12 Zelenina pro pěstování v květináčích a vytvoření vlastní zeleninové zahrádky

12 Zelenina pro pěstování v květináčích a vytvoření vlastní zeleninové zahrádky
Michael Rivera

Nedostatek místa už není výmluvou pro to, abyste si doma nebo v bytě nepořídili miniaturní zeleninovou zahrádku. Chcete-li si doma zřídit zelený a zdravý koutek, vyplatí se znát druhy zeleniny, které lze pěstovat v květináčích.

Obvykle lidé začínají zeleninovou zahrádku pěstováním koření, které se snadno pěstuje a často se používá v kuchyni. Poté, co získají zkušenosti s těmito plodinami, přejdou k dalším druhům zeleniny, které vyžadují více dovedností a péče, jako je tomu u některých luštěnin a zeleniny.

Viz_také: 17 Rostliny, které rostou ve vodě a zdobí dům

Prvním krokem je výběr nádoby s otvory ve dně, aby voda mohla snadno odtékat. Dalším důležitým bodem je vytvoření vrstvy keramzitu, která usnadní odtok vody.

Každý květináč také potřebuje kyprou půdu s organickým hnojivem, aby se do něj mohly zasadit sazenice zeleniny.

Zeleninové druhy pro pěstování v květináčích

Casa e Festa uvedla seznam zeleniny, kterou lze pěstovat v květináčích, podívejte se na něj:

1 - italská cuketa

Foto: Lar Natural

Cuketa je jednou ze zelenin, které lze pěstovat v květináčích. Objem nádoby by se měl pohybovat mezi 15 a 25 litry.

Semínka cukety zasaďte do kompostované zeleninové zeminy s žížalím humusem a pískem. Přidejte část kostní moučky, aby zelenina rostla silná a zdravá. Kompost je pro rostlinu důležitý, ale vždy dodržujte 50% podíl zeminy.

Cuketa má ráda teplo a přizpůsobuje se prostředí s teplotami mezi 18 a 27 °C. Co se týče zalévání, nejlepší je nezalévat přímo na listy, protože to může způsobit plíseň.

2 - Hlávkový salát

Foto: MorningChores

Do malého květináče se zeminou a pískem umístěte tři semena salátu. Na dně této dočasné nádoby udělejte otvory, aby se po zalévání nehromadila voda. Hnojte žížalím humusem nebo drůbežím trusem.

V prvních dnech po výsadbě rostlinu denně postřikujte vodou. Semeno vyklíčí a objeví se první listy salátu. Asi po 40 dnech rostlinu přeneste do větší nádoby, protože kořeny potřebují prostor pro svůj vývoj.

Salát má rád 3 až 6 hodin slunečního světla denně. Zalévat by se měl denně.

3 - Červená řepa

Foto: Balcony Garden Web

Výživná a chutná červená řepa je zelenina, kterou si můžete vypěstovat doma. Po zakoupení semen v supermarketu je nechte 12 hodin odpočívat v nádobě s vodou.

Řepa se vysazuje do plastového kelímku se substrátem a otvory na dně, což umožňuje vyklíčení během několika dní. Do každého kelímku by měla přijít dvě až tři semena. Půdu udržujte stále vlhkou. Klíčení trvá delší dobu a může trvat až tři týdny.

Přesaďte sazenici řepy do konečného květináče a dbejte na to, abyste nenarušili strukturu kořenů. Udržujte půdu provzdušněnou, abyste usnadnili růst kořenů. A rostlina má ráda chlad (mezi 10 a 24 °C), takže nejvhodnější roční období pro pěstování je od dubna do července. Sklizeň by měla probíhat, když má řepa v průměru asi 5 cm.

4 - Pažitka

Foto: Balcony Garden Web

A jarní cibulka je dobrou volbou zeleniny pro pěstování v zahradě. vertikální závěsná zeleninová zahrada Výsadba se provádí pomocí kořenů nebo semen, ale v druhém případě je nutné počkat na dobu klíčení.

Rostlina má ráda přímé sluneční světlo a dobře se vyvíjí v prostředí s teplotou 13 až 24 °C. Zalévat by se mělo dvakrát denně, cílem je udržet půdu stále vlhkou. Hnojení se provádí žížalím humusem, rostlinnou zeminou a trochou kostní moučky.

5 - Zelený pepř

Foto: Nature Bring

Pěstování zeleného pepře je mnohem snazší než u žlutého a červeného, protože nepotřebuje skleník. kuchyňská zahrada v bytě .

Semínka kupte v supermarketu nebo je vyjměte ze zralé papriky. V druhém případě je nutné nechat semínka odpočinout ve vodě a poté je vysušit ve stínu, abyste podpořili klíčení.

