Jak pěstovat salát? Kompletní průvodce domácím pěstováním salátu

Jak pěstovat salát? Kompletní průvodce domácím pěstováním salátu
Michael Rivera

Každý ví, že konzumace ovoce a zeleniny je velmi zdravá, a to tím spíše, když je čerstvá a zcela přírodní. Proto je pochopení toho, jak pěstovat salát, jednou z možností, jak mít tuto zeleninu vždy k dispozici.

Hlávkový salát je zelenina bohatá na živiny, proto by měl být součástí jídel. Tato složka je bohatá na vlákninu, vitaminy a antioxidanty, takže je mimo jiné skvělá pro regulaci hladiny cukru v krvi, udržení zdraví očí, zpomalení stárnutí pokožky, prevenci anémie.

Naučte se tedy několik způsobů, jak pěstovat rostliny u vás doma nebo v bytě. Ulehčíte si tak nejen zdraví, ale také procvičíte své zahradnické dovednosti. Podívejte se na tohoto průvodce, kde se dozvíte postup krok za krokem.

Index

    Druhy salátu pro pěstování na zeleninovém záhoně

    ledový salát

    Tato zelenina, původem ze Spojených států, má křupavé listy, kulatý tvar a jemnou chuť. Barva je světle zelená, některé listy mohou být i bílé. Je to rozhodně jedna z nejlepších voleb pro přípravu sendvičů.

    Křupavý salát

    Je to také zelenina s křehkými listy, jen má zvlněné okraje a jemnější strukturu než americký salát. Je to jedna z nejpoužívanějších variant pro přípravu salátů.

    Římský salát

    Z dlouhých kudrnatých listů této zeleniny se v Brazílii připravuje velmi oblíbené jídlo: salát Cézar.

    Viz_také: Rozlučka se svobodou: jak uspořádat rozlučku se svobodou (+33 nápadů na výzdobu)

    Salát s volnými listy

    Ti, kteří hledají jemnější strukturu a méně křupavou, mohou zvolit obyčejný salát. Jeho chuť je jemná a listy jsou ideální pro přípravu salátů.

    Mimosa salát

    Tato odrůda, známá také jako baby salát, má malé listy a jemnou chuť. Je nejlepší volbou pro ty, kteří nemají mnoho volného prostoru pro pěstování.

    Fialový salát

    Má jemnou strukturu a barvu odlišnou od ostatních odrůd salátu. Jeho chuť je jemná a listy jsou nepravidelného tvaru.

    Salát s volnými listy

    Náročnější saláty mají tento druh salátu, který je známý svými tenkými, dlouhými a nepravidelnými listy. Chuť je mírně nahořklá.

    Jak zasadit salát do květináče

    Pro tuto formu budete potřebovat pouze semena salátu, zeminu, hnojivo vodu a samozřejmě květináč. Jelikož se jedná o jednu z nejjednodušších listových rostlin, nebudete mít s jejím pěstováním větší potíže.

    Pokyny

    Nejprve byste si měli vybrat druh salátu, který chcete zasadit. Květináč by měl mít otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda. Poté do nádoby nasypte zeminu a nechte mezi okrajem a zeminou 2,5 cm mezeru.

    Viz_také: 49 nápadů na výzdobu rustikální dvoulůžkové ložnice

    Jakmile je to hotovo, vysejte semínka na tuto plochu rovnoměrně, aby se nedostala příliš blízko k sobě. Přikryjte semínka ještě trochou zeminy. Nyní stačí zalévat každý druhý den a nechat salát na větraném, slunném místě.

    Jednou týdně použijte hnojivo, aby rostlina více rostla. Nakonec skliďte a vychutnejte si listy bez konzervačních látek a agrochemikálií.

    Podívejte se na video níže a získejte další tipy, jak pěstovat organický salát v květináčích:

    Jak pěstovat salát v pet lahvi

    Pokud plánujete z PET lahví vytvořit zeleninovou zahrádku, skvělou zeleninou je salát:

    1. Plastovou láhev o objemu 2 litry rozřízněte na polovinu. Poté do spodní části udělejte otvory, které usnadní odtok vody. Na boku nádoby udělejte dva otvory, které usnadní její připevnění ke svislé konstrukci pomocí drátu.
    2. Do láhve nasypte vrchní vrstvu zeminy a poté do ní zakopejte několik semen salátu, přičemž mezi nimi dodržujte vzdálenost 5 cm.
    3. Semena zasypte zeminou a dobře zalijte.

    Jak vysadit salát na zahradním záhonu

    Pokud chcete mít doma speciální záhonek, pořiďte si: semínka salátu, vodu a zahnutý rýč. Zajímavým nápadem je, že kromě využití v jídle můžete vlastní zeleninu doma také prodávat. Zde je postup!

    Pokyny

    Pro začátek vykopejte jamky široké asi 8 cm a hluboké 10 cm. Poté do nich umístěte 3 semínka a zakryjte je zeminou. Klíčení trvá zpravidla 15 dní.

    Proto půdu zavlažujte každý druhý den, dávejte pozor, abyste rostlinu nerozmočili, a dbejte na to, aby vám záhon nepoškodili škůdci. 50 dní po výsadbě je pak čas sklízet, takže salát kolem dokola okopejte, vytrhejte a je to!

