Ficus Lyrata: jak pečovat o rostlinu a nápady na výzdobu

Ficus Lyrata: jak pečovat o rostlinu a nápady na výzdobu
Michael Rivera

V poslední době získal svět rostlin nového protagonistu: Ficus Lyrata. Tato rostlina si díky svým krásným okrasným listům definitivně získala přízeň architektů, designérů a krajinářů.

Ten, kdo proměňuje svůj dům nebo byt v městskou džungli, by měl kombinovat listy různých barev, velikostí a textur. V případě Ficus lyrata získáte rostlinu, jejíž listy připomínají stonky zelí.

Ficus lyrata charakteristiky

Fíkus lyrovitý (Ficus lyrata) je keř pocházející z Afriky, který se pěstuje na plném slunci nebo v polostínu. V přírodě může dosahovat výšky až 15 metrů.

Název lyrata dostala proto, že její listy připomínají hudební nástroj zvaný lyra. Kromě velkého a zvláštního tvaru mají listy jasně zelený odstín, který ozvláštní každý zelený kout.

Viz_také: Bambusové dekorace: 43 nápadů pro neuvěřitelnou párty

V 60. letech 20. století lidé vysazovali Ficus lyrata na chodníky a záhony kvůli jeho velké krajinářské atraktivitě. O mnoho let později přestal být tento druh nejlepší volbou pro pěstování před domem (protože jeho kořeny protrhávají zem) a začal se používat v interiéru.

Každý, kdo má doma psy, kočky a malé děti, by měl být s Ficus Lyrata opatrný, protože se jedná o jedovatou rostlinu.

V Brazílii existuje menší verze této rostliny, známá jako ficus lyrata "Bambino". Tato odrůda má kompaktní listy a představuje dobrou volbu pro ty, kteří mají doma méně místa.

Péče o Ficus lyrata

Jas a teplota

Stejně jako Ficus elastica by měl být Ficus lyrata pěstován v blízkosti slunného okna. Pokud takové prostředí doma nemáte, doporučujeme zvolit jiné polostinné rostliny pro komponování prostředí, jako je tomu v případě Pacova.

Je důležité, aby váš fíkus dostával ráno nebo pozdě odpoledne několik hodin slunečního světla, aby se mohl plně rozvinout.

Pokud fíkus nemá dostatek světla, které potřebuje k přežití, jeho listy žloutnou a opadávají.

Po zakoupení rostliny na zahradě ji můžete pěstovat venku, ale nejprve ji musíte rustikalizovat, aby se naučila žít na plném slunci.

Zavlažování

Ačkoli má Ficus lyrata široké listy, nepotřebuje příliš vlhkou půdu, silné zalévání může způsobit uhnívání kořenů a usmrcení rostliny.

Ideální je vždy udržovat vrstvu substrátu o něco sušší. Před zaléváním keře propíchněte půdu prstem. Pokud vyjde špinavý, rostlina potřebuje vodu. Pokud vyjde čistý, nechte ji ještě jeden den.

Aby listy fíkusu vypadaly zdravě, denně je postříkejte vodou, zejména v nejteplejších dnech.

Hnojení

Hnojení lze provádět každých 20 dní pomocí NPK 10 10 10 nebo bokashi.

Pozemek

Aby se rostlině nehromadila voda v kořenech, doporučuje se připravit drenážní substrát smícháním rostlinné půdy s borovou kůrou a hrubým pískem.

Inspirace pro výzdobu s Ficus Lyrata

Ficus lyrata zasazený v květináčích dodá každé místnosti rustikálnější vzhled a je také v souladu se stylem boho chic, proto zkuste tento strom umístit do květináčů z přírodních vláken.

Rostlina vypadá úžasně v obývacím pokoji, ložnici, jídelně a mnoha dalších místnostech v domě. Dobře se hodí i do venkovních prostor.

Casa e Festa vybrala prostředí zdobená fíkusem lyrata, která mohou být inspirací pro váš projekt. Podívejte se na ně:

1 - Ficus Lyrata vysoký a s mnoha listy

2 - Nádoba z přírodních vláken se hodí k rostlině

3 - Velká šedá váza zvýrazňuje zelené tóny listů.

4 - Rostlina umístěná vedle pohovky

5 - Rostlina byla umístěna v blízkosti dobře osvětlených skleněných dveří.

6 - Ficus lyrata v jídelně

7 - Co takhle zasadit stromek do velkého bílého květináče?

F

8 - Hrnec lze umístit na dřevěný podstavec

9 - Co takhle umístit tento druh vedle pohodlného křesla?

10 - Velké zelené listy ladí s dřevěnou podlahou

11 - Kombinace Ficus Lyrata s barevným kobercem

12 - Keř s velkými listy odpovídá navržené výzdobě prostředí.

13 - Čím vyšší dům, tím lépe

14 - Rostlina dodává místnosti s cihlovou zdí trochu zeleně

15 - Fíkus v bílé váze, vedle knihovny

16 - Listy keře sahají až ke stropu

17 - Dvě kopie zdobí dvoulůžkový pokoj

18 - Keř byl umístěn vedle růžové pohovky

19 - Dobrá volba pro umístění vedle kožené pohovky

20 - Keř přináší do vašeho domova kousek přírody

21 - Ficus Lyrata může zdobit různá vnitřní prostředí, dokonce i dobře osvětlenou koupelnu.

22 - V prosluněném rohu jídelny roste fíkus.

23 - Koberec z přírodních vláken odpovídá rustikálnosti rostliny

2

Ficus lyrata je jednou z nejdražších rostlin v zahradnictvích a specializovaných obchodech. Je žádaným zbožím pro mnoho rodičů a jeho cena se pohybuje od 200 do 550 rupií.

Důvod, proč je tak drahá, je jednoduchý: než dosáhne velikosti keře, trvá to v průměru tři roky. Během této doby dostává rostlina od výrobce mnoho péče, jako je správná zálivka, hnojení a leštění listů. Kromě toho zabírá ve skleníku hodně místa.

Viz_také: Zdobení vinylovými deskami: 30 nápadů pro inspiraci

Máte ještě dotazy k rostlině? Zanechte komentář se svým dotazem.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.