Jak pěstovat pitáju? Vše o původu, pěstování a péči

Jak pěstovat pitáju? Vše o původu, pěstování a péči
Michael Rivera

V Brazílii je stále populárnější exotické ovoce, například pitaya, která je krásná, chutná a plná živin, které prospívají tělu.

Pitaya je k dostání na veletrzích, v supermarketech a obchodech s ovocem a zeleninou. Kromě toho, že si Brazilce podmanila svou chutí, získala si věhlas také díky své krásné dužině, která může být bílá, červená nebo fialová.

Původ slova pitaya

Pitaya, známá také jako dračí ovoce, je ovoce mexického původu, které se začalo pěstovat v Brazílii v 90. letech 20. století. kaktusy Proto se dobře přizpůsobil klimatickým podmínkám brazilského území.

Název pitaya znamená v aztécké kultuře "plod šupin".

Druhy pitayi

Pitaya má sladkou chuť a obvykle se konzumuje jako nezpracované ale lze je použít i při přípravě šťáv, želé, čajů, zmrzlin a různých dezertů. Konzumují se především tyto druhy:

Bílá pitaya

Bílá pitaya, nazývaná také Hylocereus undatus , má bílou dužinu a růžovou slupku.

Červená pitaya

A Hylocereus polyrhizus má červenou dužinu a růžovou kůru.

Viz_také: Dětská chata pro kutily: podívejte se na návody a 46 inspirací

Žlutá pitaya

Žlutá pitaya ( Hylocereus megalanthus ), která je považována za nejsladší a nejvzácnější, má bílou dužinu a žlutou kůru.

Vlastnosti ovoce

Všechny odrůdy pitaya mají vnější část šupinatou - odtud inspirace pro název dračí ovoce. Uvnitř je dužina, která tvoří téměř 90 % celého plodu. Chuť mnozí popisují jako směs kiwi a melounu.

Díky velkým, bujným květům, členitým stonkům a barevným plodům dodává strom pitaya svému okolí exotický vzhled.

Z výživového hlediska je pitaya bohatá na vlákninu a obsahuje velké množství vitaminu C. Její antioxidační potenciál působí proti stárnutí buněk.

Dalšími výhodami pitayi jsou: pomáhá trávení, zabraňuje vzniku cukrovky, zlepšuje imunitní systém, bojuje proti kardiovaskulárním chorobám a reguluje krevní tlak. Proto by ti, kteří se snaží o zdravou výživu, měli toto ovoce zařadit do svého jídelníčku.

Způsoby výsadby pitaya

Strom pitaya je odolná a mrazuvzdorná rostlina, takže je ideální plodinou pro ty, kteří začínají s ekologickým zemědělstvím.

Všestrannost je důležitou vlastností pitayi, vždyť ji lze pěstovat jak na velkých záhonech na zahradě, tak i v květináčích.

Pitaja se dá vypěstovat prostřednictvím semen, avšak doba, než se začnou tvořit plody, je velmi dlouhá - až 3 roky. Nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak mít doma rostlinu pitaya, je prostřednictvím sazenice, což je kousek rostliny.

Jak pěstovat sazenice pitaya?

  • Odstřihněte 40 cm od lodyh rostliny pitaya zahradnickými nůžkami nebo nožem;
  • Pokud má kus rostliny již dřevnatou část, je prakticky připraven k výsadbě. Naopak pokud takovou část nemá, je nutné odstranit zelený kus kladodia a dřevnatou část ponechat odkrytou.
  • Po seříznutí sazenice nechte rostlině čas na zahojení (nejméně 5 dní).

Výsadba pitaya na zahradě nebo farmě

Podívejte se krok za krokem, jak zasadit červenou a bílou pitaju:

  1. Zasaďte do země eukalyptový kůl;
  2. Kolem sloupku vykopejte tři díry o rozměrech 30 x 30 cm;
  3. Směs by měla obsahovat 500 g vápna, 3 litry hnoje a 200 g jednoduchého superfosfátu.
  4. Vezměte sazenici pitaya a věnujte pozornost pravé straně výsadby. Plochou část sazenice přiložte ke sloupku a zakopejte pouze 5 cm zakořeněné části. Pod zemí by měla zůstat pouze dřevnatá část.
  5. Na každý keř zasaďte tři sazenice pitayi.
  6. Přivažte sazenice ke kůlu, aby nespadly.
  7. Ke klíčení dojde za 30 dní.

Zde se dozvíte, jak pěstovat pitayu v květináčích:

Viz_také: Prefabrikovaná deska: co to je, výhody a 5 typů

Příručka péče

Casa e Festa uvedla několik doporučení, jak pečovat o strom pitaya a mít krásné plody. Podívejte se na ně:

Pozemek

Ideální půda pro výsadbu by měla být lehká, tj. s větším množstvím písku a nízkou úrovní zadržování vody. pH se pohybuje mezi 6 a 7.

Hnojení

Rostlina dobře roste s chemickými hnojivy, jako je například přípravek 5-25-15, a může být pokryta organickým materiálem, jako je kokosový odpad, hnůj nebo kompost.

Jas a teplota

Pitaya je rostlina, která má ráda tropické klima, takže jí vyhovují teploty mezi 18 a 26 °C. Jelikož patří mezi kaktusy, dobře snáší horké a suché podnebí.

Jako každá pouštní rostlina má i pitaya ráda sluneční světlo, proto se doporučuje, aby na ni svítilo alespoň 10 hodin denně.

Zavlažování

Aby pitaya rostla zdravě, měla by dostávat jen velmi málo vody. Nadměrné zalévání může způsobit hnilobu stonku.

Prořezávání

Pro pěstování plodů jsou zajímavé pouze větve v koruně rostliny, takže výhony, které se objeví na boku, je třeba odstranit řezem. Tato péče je zásadní pro získání větších plodů.

Sklizeň

Strom pitaya plodí v průměru jeden rok. Když se na rostlině objeví pupen, trvá 20 dní, než se promění v květ. 30 dní po otevření květu se objeví zralé plody připravené ke sklizni.

Chcete-li zkontrolovat, zda je ovoce ve správné době ke sklizni, lehce stiskněte slupku. Měla by být měkká, stejně jako u manga.

Kontrola škůdců

Existují dva škůdci, kteří mohou poškodit zdravý růst stromu pitaya, jsou to: šupiny a mravenci.

Skladování a spotřeba

Zralá a zdravá pitaya je taková, která má pevnou a neporušenou slupku. Pokud má plod nažloutlý vnější vzhled a vytéká z něj tekutina, znamená to, že už není v nejlepší kondici.

Co se týče skladování, doporučuje se uchovávat pitayu vcelku na chladném a suchém místě. Po rozkrojení lze ovoce skladovat v chladničce a spotřebovat do 3 dnů.

Dalším způsobem skladování pitayi je odstranění dužiny ze slupky a její zamražení, takže ovoce lze použít do šťáv, želé, zmrzliny a dalších receptů až po dobu tří měsíců.

Viz také jak pěstovat jahody doma .
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.