - Medový květ

Květ medovníku představuje intenzivní chuťový zážitek: květy jsou sladké, zatímco listy mají peprnou chuť. Květy mohou zdobit dezerty a další pokrmy, například maso a ryby.

13 - Bílý akát

Listy akácie blanité se používají k přípravě čajů, dušených pokrmů a gulášů. Tento druh je bohatý na vitamin C a další živiny, jako jsou aminokyseliny.

14 - Levandule

Levanduli s lila barvou a výraznou vůní lze pěstovat v květináči nebo na zahradě. Její pěstování nesnáší vlhkost a nadměrné teplo, proto není v Brazílii příliš rozšířenou rostlinou. V Evropě se tento druh používá při přípravě koláčů, zmrzlin, dortů, želé, vína a čajů. Její aroma ladí s citronovými doteky.

15 - Česnek květ

Květ česneku přispívá k dekoraci pokrmů a dodává jídlu zvláštní chuť. Je součástí póru, příbuzného cibule, který se obtížně pěstuje.

16 - brutnák lékařský

Tuto rostlinu s chutí podobnou okurce lze použít při přípravě polévek, salátů a omáček. Její olej má léčivé účinky, takže je důležitým spojencem zdraví. Borák je dobře známý, protože zmírňuje menstruační křeče a příznaky předmenstruačního napětí.

17 - Begonie

Begonie má díky své kyselé chuti kulinářské využití. Může být přísadou do salátů a dušených pokrmů. Její žluté, červené, oranžové a růžové květy jsou navíc úžasnou dekorací.

Obvykle se pěstuje ze semen na záhonech, nejlépe ve stínu a při průměrné teplotě 25 °C. Zalévat je třeba vždy, když je půda suchá.

Znáte další druhy jedlých květin? Napište nám svůj tip.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.