Komunitní zahrada: co to je, jak funguje a příklady

Komunitní zahrada: co to je, jak funguje a příklady
Michael Rivera

Komunitní zeleninové zahrady jsou prostory pro kolektivní užívání, které jsou vyhrazeny pro výsadbu, pěstování a sklizeň zeleniny všeho druhu členy komunity, kterou mohou tvořit obyvatelé z blízkého okolí, sdružení obyvatel nebo dokonce celá čtvrť.

Přínos komunitní zahrady v dané lokalitě je nespočetný, a to jak pro ty, kteří v projektu pracují - ať už za úplatu nebo dobrovolně -, tak pro celou komunitu. Tento typ iniciativy umožňuje rozvíjet pevný smysl pro komunitu v regionu a kromě toho je ušlechtilým nástrojem transformace a podpory zdraví a kvality života.

V tomto článku vám podrobně vysvětlíme, co je komunitní zahrada, jak funguje, a uvedeme několik příkladů úspěšných projektů tohoto typu iniciativy. Podívejte se!

Co je komunitní zahrada?

Prostory kolektivního užívání, které jsou určeny k pěstování zeleniny všech druhů, se nazývají komunitní zahrady. Ty, které se vyskytují jak ve velkých centrech, tak v přímořských či vnitrozemských městech, jsou vynikajícím nástrojem pro proměnu celých komunit.

Projekty komunitních zahrad jsou způsobem, jakým lidé zapojení do ekologických a potravinářských projektů dávají funkčnost prostorům, které by jinak byly opuštěné nebo nevhodně využívané, jako jsou například prázdné pozemky.

Na druhou stranu je díky tomuto typu iniciativy možné prostor řádně ošetřit a zabránit tak například šíření městských škůdců, přenašečů nemocí, jako je horečka dengue, a hromadění nesprávných odpadů.

Veřejná prostranství ve městech tak mohou být lépe využívána k produkci potravin prostřednictvím agroekologických produkčních systémů.

Jak komunitní zahrada funguje?

Komunitní zahrady mohou fungovat různými způsoby a metodikami v závislosti na faktorech, jako je lokalita, velikost oblasti a dokonce i tým lidí zapojených do projektu.

Nezávisle na metodice a formách provozu existuje několik základních požadavků, aby zeleninová zahrada mohla být považována za komunitní zahradu. Podle Svazu komunitních zahrad v São Paulu jsou to tyto požadavky:

  • V žádném případě by se neměly používat chemické prostředky a jedy;
  • Pěstování musí být založeno na zásadách agroekologie a permakultury s ohledem na přírodu;
  • Správa komunitní zahrady, stejně jako využívání prostoru, práce a sklizeň by měly probíhat na základě spolupráce a zapojení všech zúčastněných stran;
  • Je také nutné, aby byly prováděny bezplatné, veřejnosti přístupné aktivity zaměřené na environmentální vzdělávání;
  • Sklizeň by měla být volně sdílena mezi dobrovolníky a komunitou.

Tvůrci projektu se tedy mohou na základě konsensu rozhodnout, zda bude městská zahrada fungovat na principu kolektivního pěstování, tj. s aktivní účastí všech zúčastněných na všech procesech, kdy každý bude mít svou vlastní funkci a produkce bude společná pro všechny, nebo tak, že každá rodina nebo jednotlivec bude zodpovědný pouze za svůj pozemek nebo záhon.

Přebytečnou produkci je také možné prodat, vyměnit nebo dokonce darovat institucím, které pomáhají lidem v situaci nedostatku potravin.

Jaké jsou výhody komunitní zahrady?

Městské zahrady a stromy na chodnících zpříjemňují život ve městě. Tato vegetace funguje jako přirozená klimatizace města a přispívá k čistotě a kvalitě vzduchu.

S komunitními zahradami jsou spojeny i další výhody:

  • Podporuje zdravé stravování;
  • Podporuje povědomí komunity o výsadbě;
  • Zaručuje kvalitní potraviny bez agrotoxinů;
  • Jedná se o strategii environmentálního vzdělávání;
  • Přibližuje lidi k přírodě;
  • Zmírňuje hlad v Brazílii;
  • Je zdrojem příjmů pro komunity v sociálně slabých situacích.