    Jak pěstovat salát pomocí kořene

    Věděli jste, že zbytek kořene koupeného salátu lze přesadit? K tomu je třeba oddělit tuto část, vodu a dlouhou nádobu. Nyní se podívejte, jak tento postup provést.

    Pokyny

    S kořenem salátu v ruce vložte tuto část do dlouhé nádoby s vodou. Když tekutina zhnědne nebo vyteče, jednoduše ji vyměňte.

    Za několik dní začne rostlina klíčit, proto oddělte květináče pro výsadbu klíčků.

    Jak sázet salát pomocí stonku

    Pokud je základ zeleniny zachován, mohou vyrůst nové listy, takže salát můžete zasadit jen se stonkem z rostliny. Připravte si také květináč, nůž a vodu.

    Pokyny

    Vyřízněte listy salátu a zachovejte základnu v průměru 10 cm. Poté stonek vložte do nádoby s vodou, aby se oživil.

    Nyní počkejte, až listy vyrostou, a nakrájejte je pro svou spotřebu. Tento postup můžete opakovat několikrát, dokud nebude základna zdravá. Zajímavé, že?

    Jak pěstovat salát v bytě

    Pokud bydlíte v malém bytě, můžete si také pořídit vlastní plantáž. K tomu si připravte sazenice nebo semena salátu, vodu, zeminu, kameny, domácí kompost a květináč. Podívejte se na návod krok za krokem.

    Pokyny

    Pro výsadbu vyberte světlé a vzdušné místo, nejlépe plastové nebo keramické květináče s otvory hlubokými alespoň jednu dlaň.

    Nyní na tento podklad položte kameny, aby se rostlina rychleji oplodnila. Nyní do květináče nasypte zeminu a uprostřed nechte otvor. Jakmile je to hotovo, zasaďte semena nebo sazenice.

    Pro zdravý růst je třeba salát zalévat každý den, nejlépe pozdě odpoledne. Pokud je půda příliš mokrá, můžete zalévat i každý druhý den.

    Každý týden používejte na zahradě domácí kompost. V tomto případě to mohou být zeleninové slupky, kávová sedlina, vaječné skořápky nebo jiné.

    Jakmile narostou, jednoduše je odstraňte a nechte je 2,5 cm od země.

    Jak pěstovat salát ve vodě

    Pro tuto formu pěstování budete potřebovat: semena salátu, dusičnan vápenatý, hydroponické hnojivo, epsomskou sůl, velký plastový květináč, sklo, nůž, talíř a vodu.

    Pokyny

    Nechte semínka v misce s vodou po dobu čtrnácti dnů, a pokud voda vyschne, vyměňte ji. V plastovém květináči udělejte do víka otvory a vložte do něj rezervovaná semínka.

    Pro lepší efekt nechte sazenice v tomto víku vedle sebe a naplňte květináč vodou. Po dokončení přidejte 1 lžičku epsomské soli, 2 lžičky dusičnanu vápenatého, 2 lžičky hydroponického hnojiva a vše protřepejte.

    Vezměte tuto směs a dejte ji do plastové nádoby se sklenicí vody. Nádobu zakryjte a nechte ji na místě s dobrým slunečním světlem. Pak počkejte 45 dní a skliďte zeleninu.

    Existuje mnoho způsobů, jak tuto výsadbu provést, proto si vyberte ten, který se vám nejvíce líbí, a založte si zeleninovou zahrádku ve svém bytě nebo doma. Nyní se podívejte na tyto tipy pro pěstování salátu.

    Tipy pro péči o rostlinu salátu

    S potřebnou péčí můžete zeleninu uchovat, proto si všímejte těchto způsobů, jak udržet salát stále krásný. Kromě listů je skvělým nápadem pěstování cherry rajčat a dokonce i bio cibule. na vaší zeleninové zahradě.

    Odvodnění půdy

    Pro zdravý růst potřebuje salát půdu s dobrou drenáží, proto se ujistěte, že je půda úrodná a obsahuje organické látky. K tomu můžete použít domácí hnojiva, která jste již viděli.

    Získejte přirozené světlo

    Má salát rád slunce nebo stín? Pokud začínáte pěstovat tuto zeleninu, pravděpodobně jste si tuto otázku někdy položili.

    Sluneční světlo by mělo dopadat přímo na listy, ale v horkých obdobích dne je nejlepší částečné zastínění, proto si nechte rostlinu zastínit budovou nebo nechte salát pod stromem.

    Pozorujte klima

    Ideální teplota pro vaši zeleninu je mezi 10 a 24 °C. I když přežije i vyšší teploty, je vhodné tuto normu dodržet, aby salát nevyrostl dříve, než je připraven.

    Aby vaše saláty netrpěly škůdci, podívejte se na materiál vytvořený společností Embrapa.

    Naučte se paličku na salát, aby rostl krásný a zdravý:

    Vědět, jak pěstovat salát, je jednodušší úkol, než si možná představujete. Přitom je důležité porozumět jednotlivým technikám, aby byla zachována kvalita. Vyberte si tedy svůj oblíbený způsob a využijte tipy v praxi.

    Využijte toho a podívejte se, jak si doma zasadit aloe vera.




    Michael Rivera
    Michael Rivera
    Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.