Prefabrikované domy: co jsou, ceny a 25 modelů

Prefabrikované domy: co jsou, ceny a 25 modelů
Michael Rivera

Obsah

Prefabrikované domy se od běžné výstavby liší tím, že mají prefabrikované komponenty, tj. jsou na místě rychle a efektivně smontovány.

Občanská výstavba se snaží o praktičnost a rychlost, a proto jsou na vzestupu prefabrikované budovy. Jsou navrženy z modulů vyrobených v továrně a dodaných nákladním automobilem. Některé společnosti jsou schopny dokončit montáž za pouhých 24 hodin.

Montovaný dům je levnějším a udržitelnějším typem výstavby, což znamená, že šetří peníze a snižuje množství odpadu vznikajícího při práci.

Níže vám lépe vysvětlíme, co jsou montované domy, jaké jsou jejich výhody, kolik stojí a jaké jsou jejich hlavní modely.

Co je to montovaný dům?

(Foto: Divulgação)

Montované domy jsou modely domů s hotovým projektem, s dokonale padnoucími materiály a v přesném množství. Vše je tedy předem prozkoumáno a naplánováno.

Stručně řečeno, díky hromadné výrobě modulů, panelů a konstrukce je montovaný dům levnější než běžný model. Klienti však mohou požádat o přizpůsobení projektu podle svých potřeb.

Materiál pro montovaný dům se objednává podle zvoleného modelu. Do 30 dnů zpravidla dorazí materiál a začne se stavět. Může tedy trvat 3 až 5 měsíců, než je vše hotovo.

Existují dva trendy, které přímo ovlivňují modulární konstrukce. Jsou to:

  • Dřevěný rám: stavební technika, při níž se jako hlavní materiál používá zalesněné dřevo.
  • Lehký ocelový rám: ocelová konstrukce snižuje množství materiálů potřebných k postavení domu. Při její výrobě se proto spotřebuje méně přírodních zdrojů.

Výhody montovaného domu

  • Rychlost výstavby Podle údajů Institutu modulární výstavby (MBI) může být projekt montovaného domu realizován až o 50 % rychleji než tradiční výstavba. Tato rychlost je dána tím, že moduly jsou již připraveny a stačí je pouze spojit dohromady.
  • Nízké náklady Tento typ výstavby je výhodný z hlediska poměru nákladů a přínosů, vždyť rozpočet je až o 20 % levnější než u běžné stavby.
  • Záruka výrobce: Výrobce obvykle nabízí na domky záruční dobu, takže je možné požádat o údržbu, pokud se vyskytne nějaký problém s konstrukcí.
  • Lepší řízení práce: Hodnota je vyúčtována přímo s firmou odpovědnou za výstavbu a instalaci, takže vám odpadá klasická starost o správu staveniště.
  • Příznivé pro životní prostředí: Z tohoto důvodu má montovaný dům mnohem menší dopad na životní prostředí než tradiční výstavba. Způsob výroby konstrukcí navíc nevyvolává vysoké emise uhlíku.
  • Snadné čištění: Při tomto typu prací nedochází k hromadění suti, takže opotřebení a náklady na úklid jsou nižší.

Nevýhody montovaného domu

(Foto: Divulgação)

  • Omezení design: Přestože je možné si dům přizpůsobit, není možné měnit takové záležitosti, jako je tvar, velikost a uspořádání místností.
  • Kvalita se může lišit: prefabrikované domy používají různé druhy materiálů, které se ne vždy vyznačují dobrou kvalitou. z tohoto důvodu je důležité zkontrolovat podmínky výrobce a být podezřívavý, pokud je stavba na prodej za cenu hluboko pod tržní hodnotou.
  • Nemůžete improvizovat: Předem smontovaná konstrukce vyžaduje specifické techniky, aby dobře fungovala, takže není prostor pro improvizaci nebo úpravy, jako je tomu u běžných staveb.
  • Odpisy: Tento typ stavby nezvyšuje svou hodnotu tolik jako běžné nemovitosti, proto je hodnota při dalším prodeji nižší.
  • Vyžaduje přizpůsobení terénu: Prefabrikovaná konstrukce se instaluje na rovnou podlahu zvanou Radier. Pokud má tedy podloží mnoho výkyvů, je nutné jej připravit a upravit podle potřeb projektu.

Rozdíly mezi tradiční výstavbou x montovaným domem

(Foto: Divulgação)

Rozdíl mezi tradiční stavbou a montovaným domem spočívá v tom, že při tradiční stavbě se materiály nakupují zvlášť, od různých výrobců. Tyto položky se přizpůsobí modelu, takže se jedná o stavbu, která může přinášet překvapení a další výdaje v průběhu času.

Stručně řečeno, tradiční výstavba trvá dvakrát až třikrát déle než výstavba prefabrikovaného domu. Nemluvě o tom, že vyžaduje více zaměstnanců a větší investice.

Montované domy se vybírají z katalogu, kde si můžete vybrat velikost podle svého pohodlí a rozměrů pozemku. Pouze není možné přidávat místnosti nebo podlaží, protože to se již liší od původního projektu a částí, které tvoří vybraný model.

U konkrétního modelu je již vše naplánováno a dokonale do sebe zapadá. Na rozdíl od tradičního modelu výstavby již přesně víte, kolik za práci utratíte a také dobu dodání.

Ceny montovaných domů

Výrobci stanovují hodnoty montovaných domů na základě modelů definovaných v katalogu, takže pokud si klient přeje nějaké úpravy, cena se může změnit.

Cena prefabrikovaného domu je v průměru 120 000,00 R. Některé větší jednotky mohou dosáhnout 350 000,00 R, zatímco menší modely vyjdou na 20 000,00 R.

