16 Květiny, které kvetou po celý rok a naplní zahradu barvami

16 Květiny, které kvetou po celý rok a naplní zahradu barvami
Michael Rivera

Pokud chcete mít pestrou zahradu po celé roční období, měli byste zvážit pěstování květin, které kvetou po celý rok. Tyto malé rostliny jsou odolné a dokáží se přizpůsobit různým teplotním podmínkám.

Některé květiny vypadají na zahradě krásně, ale vydrží jen velmi krátce a je třeba je vyměnit, jako je tomu v případě macešky a slunečnice.

Faktem je, že ne každý si může dovolit pečovat o zahradu s intenzivní údržbou. Jinými slovy, lidé hledají zázemí, tj. květiny, které není třeba na záhonech tak často měnit.

Dalším bodem, který amatérští zahrádkáři velmi oceňují, je nepřetržité kvetení, takže je běžné hledat druhy, které kvetou nejen v jarních a letních měsících, ale i v zimním období.

Níže se seznámíme s některými vytrvalými květinami, které nás obdaří svou krásou bez ohledu na roční období.

Druhy květin, které kvetou po celý rok

1 - Primavera (Bougainvillea)

Přestože se jmenuje jarní, nekvete pouze v nejbarevnějším období roku.

Pokud je tato popínavá rostlina vystavena podmínkám s dostatkem slunce, úrodnou půdou a odvodněnou půdou, překvapuje krásným kvetením po celý rok.

2 - Manacá-de-cheiro (Brunfelsia uniflora)

Tento druh miluje přirozené světlo a ke svému vývoji potřebuje dobře propustný substrát. Zálivka by měla být pravidelná, pokud není půda přemokřená.

Květina se udržuje naživu po celý rok, zejména v jarních a letních měsících.

3 - Verbena

Verbena je rostlina, která se často pěstuje na záhonech. Květy, které se od jara do podzimu objevují v podobě kytic, se vyskytují v různých barvách. Pěstování vyžaduje dostatek slunce a každodenní zálivku.

4 - Zahradníkovo potěšení (Salvia splendens)

Šalvěj je vytrvalá rostlina původem z Brazílie, která roste na zahradě jako keř a může dosáhnout výšky až 1 m. Vytváří červené květy ve tvaru trnů.

Pokud máte v plánu přilákat na svou zahradu mnoho kolibříků po celý rok, pak je pěstování šalvěje tou nejlepší volbou.

5 - Lantana (Lantana camara)

Tato rostlina, jejíž květy mění barvu, miluje plné slunce a intenzivně kvete, zejména od jara do začátku podzimu.

6 - Rododendron

Rododendron, který se často vyskytuje v obytných zahradách a na veřejných prostranstvích, vytváří jemné růžové, červené, bílé nebo lila květy. Je to malá rostlina, která se přizpůsobí všem klimatickým podmínkám a ocení půdu bohatou na organické látky.

7 - Azalka (Rhododendron simsii)

Azalka je asijského původu a slibuje, že vaše zahrada bude po většinu roku veselejší a barevnější. Jelikož se jedná o rustikální rostlinu, nebudete mít s údržbou větší problémy.

Nejlepší podmínky pro pěstování jsou: půda bohatá na organické látky, mírné klima a dostatek světla. Kvetou zejména na podzim a na konci jara.

8 - Vavřín širokolistý (Kalmia latifolia)

Tato rostlina původem ze Spojených států vytváří květy ve světle růžovém odstínu a s malými skvrnami, které tvoří krásné geometrické vzory. Její růst je keřovitý, takže se tento druh často používá na chodnících.

9 - Ixora

Pokud hledáte dlouho kvetoucí rostlinu pro svou zahradu, zvažte Ixoras. Tyto malé rostliny, které se často používají k tvorbě živých plotů, milují plné slunce a provzdušněný substrát.

10 - Pelargonie (Pelargonium)

Tato odolná rostlina nabízí zářivé květy v různých barvách. Muškáty milují plné slunce a dobře se jim daří v dobře propustné půdě.

11 - Plantain (Heliconia)

Heliconia pochází z tropických oblastí Ameriky a je to vytrvalá rostlina, která za předpokladu vhodných podmínek pro pěstování může růst po celý rok.

Květenství s červenými nebo oranžovými odstíny jsou převislá, jako visící květní úbory, nebo vzpřímená, připomínající trs.

12 - Červená krevetka (Justicia brandegeana)

Dalším příkladem rostliny, která vytváří květy po celý rok, je krevetka červená. Doporučuje se pravidelná zálivka, úrodná půda a rozptýlené přirozené světlo.

13 - Růže

Kdo má na zahradě růžový keř, bude mít jistě krásné květy po celý rok. Musí se pěstovat na plném slunci a v dobře vyhnojené půdě. Tato rostlina miluje vlhko, ale pozor, aby substrát nebyl příliš mokrý.

14 - Viking Begonia

Již její jméno signalizuje, že jde o silnou a odolnou rostlinu, která dokáže vybarvit venkovní zahradu, aniž by obyvatelům působila větší potíže.

Na rozdíl od jiných druhů begónií je tato odrůda odolná vůči silnému slunečnímu záření, takže může kvést po celý rok.

15 - Kamélie

Kamélie se svými bujnými květy a hustým olistěním je vynikající volbou, jak dodat zahradě strukturu a barvu.

16 - Tagete

Na závěr výčtu květin, které kvetou po celý rok, nesmíme zapomenout na tagetes, rostlinu známou jako "carnation de defunto".

Díky svému zářivému zbarvení vytváří tento druh bohaté květy, které slibují rozveselení zahrady. Jelikož se jedná o rustikální rostlinu, je nenáročná na údržbu a nevyžaduje mnoho péče.

Ti, kdo pěstují tagetes na zahradě, se také potýkají s řadou škůdců, kteří poškozují vývoj rostlin, jako je například mšice.

Výše uvedené květiny, které kvetou po celý rok, mají bohaté kvetení po většinu roku a jsou nenáročné na údržbu. Pokud však chcete mít zahradu stále kvetoucí, je nejvhodnější pěstování střídat, tj. kombinovat květiny kvetoucí na jaře/létě a květiny kvetoucí na podzim/zimu.

Konečně, mít zahradu plnou barev a života po celý rok je nepopsatelný požitek. Květy, které kvetou po celý rok, jsou klíčem k tomu, aby to bylo možné. Se správnou péčí můžete mít živou a voňavou zahradu ve všech ročních obdobích.

Často kladené otázky

Jaká je nejlepší doba pro výsadbu trvalek? Trvalky lze vysazovat kdykoli během roku, pokud se o ně po výsadbě pečlivě staráte. Jak mohu prodloužit dobu kvetení? Dobrým tipem je vybrat si různé odrůdy stejného druhu, které kvetou v různou dobu. Potřebují trvalky plné slunce? Záleží na druhu. Některé trvalky milují plné slunce, jiné dávají přednost polostínu. Jak mám zalévat trvalky? Obecným pravidlem je udržovat půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou. Musím své trvalky hnojit? Ano, hnojiva bohatá na fosfor mohou pomoci stimulovat kvetení.Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.