Croton: typy, péče a inspirace pro výzdobu

Croton: typy, péče a inspirace pro výzdobu
Michael Rivera

Kroton je rostlina, která překvapí barvou svých listů a oživí každé prostředí. Je také vynikající volbou pro ty, kdo hledají rostlinu, která se snadno udržuje.

Charakteristika krotonů

Kroton (Codiaeum variegatum) je skupina rostlin, jejichž hlavním znakem jsou barevné listy.

Rostliny typu Croton jsou řazeny mezi tropické rostliny a pocházejí ze zemí, jako je Indonésie, Malajsie, tichomořské ostrovy a Austrálie. Tyto oblasti mají jednu společnou vlastnost: jsou horké a vlhké.

Při pěstování v zemi může Crotton dosáhnout výšky až tří metrů, zatímco při pěstování v květináčích je rostlina menší a její růst je kontrolovaný.

Viz_také: Portugalský kámen: viz vlastnosti, modely a projekty

Cróton má ozdobné listy, které kombinují odstíny oranžové, červené a žluté barvy. Je vynikající volbou pro ty, kteří chtějí narušit jednotvárnost zeleně a zpestřit městskou džungli.

Kromě rozmanitosti barev vyniká kroton v rostlinné říši také různě tvarovanými listy, které mohou být velké a zaoblené, tenké, eliptické nebo laločnaté.

V zimě má krotonie bílé nebo nažloutlé květy, které však nejsou nejokrasnější částí rostliny.

Typy krotonů

Croton-eleanor

Její listy jsou tenké a mimořádně pestré - zdá se, že je zdobí stříkance žluté, červené a vínové barvy na zelené. Hřbet listů je načervenalý, což rostlině dodává krásu a eleganci. Její jméno je poctou manželce bývalého amerického prezidenta Eleanor Rooseveltové.

Zlatá záře Croton

Typ Golden Glow se podobá typu Eleanor, jen jeho barvy jsou více oranžové. Listy jsou zbarvené a časem opadávají, čímž se odhaluje jeho hřbet.

Croton-gingha

Tato odrůda Crotonu má také úzké a barevné listy. Hlavním znakem jsou však mírně pokroucené listy.

Croton-samba

Stejně jako Ginga má Cróton-samba jemné, stočené listy a směs zelených a žlutých odstínů.

Neon Croton

Rostlina dostala své jméno díky listům s výraznými barvami a dobře vyznačenými okraji. Listy jsou širší a kulatější než u typu gingha.

Croton-picasso

Existuje mnoho druhů rodu Croton, ale Picasso patří k nejodlišnějším. Jeho listy jsou tak tenké, že vypadají jako štětec.

Viz_také: Dětské velikonoční vajíčko 2018: podívejte se na 20 novinek pro děti

Petra croton

Tato rostlina má oválné listy, které jsou červené, oranžové, žluté a zelené. Je to nejznámější a nejprodávanější odrůda.

Croton-canary

Pokud hledáte listy, ve kterých se mísí žlutá a zelená barva, je nejvhodnější Cróton-canary.

Croton Bell

Croton Bell, jak název napovídá, je odrůda, která má na špičkách listů malé zvonky. Co se týče zbarvení, rostlina může mít červenou, žlutou a zelenou barvu.

Král Croton

Listy jsou podlouhlé, úzké, skvrnité a pokroucené. Převládající barvy jsou zelená a žlutá.

Jak se starat o Croton?

Níže se dozvíte, jakou péči je třeba o rostlinu věnovat:

Jas a teplota

Pokud hledáte rostlinu do obývacího pokoje k oknu, je Cróton ideálním řešením. Tato malá rostlina má ráda plné slunce a dostatek světla.

Vzhledem k tomu, že se jedná o rustikální rostlinu, která má ráda sluneční svit, přizpůsobí se Cróton dobře venkovním prostorám, takže je ideální volbou pro zpestření vaší zahrady. V některých případech je však vhodné podrobit rostlinu procesu rustikalizace, aby se listy nespálily v důsledku přímého dopadu slunečních paprsků.