Modely montovaných domů

Modely montovaných domů mohou být postaveny z různých materiálů. Pochopte lépe možnosti:

Montovaný dřevěný dům

(Foto: Divulgação)

Nejznámější je montovaná dřevostavba, která má přece jen vyšší kvalitu a nízké náklady na údržbu. Zkrátka může být dobrou volbou pro ty, kteří chtějí stavět dům například na venkově.

Přestože je montovaný dřevěný dům vyroben z materiálu s akustickým izolačním potenciálem, nedokáže potlačit hlukovou zátěž. Proto není vhodný pro velká města.

Každých deset let by mělo dojít k aplikaci laku na konstrukci, aby se posílila její ochrana. I přesto mějte na paměti, že konstrukčním systémem může otřást hmyz, déšť a vítr. Proto se jedná o typ domu, který vyžaduje neustálou pomoc tesaře.

Vůči dřevěnému konstrukčnímu systému existují předsudky, lidé se přece domnívají, že tento materiál je křehčí a zranitelnější vůči povětrnostním vlivům. V dnešní době se však konstrukce vyrábějí z ošetřeného a odolného dřeva.

Předmontované dřevěné domy mají svá pozitiva i negativa, kterými jsou:

  • Klady: výrobní záruka a zkrácený pracovní čas.
  • Nevýhody: častá údržba, nedostatečná zvuková izolace a malé možnosti přizpůsobení.

Prefabrikované zděné domy

Foto: Construct App

Existují také modely s betonovými tvárnicemi, které se snadno montují a mají velkou trvanlivost. Tyto modulární konstrukce se montují na základ, přičemž vnější plocha je uzavřena maltou nebo zděnými deskami. Vnitřní část má zpravidla sádrokartonové stěny.

Viz_také: Croton: typy, péče a inspirace pro výzdobu
  • Klady: suchá konstrukce, menší množství odpadu, více možností přizpůsobení a dobré tepelné a akustické vlastnosti.
  • Nevýhody: Základy se zhotovují tradičním stavebním systémem a vyžadují podrobný projekt. Často je obtížné sehnat specializovanou pracovní sílu.

Kovová konstrukce montovaného domu

Známý také jako Lehký ocelový rám Tento typ výstavby je dobrou alternativou pro ty, kteří nechtějí dřevostavby nebo dokonce prefabrikované betonové domy.

Stručně řečeno, konstrukce je zvýšena pomocí kovových modulů a uzavření je provedeno pomocí omítky nebo cementových desek.

t

  • Klady: rychlá výstavba, záruka výrobce, tepelný komfort, rozmanitost tvarů pro projekt.
  • Nevýhody: nedostatek specializované pracovní síly a vyšší náklady.

Chcete-li zjistit, zda je montovaný dům tou nejlepší volbou pro váš život, podívejte se na analýzu architekta Ralpha Diase. Zvážil dobré i špatné stránky tohoto typu výstavby.

Inspirativní modely montovaných domů

1 - Budova se současným designem

Foto: ArchiBlox

2 - Kombinace skla a dřeva má vše, aby uspěla

Foto: Lunchbox Architect

3 - Útulný dům s právem na venkovní balkon

Foto: Dvele

4 - Konstrukce chůd sloužící k vytvoření kompaktního sídla

Foto: Leonardo Finotti/Casa.com.br

5 - Dům kombinující zdivo a dřevo

Foto: Habitissimo

6 - Skleněný kryt podporuje vstup přirozeného světla

Foto: Foyr Neo

7 - Montovaná dřevěná chata

Foto: homify UK

8 - Velký dvoupodlažní dům

Foto: Davis Frame

9 - Kreativní a netradiční design

Foto: Neighbourhood Studio

10 - Modulární objekt se spoustou skla a dřeva

Foto: House Beautiful

11 - Ideální dům pro život v blízkosti přírody

Foto: Dezeen

12 - Model s kovovým rámem

Foto: ArchDaily

13 - Vila byla postavena uprostřed zahrady

Foto: Dům přání

14 - Dřevěná konstrukce byla natřena na černo, aby získala modernější vzhled.

Foto: Mighty Small Homes

15 - Kompaktní, funkční a udržitelný projekt

Foto: Bâtiment Préfab

16 - Tento sofistikovaný dům má speciální osvětlení

Foto: Stillwater Dwellings

17 - Modulární dům ve městě

Foto: Homedit

18 - Robustnější konstrukce se dvěma podlažími

Foto: Projets Verts

19 - Moduly do sebe dokonale zapadají a vytvářejí dům snů

Foto: Figurr

20 - Kompaktní dům, jednoduchý a ze světlého dřeva

Foto: Tumblr

Viz_také: Perleťová barva: podívejte se na způsob použití a krásné kombinace

21 - Kompaktní a moderní design

Foto: Contemporist

22 - Hotový dům s rekreační oblastí a bazénem

Foto: Idealist

23 - Zaoblený model se sklem

Foto: Toploc

24 - Prefabrikované domy nejsou všechny stejné

Foto: Moderní montované domy

25 - Budova může kombinovat různé materiály na fasádě

Foto: Prefab Review

V neposlední řadě jsou montované domy rychlým, praktickým a levným stavebním systémem. Před pořízením domu v tomto formátu je však velmi důležité prozkoumat a promluvit si se stavebními firmami. Aby totiž byla stavba krásná a funkční, je třeba počítat s odbornou pracovní silou a kvalitními materiály.

Pokud hledáte kompaktní a levné bydlení, bude se vám líbit i kontejnerový dům.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.