Vertikální závěsná zahrada: jak na to a 34 nápadů

Vertikální závěsná zahrada: jak na to a 34 nápadů
Michael Rivera

Obsah

Vědět, jak sestavit vertikální závěsnou zeleninovou zahrádku, je pro ty, kteří si chtějí doma pěstovat potraviny a koření, zásadní rozdíl. Tato konstrukce se dobře přizpůsobí malým prostorům a lze ji postavit z různých materiálů.

Mít doma vlastní zeleninovou zahrádku je něco kouzelného. Například příchod do kuchyně s vlastním čerstvým kořením přináší dvojí uspokojení z připravovaných pokrmů: lahodnou chuť přírodních bylinek a potěšení z vědomí, že jste si vypěstovali vlastní potraviny.

Mnoho lidí se cítí odradit, hlavně když si myslí, že doma není pro tento úkol dostatek místa. Není to pravda! Vertikální závěsnou zeleninovou zahrádku může mít každý, pokud má k dispozici dobře osvětlený prostor, který ji přijme. To je výhoda vertikálních zahrad - a my vás o nich naučíme vše!

Krok za krokem k domácí vertikální závěsné zeleninové zahradě

Zalévání vlastní zahrady může být velmi relaxační (Foto: Fresh Mommy Blog)

Vertikální zahrádka na koření je velmi výhodná. Mezi důvody, proč si ji pořídit, patří:

  • zvolte zdravější stravu;
  • spojení s přírodou v interiéru;
  • ušetřit množství koření a zeleniny nakupované na veletrzích a v supermarketech.

Těchto tří důvodů není málo! Když máte rostlinu po ruce, je mnohem snazší přemýšlet o její konzumaci. Nemluvě o tom, že péče o vlastní zahradu může být potěšením. Někteří lidé tuto činnost dokonce považují za terapeutickou, za chvíli meditace uprostřed dne.

Za prvé: kam umístit závěsnou zeleninovou zahrádku?

(Foto: Chris loves Julia)

Než začneme s výsadbou, měli bychom jako první vzít v úvahu založení zeleninové, bylinkové a zelinářské zahrady.

Ať už žijete doma nebo v malém bytě, vertikální zeleninová zahrádka je nejflexibilnější možností pěstování. Kromě toho, že je praktická, zabírá závěsná zeleninová zahrádka málo místa a šetří užitnou plochu místností, kde je instalována. To neznamená, že je vždy malá. Může zabírat tolik místa, kolik dům dovolí!

Přizpůsobivý, zdobí i některé zapomenuté stěny. Přiznejme si to: je mnohem hezčí, když příroda zdobí stěnu kuchyně nebo balkonu, než obyčejný komiks.

Na dobrém a zdravém růstu rostlin ve vertikální závěsné zeleninové zahradě má zásadní vliv množství slunečního světla, které dostávají.

Většina zeleniny potřebuje alespoň tři až čtyři hodiny nepřímého slunečního světla denně, tedy blízko světla, ale bez toho, aby na ni svítilo slunce.

Stručně řečeno, při plánování zeleninové zahrádky je ideálním místem pro její umístění co nejblíže oknům, pokud je v interiéru, nebo v rohu verandy, nejlépe v polostínu. Tyto prostory také potřebují dobré větrání.

Za druhé: rozhodování o designu zahrady

Jakmile je místo vybráno, je třeba přemýšlet o struktuře. Pro tuto část existují možnosti, které jsou trochu složitější nebo velmi jednoduché. Vše závisí na rozpočtu, stylu domu a na tom, co chcete pěstovat.

Nejběžnějším typem podpěry je ta, která se připevňuje přímo na zeď. Pokud se pro ni rozhodnete, je třeba se ujistit, že je dobře upevněná a že po přidání zeminy a rostlin unese váhu vázy.

Totéž platí pro poličky a zahrádky pro kutily nebo pro zeleninové zahrádky zavěšené u stropu. Pro ně doporučujeme aromatické bylinky, které jsou lehčí, takže nemůžete udělat chybu.

S ohledem na to, že opora musí být pevná, stačí zvolit styl podle dostupného prostoru a osobního vkusu. Vertikální zeleninová zahrada tak může být instalována na dřevěném panelu, a to buď rustikálním, nebo sofistikovaném.

Kromě toho jsou oblíbenou a udržitelnou variantou také znovu použité bedny z tržnice. Zeleninová zahrada může být také na mřížích s připevněnými květináči, na deskách z kokosových vláken, keramických nebo betonových blocích...

Za třetí: které druhy vysadit?

Druhy, které můžeme mít doma, budou vždy záviset na lokalitě, kde se zahrada bude nacházet. Jak jsme se již zmínili, rostliny budou přece zdravě růst pouze při vhodných klimatických a slunečních podmínkách.