Příklady projektů komunitních zahrad

Výzkum, který v listopadu 2021 zveřejnila Univerzita v São Paulu (USP), poukázal na existenci 103 městských komunitních zahrad jen v São Paulu. Od zveřejnění studie se tento počet více než zdvojnásobil: v únoru letošního roku jich platforma Sampa+rural zaregistrovala 274!

To svědčí o zájmu obyvatel největšího brazilského hlavního města o podporu změny životního stylu svých komunit směrem k přirozenějšímu, zdravějšímu a ekologičtějšímu způsobu stravování, společenského života a péče o půdu.

Je však zřejmé, že tyto projekty se neomezují pouze na velké metropole. Několik měst na pobřeží a ve vnitrozemí země je příkladem toho, jakou sílu mají podobné iniciativy v komunitách.

To je případ města Birigui, vzdáleného více než 480 km od São Paula, které má 62 komunitních zahrad. Totéž se děje ve městech jako Rondonópolis (MT), Goiânia (GO), Palmas (TO) a několika dalších místech po celé Brazílii.

Níže si prohlédněte příklady úspěšných komunitních zahrad!

Komunitně udržitelné zemědělství (CSA) - Atibaia

Tato komunita, která se nachází ve vnitrozemí São Paula, funguje na základě socioekonomického modelu, jehož cílem je přiblížit spotřebitele venkovským výrobcům prostřednictvím kvalitních produktů prodávaných za spravedlivé ceny.

Komunita prodává košíky se čtyřmi až dvanácti položkami přímo ze zahrady se zaměřením na udržení zemědělství v regionu. Kromě toho je v prostoru Mercadinho do Bem, kde se prostřednictvím kooperativní ekonomiky prodávají mimo jiné řemeslné výrobky, chléb, esenciální oleje a med. Všechny tyto produkty jsou rovněž vyrobeny místními výrobci.

Kromě komunitní zahrady a Malého dobrého trhu nabízí CSA Atibaia bezplatné praktické kurzy tesařství, agrolesnictví a dokonce i uměleckého vyjádření.

Městská farma Ipiranga

V srdci São Paula se zrodila městská farma Ipiranga (Urban Farm), jejímž cílem je prolomit betonové bariéry největšího brazilského hlavního města a přinést Paulistánům a obyvatelům města zeleň a kvalitu života prostřednictvím potravin.

Od roku 2018 tato iniciativa využívá nevyužívané prostory v São Paulu k pěstování potravin bez pesticidů. Jen v roce 2021 vyprodukovala městská farma Ipiranga více než dvě tuny biopotravin na ploše o celkové rozloze 600 m².

Adresa: R. Cipriano Barata, 2441 - Ipiranga, São Paulo - SP

Otevírací doba: 09:30-17:00 hod.

Kontakt: (11) 99714-1887

Zeleninová zahrada FMUSP

Od roku 2013 udržuje Lékařská fakulta Univerzity v Sao Paulu (FMUSP) v areálu univerzity komunitní zahradu. Účelem tohoto prostoru je podporovat zdravé stravování pomocí čerstvých potravin.

Je to skutečná vzdělávací a živá laboratoř, která podporuje racionální využívání přírodních zdrojů a zdůrazňuje význam zdravých potravin pro komunitu.

Adresa: Avenida Doutor Arnaldo, 351-585, Pacaembu, São Paulo - SP

Otevírací doba: 12:00-13:30 hod.

Kontakt: (11) 3061-1713

Komunitní zahrada zdraví

Od roku 2013 je ve čtvrti Saúde na jihu São Paula otevřena zeleninová zahrada pro veřejnost. Tento prostor vznikl na základě partnerství s podprefekturou Vila Mariana jako strategie, která má zabránit hromadění odpadků na pozemku.

