Kostní moučka: k čemu slouží, jak ji vyrobit a jak ji používat

Kostní moučka: k čemu slouží, jak ji vyrobit a jak ji používat
Michael Rivera

Kostní moučka je silné organické hnojivo. Vyrábí se z kostí zvířat, jako je drůbež, skot a prasata, a je bohatá na vápník, fosfor, živiny a minerály. Je proto vynikajícím zdrojem pro růst nejrůznějších druhů rostlin.

Přestože je možné tento produkt sehnat v každém zahradnictví nebo zemědělském obchodě, velkou výhodou kostní moučky je, že ji lze vyrobit doma, a to velmi jednoduchým způsobem a s malými náklady.

V tomto článku vám proto povíme více o kostní moučce a jejích výhodách. Dále vám ukážeme, jak ji správně vyrobit a jak ji použít jako přírodní a organické hnojivo pro vaše plodiny. Sledujte dále!

Index

  Co je to kostní moučka?

  Kostní mouka není nic jiného než práškový přípravek, který má podobnou strukturu jako například pšeničná nebo ovesná mouka a získává se autoklávováním (vystavením velmi vysokým teplotám) a mletím zvířecích kostí.

  Tento produkt snadno najdete v květinářstvích, zahradnictvích a farmářských prodejnách, protože je hojně využíván zemědělci a pěstiteli všech velikostí. Kromě toho si jej můžete snadno a s použitím několika málo zdrojů vyrobit i doma.

  K čemu se používá kostní moučka?

  Kostní moučka je přírodní a organické hnojivo bohaté na prvky, které přispívají k silnému a zdravému růstu všech druhů rostlin.

  Lépe pochopte, k čemu slouží jednotlivé živiny obsažené v biohnojivu:

  Fosfor

  Fosfor je pro rostliny základním prvkem pro fotosyntézu, tj. produkci vlastní potravy. Je také nezbytným prvkem pro tvorbu kořenů a pro kvetení druhů.

  Vápník

  Přestože rostliny potřebují menší množství vápníku, je také základním prvkem pro jejich vývoj. Je jednou ze složek buněčných stěn, která působí také při klíčení pylového zrna. Umožňuje také transport živin ve vnitřních částech rostlin.

  Ostatní organické zdroje živin tento konkrétní prvek pro výživu rostlin téměř neobsahují. Proto je kostní moučka skvělým spojencem pro kompletní výživu rostlin.

  Dusík

  Dusík je zase makroživinou, která je rovněž velmi důležitá pro růst rostlin. Je zodpovědný za tvorbu sekundárních metabolitů, jako jsou bílkoviny, nukleové kyseliny a chlorofyl, který například dodává listům zelenou barvu.

  Přestože tedy půda v zahradách a květináčích již obsahuje správné množství vápníku a fosforu, rostliny často potřebují vyšší dávku těchto prvků a dalších živin. Občasné hnojení kostní moučkou tak může být zásadní pro efektivnější vývoj rostlin.

  Jak si doma vyrobit kostní moučku?

  Přestože je kostní moučka produktem, který lze snadno sehnat v zemědělských obchodech, květinářstvích a zahradnictvích za velmi přijatelné ceny, jak jsme již zmínili, je možné si toto účinné organické hnojivo připravit i doma.

  Shromážděte kosti a správně je uložte

  Chcete-li si doma vyrobit kostní moučku, je třeba nejprve shromáždit zvířecí kosti, které byly zkonzumovány v jídle. Nezapomeňte, že je velmi důležité, aby byly skladovány v chladu, nejlépe zmrazené. V opačném případě mohou kosti vytvářet nepříjemný zápach, kromě toho přitahují hmyz a dokonce i jiná zvířata.

  Pečení kostí

  Proto by se při sestavení většího množství kostí měly vystavit vysokým teplotám. Je možné je "opéct" buď na vařiči na dřevo, nebo na grilu, protože budou v přímém kontaktu s ohněm.

  Viz_také: Vánoční panel ve škole: 31 nápadů pro vzdělávání dětí

  V tomto případě je důležité před zahájením grilování gril velmi dobře vyčistit, aby se odstranila veškerá sůl z předchozího grilování, protože tento prvek se může smísit s kostní moučkou a kontaminovat ji, což je pro rostliny škodlivé.

  Stejně tak lze jako zdroj živin pro půdu a rostliny využít popel ze dřeva nebo uhlí používaného ke spalování. Tyto materiály účinně neutralizují kyselost půdy a dodávají draslík. Pokud tedy dojde ke kontaminaci solí, může dojít k poškození rostlin.

  Poté nechte kosti v přímém kontaktu s plameny v grilu a sledujte, jak se mění jejich barva: nejprve zčernají, což znamená, že došlo ke spálení bílkovin. Poté zbělají, což znamená, že došlo ke kalcinaci.

  Počkejte, až opečené kosti vychladnou.

  Po kalcinaci počkejte, až hromada kostí na grilu vychladne. Snadno se rozpadnou a stanou se z nich mouky. K tomu je můžete rozšlehat v mixéru nebo zabalit do utěrky a rozemlít kladivem.

  Kostní moučka by měla být skladována v suchém prostředí a nejlépe v nádobě se vzduchotěsným uzávěrem. Doporučuje se neskladovat tento výrobek ve skříních na potraviny, protože jeho zápach je velmi silný a může se v potravinách prosáknout.

  Jak používat kostní moučku na rostliny?

  Nyní vám ukážeme, jak ji použít k hnojení rostlin, aby rostly silné a zdravé. Podívejte se!

  Existují dva způsoby použití tohoto organického hnojiva pro hnojení rostlin:

  Směs s humusem

  První způsob, jak použít kostní moučku k hnojení rostlin, je přidat ji do humusu a tuto směs pak zapracovat do zahradní nebo květináčové zeminy.

  Viz_také: Zdravá jídla pro narozeninové oslavy: Zde je 10 lahodných tipů

  Přímo na zemi

  Kostní hlínu můžete také přidat přímo na povrch půdy a poté vydatně zalít.

  Při používání kostního hnojiva je třeba dbát na určitou opatrnost, například vyvarovat se jeho nadbytku v půdě. Přehnané množství tohoto hnojiva může mít opačný účinek a rostliny zahubit.

  Kde koupit kostní moučku?

  Připadá vám příliš složité vyrábět si kostní moučku doma? Pak by bylo dobré koupit si hotový výrobek. 1kg balení je levné.

  Další tipy na výrobu a použití kostní moučky najdete ve videu na kanálu Somos Verdes.

  Nakonec si doma připravte kostní hlínu a spolehněte se na silné organické hnojivo, které zajistí rostlinám výživu. S tímto hnojivem ve správné dávce získají všechny druhy rostlin stimulaci k růstu a rozvoji. Vaše zahrada tak bude krásnější a zdravější, aniž byste museli používat chemické přípravky.
  Michael Rivera
  Michael Rivera
  Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.