Vinylové podlahy: typy, cena za metr čtvereční a výhody

Vinylové podlahy: typy, cena za metr čtvereční a výhody
Michael Rivera

Už jste někdy slyšeli o vinylové podlaze? Tento materiál je velmi oblíbený při rekonstrukcích domů a bytů. Je praktický a snadno se instaluje, pomáhá akustice místností a také poskytuje tepelný komfort.

Vinylová podlaha překvapuje nejen svou funkčností, ale také krásou. Dokáže dokonale napodobit jiné materiály, jako je tomu v případě dřeva a páleného cementu, a přináší tak úspory 50 % a více stavebních prací.

V tomto článku vám vysvětlíme, co je to vinylová podlaha, jaké jsou její hlavní typy a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto materiálu. Čtěte dále!

Co je vinylová podlaha?

Vinylová podlaha, nazývaná také PVC podlaha, je skvělým řešením pro ty, kteří potřebují provést rychlou rekonstrukci bez bolestí hlavy. Tento materiál se hodí prakticky do všech uzavřených a krytých prostor, včetně obývacích pokojů, ložnic a kanceláří.

Vinylová podlaha, vyrobená z PVC a minerálů, zaručuje odolnost, pohodlí a krásu. Na trhu ji lze nalézt v zásadě ve třech provedeních: deska, deka a pás. Výběr nejvhodnějšího formátu závisí na prostředí, které bude pokryto. Například velký prostor si žádá vinylovou podlahu v desce a pásu.

Vinylové podlahy lze použít v dětských pokojích a kancelářích, ale nejsou vhodnou volbou pro vlhké prostory, jako je kuchyň a koupelna.

Tento materiál je vhodný pro nátěry domů nebo bytů a je hlavní volbou architektů, když je třeba provést rychlou renovaci bez tradičního "přerušení".

V současné době jsou na trhu k dispozici různé modely podlah z PVC, které se liší tvarem, barvou, vzorem, tloušťkou a strukturou.

Typy vinylových podlah

Foto: Qcadeiras Móveis e Decoração

Vinylová podlaha Blanket

Výhodou tohoto modelu, který se instaluje na stávající podlahu, je jeho jednoduchost a cenová dostupnost. Struktura je měkká, takže není tak odolná proti poškození nábytkem a obuví. Doporučuje se do prostor, jako jsou dětské pokoje a herny.

Vinylové prkenné podlahy

Díky jednoduchému, tenčímu povrchu než deka je tento model univerzální, pokud jde o zakrytí místností v domě. Instalace se doporučuje na hladké povrchy bez nerovností, jinak by se krytina mohla snadno stát křehkou.

Pásová vinylová podlaha

Vinylová podlaha v pásech, známá také jako click vinylová podlaha, není tak měkká jako deka, a proto je odolnější a trvanlivější.

Pravítka, která do sebe zapadají, známá také jako systém "click", jsou výhodná, protože nehrozí jejich odlepení a lze je použít i na jiné povrchy. Kvůli této univerzálnosti je jejich cena o něco vyšší.

Rozdíly mezi vinylovou a laminátovou podlahou

Zatímco vinylová podlaha je vyrobena ze syntetického materiálu (PVC), laminátová podlaha je vyrobena z dřevěných derivátů, které jsou pokryty ochrannou fólií.

Vinyl může imitovat různé krytiny, jako je kámen, keramika a dřevo, zatímco laminát má obvykle vzhled inspirovaný masivním dřevem, což z něj činí přirozenou a nadčasovou volbu pro prostředí.

Jinými slovy, laminátová podlaha se skládá z derivátů dřeva a vrchní část je ozdobně potištěna, zatímco vinylová podlaha může dokonce imitovat dřevo, ale je vyrobena z vinylchloridu nebo PVC.

Dalším rozdílem je, že laminátová podlaha je pevnější než vinylová podlaha, jejíž jednou z vlastností je naopak pružnost.

Navzdory estetickým rozdílům a rozdílům ve složení jsou obě podlahy voděodolné a snadno se čistí a oba typy vynikají na trhu snadnou pokládkou - bez lámání a nepořádku.

Laminát je vhodný pro rychlou renovaci, ale jeho nevýhodou je šíření zvuků. Vinyl naopak dokáže tlumit hluk kroků, ale snadněji se poškrábe.

Seznamte se s nejčastěji používanými typy podlah a jejich vlastnostmi.

Výhody vinylových podlah

Vinyl je díky svým přednostem jedním z nejvyhledávanějších materiálů ve stavebninách. Níže se podívejte na silné stránky tohoto materiálu:

Vynikající termoakustické vlastnosti

Vinylová podlaha je výhodná, protože má vynikající termoakustické vlastnosti, jinými slovy nešíří hluk a zaručuje tepelnou pohodu. Jinými slovy tlumí nepříjemné zvuky a zároveň zpříjemňuje teplotu v místnosti, ať už v létě nebo v zimě.

Hypoalergenní

Vinylové podlahy nehromadí prach, a proto je lze považovat za hypoalergenní.

Snadné čištění

Čištění vinylových podlah není žádným tajemstvím, stačí odstranit přebytečné nečistoty smetákem a poté je otřít vlhkým hadříkem.

Odrůda

Jak již bylo zmíněno, na trhu je možné najít různé modely vinylových podlah. Barevné kusy jsou vhodné do dětských pokojů.

Nakonec tu máme vinyl simulující mramor, který se obvykle skvěle hodí do kuchyní a koupelen.