Tato zahrada není zodpovědná pouze za produkci biopotravin. Spadá také do kategorie agroekologické, koneckonců neprodukuje žádný druh odpadu do životního prostředí - vše je znovu použito. Kromě zeleniny má prostor také možnosti PANC (nekonvenční potravinářské rostliny).

Adresa: Rua Paracatu, 66, Parque Imperial (konec ulice Rua das Uvaias v Saúde, poblíž stanice metra Saúde).

Viz_také: Karnevalové kostýmy 2023: 26 nápadů, které budou bombou

Komunitní zahrada Vila Nancy

Jedná se o jednu z nejstarších zeleninových zahrad ve městě São Paulo, která vznikla před 32 lety a která mobilizuje obyvatele čtvrti Guaianases k pěstování zeleniny (salát, zelí, špenát, petržel, rukola), luštěnin (chayote a mrkev), ovoce a květin. Projekt provozuje Asociace zemědělců východní zóny (AAZL).

Adresa: Rua João Batista Nogueira, 642 - Vila Nancy, São Paulo - SP

Otevírací doba: od 8 do 17 hodin

Kontakt: (11) 2035-7036

Květinová zahrada

Obyvatelé čtvrti Mooca ve východní zóně São Paula se mohou spolehnout na Horta das Flores, venkovský prostor v rovinatém městě, který slouží nejen k pěstování biopotravin a květin, ale také k chovu včel bez žihadel a pěstování bylinek.

Adresa: Av. Alcântara Machado, 2200 - Parque da Mooca, São Paulo - SP

Otevírací doba: od 10 do 17 hodin

Kontakt: (11) 98516-3323

Cyklistická zahrada

Tato zelená plocha začala fungovat v roce 2012 s cílem podpořit produkci potravin. Za realizaci projektu na náměstí, které se nachází mezi ulicemi Avenida Paulista a Avenida Consolação, byl zodpovědný kolektiv Hortelões Urbanos. V péči o ni se střídají lidé, kteří bydlí a pracují v okolí.

Adresa: Avenida Paulista, 2439, Bela Vista, São Paulo - SP

Soví zahrada

Ve Vila Beatriz se nachází náměstí, které bylo přeměněno na komunitní zeleninovou zahradu. O prostor se starají dobrovolníci a je přístupný široké veřejnosti.

Místo může navštívit kdokoli, kdo dbá na to, aby nepošlapal záhony a sazenice. Všichni návštěvníci mohou sklízet zeleninu, i ti, kteří ji nezasadili.

Adresa: Avenida das Corujas, 39, Vila Beatriz (viz Google Maps).

Viz_také: Témata mezipřistání: viz 35 nápadů, jak uniknout zřejmým věcem

Zahrada Joanna de Angelis

Komunitní zahrada Joanna de Angelis s více než třicetiletou historií je prostorem pro učení a pěstování v obci Nova Hamburgo. Pracuje se na podporu rodin v sociálně slabých situacích v obci. Dobrovolníci pomáhají s každodenní péčí a sklízejí zeleninu na přípravu obědového salátu.

Adresa: R. João Pedro Schmitt, 180 - Rondônia, Novo Hamburgo - RS

Otevírací doba: od 8:30 do 11:30 a od 13:30 do 17:30 hod.

Kontakt: (51) 3587-0028

Komunitní zeleninová zahrada Manguinhos

Největší komunitní zeleninová zahrada v Latinské Americe se nachází ve městě Manguinhos v severní zóně Ria de Janeira. Zabírá plochu odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím a každý měsíc vyprodukuje přibližně dvě tuny potravin.

Pozemek, na kterém se v dávné minulosti nacházela "cracolândia", využívají obyvatelé k pěstování zeleniny a zeleně, což jim poskytuje zdroj příjmů a přístup ke zdravým potravinám.

Jak realizovat projekt komunitní zahrady?

Představa pěstování biopotravin je natolik fascinující, že se někteří lidé chtějí do této myšlenky zapojit, a tak se běžně hledají způsoby, jak založit komunitní zahradu v bytovém domě nebo na opuštěném pozemku ve vlastní čtvrti.

