Jak zasadit česnek do květináče, krok za krokem

Jak zasadit česnek do květináče, krok za krokem
Michael Rivera

Ti, kdo rádi pěstují zeleninu, luštěniny a bylinky, vědí, jak jsou užitečné v každodenním životě. Jsou velmi praktické při vaření, výrobě domácího léku nebo jen při zkrášlování zahrady. Z tohoto důvodu mnoho lidí hledá informace o tom, jak zasadit česnek do květináče.

Toto koření je obsaženo téměř ve všech pokrmech, ať už jde o rýži, omáčky, maso, těstoviny nebo tradiční brazilské fazole. Kromě toho je česnekový čaj skvělý při nachlazení a chřipce.

Pokud se chcete dozvědět, jak zasadit česnek do zeleninové zahrady, stojí za to číst dál!

Použití a výhody česneku

O Allium Sativum Patří do čeledi lilkovitých (Liliaceae) spolu s cibulí, pórkem a pažitkou a skládá se z cibule s různými segmenty zvanými "hřebíčky".

Viz_také: Jak uvolnit kuchyňský dřez? Zde je 10 účinných triků

Ti, kdo ji rádi používají, vědí, že má silnou vůni a ostrou chuť ideální pro přípravu slaných jídel. I když se květy, listy a stonky mohou jíst, není to tak častá praxe.

Kromě pokrmů je česnek podle různých studií skvělý i pro léčebné účely. Výzkumy také ukazují, že konzumace tohoto koření má mnoho přínosů pro kardiovaskulární systém.

Pro ty, kteří chtějí eliminovat vetřelce na zahradě, je česnek přírodním pesticidem. Stačí si připravit maceráty nebo výtažky pro boj se škůdci přítomnými v malých výsadbách.

Viz_také: Bentô Cake: jak vyrobit, kreativní citáty a 101 fotografií

Přesto je velmi přizpůsobivý a daří se mu v různých klimatických podmínkách, proto se dozvíte více o tom, jak správně pěstovat česnek doma.

Jak zasadit česnek do květináče

Pokud nemáte na dvorku nebo terase dostatek místa, řešením jsou květináče. Díky nim můžete i ve svém bytě zasadit česnek a mít čerstvou zahrádku na přípravu chutných a ekologických potravin.

Pro ty, kteří nevědí, jak zasadit česnek do květináče, je postup krok za krokem jednoduchý. Podívejte se, jaké materiály k pěstování potřebujete:

Materiály

  • Velká váza;
  • Zahradní štěrk;
  • Substrát s živinami (půda);
  • Stroužky česneku;
  • Voda.

Krok za krokem

  1. Oddělte květináč a vložte do něj zahradní štěrk, který tvoří drenážní vrstvu, jež pomáhá vodě procházet nádobou.
  2. Použijte rýč a nasypte živný substrát. Důležité je, abyste měli 5cm důlek od horní části květináče;
  3. Do substrátu udělejte otvory hluboké 2 až 2,5 cm;
  4. Do každého otvoru vložte stroužek česneku;
  5. Otvory zcela zakryjte dalším substrátem;
  6. Květináč nechte na místě s dostatkem přímého slunečního světla;
  7. Zalévejte, když zjistíte, že je půda suchá.

Přitom by tenčí část stroužku česneku měla směřovat vzhůru. Česnek patří mezi rostliny, které mají rády sluneční světlo, takže dobré osvětlení je ideální pro jeho bujný a silný růst. Stejnou techniku můžete použít, pokud máte pochybnosti o tom, jak zasadit česnek do pet lahve.

Existují i způsoby, jak zasadit česnek do vody. K tomu stačí oddělit sklenici s tekutinou a stroužky rostliny. Česnek umístěte do vzpřímené polohy a nechte pouze spodní část v kontaktu s vodou. Za několik dní můžete zaznamenat tvorbu klíčků.

Zlaté tipy, jak pěstovat česnek v květináči

Nejvhodnější doba pro výsadbu česneku je na podzim a v zimě, tedy v době, kdy je půda chladnější, což je pro tuto rostlinu nejvhodnější. V oblastech s chladným podnebím je možné sázet i na konci léta nebo na začátku jara. Další informace o péči o všechny druhy česneku naleznete zde.

Svítivost

Správné osvětlení je jedním z hlavních faktorů, které je třeba správně zvolit, když se učíte pěstovat česnek v květináčích. Přestože česnek nejlépe roste při nízkých teplotách, potřebuje toto koření denně dostatek slunečního záření.

Nejlepší je nechat květináč na slunném místě, například u okna nebo na volném prostranství na balkoně.

Zavlažování

Zalévání musí být pravidelné, protože v první fázi života česneku musí půda zůstat vlhká. Rostlinu však nikdy nenamáčejte. Když cibule vyrostou, lze frekvenci zalévání snížit.

Zavlažování by se mělo provádět každých 10 až 15 dní a v době, kdy je půda suchá. S tímto postupem přestaňte, když do sklizně česneku zbývá 10 až 20 dní.

Pozemek

Když už víte, jak zasadit česnek do země, musíte se o tuto půdu dobře starat. Rostlina přežije i v méně úrodném prostředí, s malým množstvím dusíku. Přesto je nejvhodnější lehká půda, bohatá na organickou hmotu a dobře odvodněná. pH půdy může být od 5,5 do 8,3, nejvhodnější je 6,2 až 7. V případě, že se česnek dostane do půdy, je třeba ji udržovat v dobrém stavu.

Sklizeň

Tím, že víte, jak zasadit fialový nebo bílý česnek, máte již toto koření připravené k použití při kulinářských přípravách. Doba, po kterou se vyvíjejí hlavičky, je 16 až 36 týdnů. Je třeba říci, že tato doba závisí také na regionu, lokalitě a ročním období, kdy jste česnek zasadili.

Vyberte si tedy suchý, slunečný den, ale než cibulky vyjmete, podívejte se, zda listy na vrcholu nezačaly opadávat nebo neuschly. To je znamení, že je možné sklízet hlavičky. Budete muset odstranit celou rostlinu.

Po sklizni nechte česnek 30 dní na slunci, aby se jeho struktura vysušila. Poté jej nechte dalších 20 až 50 dní ve stínu, aby se úplně vysušil.

Nyní už víte, jak zasadit česnek do květináče, a víte také, co všechno potřebujete k tomu, aby byla rostlina krásná a bylo o ni dobře postaráno.

Líbily se vám dnešní tipy? Pak se jistě rádi dozvíte, jak pěstovat koriandr i u vás doma.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.