Croton snáší polostín za předpokladu, že je prostředí intenzivně osvětleno denním světlem.

Zavlažování

Zálivka je mírná - pokud rostlina žije v interiéru, doporučuje se zalévat pouze jednou týdně, naopak venku se doporučuje zalévat dvakrát až třikrát týdně.

Nezapomeňte, že nejlepší doba pro zalévání rostlin je brzy ráno nebo pozdě odpoledne (po 15. hodině).

Dávejte pozor, abyste nepřelili vodu, protože namáčením kořenů vytváříte příznivé prostředí pro houby.

Hnojení

Croton je odolná rostlina, o kterou se snadno pečuje, takže se nemusíte příliš starat o hnojení. Pokud přesto chcete hnojit, doporučuje se přidávat do půdy každé tři měsíce NPK 10.10.10. K hnojení přispívá také humus z červů a zvířecí hnůj.

Prořezávání

Řezem se doporučuje odstranit poškozené listy nebo dát rostlině vhodný tvar. Jelikož se však jedná o rostlinu s jedovatou mízou, je třeba s ní zacházet opatrně.

Škůdci

Mealybugs jsou malí hmyzáci, kteří milují Crotons, zvláště když se rozhodnete vytvořit sazenice této rostliny doma.

Domácí způsob boje proti škůdcům spočívá v tom, že na rostlinu nanesete malým štětečkem trochu neutrálního mycího prostředku a poté ji před návratem na slunce postříkáte velkým množstvím vody, abyste odstranili přebytečné mýdlo.

A nezapomeňte: abyste se vyhnuli výskytu moučných brouků, je velmi důležité udržovat hnojení rostlin v aktuálním stavu.

Použití v krajině

Barevné listy krotonu dokáží v dekoraci vytvořit body pozornosti, zkrášlit a zpříjemnit prostředí. Jsou dobrou alternativou k barevným květinám, které jsou sice krásné, ale nejsou tak trvanlivé.

Croton je barevná podívaná, vždyť stejná rostlina může mít listy s různými barevnými variacemi.

Kontejner

Při pěstování Crotonu v květináči dejte přednost plastové nádobě, protože udržuje půdu déle vlhkou. Pokud se rozhodnete pro hliněný nebo keramický květináč, zkontrolujte, zda je materiál vodotěsný.

Jak vyrobit sazenice krotonu?

Jelikož se jedná o dřevinu, můžete ji množit řízky, ale je důležité si uvědomit, že trvá několik let, než řízky dosáhnou velikosti rostliny, kterou najdete na zahradě k prodeji.

Podívejte se na následující video a uvidíte tři různé způsoby výroby sazenic Crotone:

Inspirace pro zdobení s crotonem

1 - Listy dělají každou kompozici barevnější.

2 - Váza s krotonem vedle křesla

3 - Okrasná zeleň zpestřila květinový záhon

4 - Vázy Croton u vchodu do domu

5 - Umístěte barevnou rostlinu na kus nábytku v domě.

6 - Keř zkrášlí venkovní zahradu

7 - Chcete-li zvýraznit barvy listů, zvolte neutrální vázu.

8 - Bílá váza zvýrazňuje načervenalé listy

9 - Vložte kroton do ručně vyrobeného košíku

10 - Rostlina ladí se vzorovaným kobercem

11 - Croton sice kvete, ale není to jeho nejkrásnější část.

12 - Nechte keř u okna

13 - Kdo má doma psa, měl by mít Krokodýla na vysoké noze

15 - Je to dobrá volba pro boční stolek v obývacím pokoji

16 - Živý plot s krotonem

17 - Tropická zeleň zpestřuje zahradu

Ostatní listnáče dokáží dekoraci zpestřit, jako je tomu v případě maranty.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.