Pěstování této zeleniny vyžaduje hodně slunečního světla a humózní půdu. Vybraný květináč by měl mít objem alespoň 10 l. Ideální půda je 10 % písku, 50 % zeminy a 40 % žížalího humusu.

6 - Bazalka

Foto: Cesta zahradníka

Bazalka je snadno pěstovatelné koření, které se přizpůsobí i prostředí s malým množstvím slunečního světla. Lze ji pěstovat pomocí řízků, které seřízněte čtyři prsty pod větví. Nechte je 15 minut odpočívat ve směsi vody a zakořeňovacího postřiku.

Připravte květináč s dobře vyhnojenou a odvodněnou půdou. Vložte do něj řízky bazalky a dobře je zalijte, dokud nebude půda zcela vlhká.

V prvním týdnu po výsadbě ponechte květináč s bazalkou na místě, kam nedopadá přímé sluneční světlo, ale dopadá na něj světlo přirozené. Důležité je květy seříznout, aby byly listy krásnější a chutnější.

7 - Cherry rajče

Foto: Planet Natural

Pěstování cherry rajče Sazenice připravte do plastových kelímků s otvory na dně tak, že je vložíte do měkké půdy kompostované ze 70 % žížalím humusem a z 30 % vermikulitem.

Po několika dnech přesaďte sazeničku do květináče, aby měla rajčata prostor k růstu a rozvoji. Tento druh zeleniny potřebuje vápník, proto každé dva týdny přidejte trochu kostní moučky.

Doporučuje se každodenní zalévání, ale nepřehánějte to s vodou. Ideální průměrná teplota pro pěstování rajčat je 21 °C.

8 - Rucola

Foto: Urban Gardening Mom

Díky své lehce peprné chuti je roketa ideální přísadou do salátů. Je to rychle rostoucí rostlina, která má ráda plné slunce a vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na humus.

Semínka rukoly kupte v supermarketu. Zeleninu zasaďte do malého květináče s vlhkou kompostovanou zeminou. Přisypte trochu zeminy, aby byla semínka zakrytá.

9 - Okurka

Foto: Samozavlažovací nádoby

Semena okurek se vysazují do jednorázového kelímku s rostlinnou zeminou a žížalím humusem. Zalévají se dvakrát denně a nádoba se nechává vystavená rannímu slunečnímu světlu. Ke klíčení dochází asi 10 dní po výsadbě, zatímco přesazení do trvalého květináče se provádí po 20 dnech.

Vyberte si květináč o délce 20 cm a hloubce 20 cm. Pro tento typ pěstování je ideální zeleninová zemina s humusem z červů. Pro posílení hnojení však použijte moučku z vaječných skořápek. Po 70 dnech budete mít okurky ke sklizni.

10 - Ředkvička

Foto: Balcony Garden Web

Květináč zvolený pro výsadbu ředkviček nemusí být příliš velký - pro tento typ plodiny obvykle stačí 5 litrů.

Semena ředkviček umístěte do půdy připravené z kypré rostlinné zeminy a kuřecího hnoje do hloubky tří centimetrů. Poté půdu zalévejte, dokud nebude velmi vlhká. Substrát zpevněte trochou dřevěného popela.

Viz_také: Velikonoční strom: co to znamená, jak ho vyrobit a 42 nápadů

Pěstování ředkviček je považováno za rychlé a ideální pro ty, kteří mají doma málo místa na zeleninovou zahrádku.

11 - Mrkev

Foto: Urban Turnip

Mrkev lze sázet do květináčů o objemu 18 l. Při přípravě půdy je důležité zvolit hnojivo bohaté na draslík, protože tato živina zajišťuje růst hlíz.

Dalšími složkami, které přispívají k rozvoji zeleniny, jsou hnůj skotu, žížalí humus a dřevěný popel. Měly by být přimíchány do půdy pro zeleninu asi 10 dní před výsadbou mrkve.

Mrkev má ráda prostředí s teplotou mezi 18 a 25 °C. Půda by měla být dobře odvodněná, vlhká a kyprá. První zálivka by měla být do hloubky 20 cm. Poté je třeba zavlažovat mírně.

12 - Čardáš

Foto: Gardening Noob

Čardáš je zelenina, která nesmí chybět na zahrádce v květináči. Musí se pěstovat ve vhodné nádobě o objemu 10 litrů a více.

Pro pěstování mangoldu si připravte květináč s 50 % rostlinné zeminy, 30 % žížalího humusu a 20 % kravského hnoje. Do každé otevřené jamky v zemi umístěte dvě až tři semena. Zalévejte postřikovačem, aby byla půda stále vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Klíčení probíhá 4 až 8 dní. Do 50 dnů můžete sklízet.

Rostlina má velký adaptační potenciál, vždyť snáší nejintenzivnější horko, polostín a dokonce i nízké teploty.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.