Zde je několik tipů, jak tento typ práce zopakovat v místě vašeho bydliště:

Dobrovolnictví na stávající zahradě

Před založením zeleninové zahrady od nuly se doporučuje zapojit se jako dobrovolník do již existujícího projektu komunitní zahrady. Tímto způsobem se naučíte techniku pěstování zeleniny a ovoce od lidí, kteří již mají zkušenosti.

Vyhledejte téma

Kromě toho, že si komunitní zahradu vyzkoušíte v praxi, měli byste si také vyhledat materiály na toto téma, abyste si prohloubili své znalosti o této problematice. Na internetu můžete najít různá videa a vzdělávací materiály ve formátu PDF, například příručku Embrapa.

Důležité je také navštívit jiné komunitní zahrady ve vašem městě, abyste se seznámili s procesem pěstování potravin a získali představu, kde začít. Ve skutečnosti si promluvte s dalšími dobrovolníky a rozšiřte síť svých kontaktů prostřednictvím Facebooku a skupin WhatsApp. Výměna zkušeností je také silným zdrojem znalostí.

Vyhledávání partnerů

Komunitní zahradu těžko zvládnete sami, proto se spojte s dalšími zájemci o tuto myšlenku. Nápad se může rozběhnout pouze tehdy, pokud máte dva nebo tři dobrovolníky, kteří jsou ochotni odvést těžkou práci.

Vyberte si svůj prostor

Městské zahrady se obvykle budují na veřejných pozemcích. Než se však rozhodnete pro ideální místo, je vhodné promluvit si s obecním úřadem a představit svůj projekt.

Pokud obec nápad nepřijme, je nejlepší volbou vyhledat nevládní subjekt nebo sdružení, které je ochotno projekt podpořit. Mnoho firem projevuje zájem o podporu městských zahrad, koneckonců jde o iniciativu, která je v souladu s praxí udržitelnosti.

Zkrátka a dobře, k zahájení projektu potřebujete dobrý pozemek.

Vytvořte si plán

Co vysadit na komunitní zahradě? Jak se budou rozdělovat úkoly? Kde seženete sazenice? Tyto a další otázky lze zodpovědět při dobrém plánování.

Pro organizaci realizace nápadu zvažte následující kontrolní seznam:

Stanovte časový plán a pravidla

Komunitní zahrada funguje dobře pouze tehdy, pokud má pracovní plán. Ten umožňuje definovat rozvrh dobrovolníků a také funkce, které každý z nich vykonává.

Vedoucí projektu musí delegovat úkoly, odpovídat na dotazy a pečlivě sledovat průběh projektu.

Vyrobte si kompost

Organický odpad lze znovu využít při údržbě samotné zahrady, proto využijte proces kompostování k výrobě kompostu vynikající kvality. Můžete použít vaječné skořápky, kávovou sedlinu, zbytky jídla a suché listí.

Postarejte se o přípravu půdy

Po naplánování všech kroků je čas pustit se do práce. Vyčistěte tedy pozemek a založte záhony. Mezi jednotlivými prostory nezapomeňte ponechat volné plochy, které umožní rostlinám cirkulaci.

Půda, do které se budou sázet sazenice a semena, musí být kyprá, protože zhutněná půda není pro pěstování nejvhodnější. Proto použijte vhodné nářadí k načechrání půdy a přimíchejte trochu hnojiva, ale nepřehánějte to.

Provádění výsadby

Nakonec je čas na výsadbu. Otevřete jamky a zakopejte sazenice, nechte je v úrovni půdy, zatímco semena by měla být zasazena do jamek položených v rovné linii.

Zeleninový pozemek zalévejte úplně, dbejte na to, abyste půdu nerozmočili, a zalévejte vždy v časných ranních hodinách.

Příprava na sklizeň

Aby se rostliny mohly rozvíjet, je nutné používat udržitelné techniky ochrany proti škůdcům. Dále si naplánujte období sklizně a přesazování, abyste se nevystavili riziku ztráty potravin ze zahrady.

Chcete-li se o významu městského zemědělství dozvědět více, podívejte se na video z kanálu TEDx Talks.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.