Rychlá a praktická instalace

Pokládka vinylové podlahy je mnohem jednodušší a praktičtější než u jiných tradičních krytin, jako jsou keramické a porcelánové dlaždice. Lze ji aplikovat technikou klik, samolepicí nebo lepicí technikou, a to i na povrch již pokrytý jiným typem krytiny. Maximální doba pokládky je do 3 dnů.

Nízká cena

Cena vinylové podlahy se pohybuje od 50 do 200 dolarů za metr čtvereční. Je mnohem dostupnější než keramická dlažba, porcelánová dlažba a dokonce i laminát.

Některé exkluzivní kousky však přesahují hodnotu 3 tisíce rýnských dolarů za jednu přikrývku.

Nevýhody vinylových podlah

Nyní se podívejte na slabá místa vinylu:

Není vhodný pro všechny povrchy

Před instalací vinylové podlahy je velmi důležité zkontrolovat, zda je původní podlaha čistá, vyrovnaná a vodotěsná. Materiál nelze aplikovat na jakýkoli povrch. Například v případě dřeva se to nedoporučuje, protože nová povrchová úprava má tendenci zanechávat stopy.

Vyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu

Přestože je pokládka vinylové podlahy praktická a rychlá, vyžaduje odbornou práci, aby byla zajištěna dokonalá povrchová úprava. Pouze zkušený a kvalifikovaný odborník je schopen posoudit vlhkost povrchu, správně nařezat dílce a položit je na podklad. Takto bude podlaha sloužit po mnoho let.

Omezená trvanlivost

Vinylová podlaha není tak odolná jako tvrdá podlaha. Obecně platí, že její životnost nepřesahuje 15 let. Po uplynutí této doby musí obyvatelé zajistit výměnu podlahy.

Nevhodné pro venkovní prostory

Pokrytí venkovního prostoru vinylovou podlahou není tou nejlepší volbou. Většina kusů není odolná vůči vlhkosti a dalším nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Můžete vytočit

Vinylová podlaha se velmi snadno značí, proto odborníci doporučují nepoužívat v prostoru pokrytém tímto materiálem špičatý nábytek.

Snadno bledne

Další slabinou vinylové podlahy je skutečnost, že snadno bledne, a proto ji nelze pokládat na místa vystavená přílišnému slunečnímu záření.

Jak položit vinylovou podlahu?

Tento typ materiálu se na povrch nejlépe nanáší pomocí vyrovnávací pasty (vyrobené z lepidla a cementu). V případě nátěru, který používá lepidlo, je nutné počkat, až zaschne, zatímco u modelu s kliknutím stačí pouze přiložit jednotlivé díly k sobě.

Vinylová podlaha je dobrou volbou pro pokrytí kamenných nebo keramických povrchů. Měla by se však vyvarovat použití na dřevě nebo jiném materiálu, který může hnít. Kromě toho je vždy důležité posoudit podklad a zkontrolovat potřebu případných oprav.

Dalším důležitým bodem je definování rozložení, jinými slovy designu, který budou dílky na podlaze tvořit. velmi oblíbené je rozložení rybí šupiny, které využívá proužky proložené pod úhlopříčným úhlem.

Naučte se s Palomou Cipriano postup instalace vinylové podlahy krok za krokem:

Jak vypočítat množství vinylové podlahy?

V obchodech se materiál prodává na metry čtvereční. Před nákupem výrobku je důležité vypočítat velikost plochy, na které bude instalace probíhat (vynásobte základnu výškou. Po provedení tohoto výpočtu připočtěte k ploše 10 %.

Jak čistit vinylové podlahy?

Materiál by se měl čistit pouze vlhkým smetákem nebo hadříkem. V případě silnějšího čištění je tipem použití hadříku s vodou a mýdlem. Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům.

Jak vybrat dobrou vinylovou podlahu?

V místnostech s velkým provozem, tedy s velkým pohybem osob, je vhodné instalovat vinylové podlahy o tloušťce 4 mm. Pokud je v prostoru malý provoz, postačí modely o tloušťce 2 nebo 3 mm. Dodržením této vlastnosti výrobku zvýšíte trvanlivost povrchové úpravy.

Vinylová nebo laminátová podlaha: co je lepší pro domy se psy?

Kdo má doma psa, měl by zvolit vinylovou podlahu pro povrchovou úpravu, protože tento materiál je vyroben s antialergickým přípravkem. Kromě toho zajišťuje příjemnou strukturu pro zvířecí tlapky.

Pokud váš domácí mazlíček počůrá vinylovou podlahu, je řešení problému poměrně snadné: stačí ji vyčistit hadříkem navlhčeným vodou se saponátem uvnitř.

Která podlaha vydrží déle: vinyl nebo laminát?

Pokud jde o životnost, je vinylová podlaha lepší než laminátová. Po instalaci v místnostech domu vydrží 8 až 15 let. Tato doba se liší podle výrobce.

Mohu položit vinylovou podlahu na keramickou dlažbu?

Ano, vinylovou podlahu je možné položit i na keramickou dlažbu, ale je k tomu nutné posoudit technické požadavky. Aby instalace proběhla bez problémů, musí být keramická dlažba čistá, dobře vyrovnaná a přilnout k lepidlu.

Nejlepším modelem pro instalaci na keramickou podlahu v domě je vinylová podlaha s dvojitým kliknutím.

Nyní už víte vše o vinylových podlahách. Máte ještě nějaké otázky ohledně podlahových krytin? Zanechte komentář. Dalším materiálem, který můžete použít při stavebních pracích, je porcelánová dlažba.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.