Obsah
Zajímalo vás někdy, z čeho se vyrábí sklo? Vždyť tento materiál je součástí našeho každodenního života.
Stručně řečeno, sklo je typem základní směsi křemičitého písku, vápníku a sodíku. Prochází však řadou procesů, teprve pak se z něj stane to, co známe.
Při rekonstrukci nebo stavbě domu je sklo neustále přítomno. Lze jej použít na střešní krytinu, stěny, okna a dveře. Kromě toho se na trhu vyskytuje v různých variantách, například reflexní a žebrované.
Víte ale, jak přesně tento výrobní proces probíhá? Sklo je materiál, který se v každodenním životě vyskytuje v mnoha procesech, ale mnohdy se ani nezamýšlíme nad tím, jak se sklo vyrábí.
Po několik let považovalo mnoho lidí sklářský proces za skutečné umění, a to kvůli jeho složitosti a znalostem, které jsou k němu zapotřebí.
Například i kostelní vitráže byly považovány za něco ještě složitějšího, protože všechny byly stoprocentně ručně vyráběné.
Postupem času se samozřejmě proces výroby skla značně změnil, zejména díky novým technologiím.
S ohledem na to, abyste tento proces lépe pochopili, si níže povíme, jak se sklo vyrábí.
Z čeho se vyrábí sklo?

Nejznámější vzorec skla je ten, který obsahuje sodík, vápník a oxid křemičitý. Sklo má však ve své konstrukci i další vlastnosti.
Kromě těchto tří materiálů je třeba zahrnout také hořčík, draslík a oxid hlinitý, které lze v přírodě velmi snadno nalézt.
Co se týče podílu jednotlivých materiálů, ten se může lišit v závislosti na některých faktorech. Obecně však platí, že složení se řídí tímto pravidlem:
- 72 % písku;
- 14 % sodíku;
- 9 % vápníku;
- 4 % hořčíku.
Pokud jde o draslík a oxid hlinitý, není vždy nutné je zahrnout do složení skla.
Je proto nutné vědět, co je vhodné například na čištění okenních skel, protože některé materiály mohou okna poškodit.
Proces výroby skla
Aby se zajistilo, že nezůstanou žádné nečistoty, musí se všechny materiály smíchat a zpracovat a poté uložit v průmyslové peci, která může dosáhnout teploty přibližně 1 600 °C.
V peci dochází k tavení, které musí probíhat tak dlouho, dokud se složení nezmění na viskóznější kapalinu.
Když k tomu dojde, je čas na takzvanou "plovoucí koupel". Stručně řečeno, jedná se o proces, při kterém je třeba vylít, ještě v tekutém stavu, do vany cizí osoby hluboké 15 cm.
Tato separace probíhá stejným způsobem jako reakce mezi vodou a olejem.
Kromě toho se uvnitř této vany nachází několik válečků, které jsou zodpovědné za to, že určité sklo je více či méně silné.
Čím rychleji se otáčejí, tím jsou tenčí. A naopak, čím pomaleji procházejí, tím je sklo tlustší.
Po určení tloušťky je dalším krokem chlazení skla, které vyžaduje dva kroky: chlazení na volném vzduchu a žíhání v komoře.
Chlazení je nezbytné, aby nedošlo k rozbití skla, a proto je třeba mu věnovat velkou pozornost.
Pokud jde o chladicí komoru, je vybavena dmychadly, která postupně ochlazují díl, dokud nedosáhne teploty 250 °C.
Tento proces je důležitý, protože umožňuje přirozené chlazení skla, které zachovává jeho vlastnosti.
Testování kvality skla je klíčové
Aby bylo zajištěno, že je sklo připraveno k použití, je důležité podrobit jej přísné zkoušce kvality.
Při hledání sklenáře v Belo Horizonte se tedy ujistěte, že dotyčné pracoviště před provedením řezu provede důkladnou kontrolu.
Tímto způsobem si můžete být jisti, že neexistují žádné vadné díly, čímž se vyhnete ztrátám a zaručíte spokojenost zákazníků.
Důležitým zařízením pro tento proces je high-tech skener, který dokáže odhalit případné vady skla, jako jsou nečistoty a vzduchové bubliny.
Poté musí být provedena barevná analýza, aby byly zaručeny všechny standardy kvality. Pokud sklo projde tímto testem, přechází do fáze broušení a distribuce desek.
Pokud má nějakou vadu, je třeba ji rozbít a vrátit na začátek procesu 100% recyklovatelnosti.
Chcete-li lépe pochopit, jak se sklo vyrábí, podívejte se na video z kanálu Manual do Mundo.
Proces výroby skla je pracný, ale to vše přispívá k odolnosti a bezpečnosti materiálu. Kromě využití skleněných konstrukcí při své práci se můžete seznámit i s technikami recyklace, například s ručními pracemi se skleněnými lahvemi.