Na tuto volbu mají vliv i některé další detaily, například růst samotných rostlin. Některé mají agresivní kořeny, které vždy hledají více prostoru pro růst. Kromě toho, že hrozí poškození samotné opory, pokud sdílejí květináč, a to i velký, existuje možnost, že se příliš rozšíří a udusí sousední rostlinu.

Na vertikální závěsné zeleninové zahrádce můžete mít několik nejběžnějších druhů zeleniny, které se objevují na našich stolech. Některé z nich vydrží prakticky po celý rok, jako např:

  • salát;
  • bazének;
  • jarní cibulku;
  • oregano;
  • rozmarýn;
  • mincovna;
  • mudrc;
  • pepř;
  • rukola;
  • koriandr.

Kromě opatrného zacházení se sluncem neexistují žádná pravidla a je možné vysadit téměř všechna koření a listy, které se doma hojně konzumují. Kdo má zelený palec, může se starat i o luštěniny, například lilek.

Ale jak je zasadit? Pokud hledáte praktičnost, vyhněte se semenům, dejte přednost sazenicím, které jednoduše přenesete do květináče na zeleninové zahradě a doplníte množství zeminy a substrátu.

Když už mluvíme o substrátu, je velmi důležité, co je uvnitř květináče. Kombinace půdy je ideální pro poskytování živin a odtoku vody pro zavlažování.

Kromě toho se také kvůli drenáži doporučuje, aby měl květináč ve svém dně otvory. Dno je třeba vyložit, nejlépe keramzitem, před zmíněnými směsmi.

Ložnice: Jak se starat o rostliny

Každá rostlina potřebuje jinou péči. Hlavní z nich je frekvence zalévání a množství vody, které potřebuje. Obecně se doporučuje zalévat denně nebo každý druhý den, aby zeleninová zahrada dobře prospívala.

V případě pochybností vždy analyzujte půdu rostliny. Trik spočívá v tom, že do půdy vložíte dřevěný krumpáč a zkontrolujete, zda se vrací vlhká, nebo ne, stejně jako to děláte u koláče.

Když vyjde úplně suchá, je po čase zalévat! Totéž platí, pokud listy usychají nebo žloutnou. Na druhou stranu buďte velmi opatrní s nadbytkem vody. Stejně jako zelenina zahyne za sucha, může se "utopit", s uhnilými kořeny.

Dejte přednost výsadbě sazenic před semeny (Foto: Fresh Mommy Blog)

Něčemu, čeho byste se měli vyvarovat, je zalévání rostlin z velkých výšek. Nasměrujte vodu blízko k zemi, aby se listy nenamočily, a zamezte tak šíření chorob a plísní.

Jedním z důležitých detailů je hnojení. Aby vaše potraviny rostly zdravě a stále se jim dařilo, potřebují živiny v půdě. Doporučuje se tedy hnojit zeleninu přibližně každých 15 dní.

Při sklizni používejte zahradnické nůžky a nikdy neodstraňujte z koření všechny listy! Například v případě salátu si ponechte jádro zeleniny, aby se mohlo dále normálně vyvíjet.

Nápady na vertikální závěsnou zeleninovou zahradu

Teď, když už víte, kde ji založit, co zasadit a jak o ni pečovat, zbývá jen snít a inspirovat se vertikálními zeleninovými zahradami, které jsou ideální pro každý typ domu.

1 - Skleněné nádoby jsou skvělé pro pěstování drobného koření

(Foto: Pinterest)

Kuchyňské okno bylo použito jako podpěra pro pěstování bylinek a koření a rostliny byly umístěny do znovu použitých skleněných nádob a napojeny drátem.

2 - Ve svém přirozeném koutě: v kuchyni

(Foto: Etsy Sandpiper Woodworking)

Tuto okouzlující a rustikální zeleninovou zahrádku si můžete vyrobit doma a postavit ji na boční stranu jedné z kuchyňských skříněk pomocí kusu dřeva, železných držáků a skleněných nádob.

3 - Kovový držák

(Foto: Pinterest)

Při rozhodování, kam umístit květináče do závěsné zeleninové zahrádky, myslete netradičně. Stačí i stěna kuchyňského dřezu, potřebujete jen věšák na ručníky a nějaké podpěry.

K rozpoznání rostlin použijte dřevěné tyčinky s napsanými názvy odrůd.

4 - Věšáky na ručníky na stěně

(Foto: IKEA)

Jednoduchým a rychlým způsobem, jak si vytvořit zeleninovou zahrádku, je připevnit na stěnu několik věšáků na ručníky, které jsou od sebe dostatečně vzdálené, abyste mezi ně mohli umístit květináče na háčky.

5 - Personalizované vázy zavěšené na okně

(Foto: Pták a jeho píseň)

Viz_také: 32 snadných receptů na vhodné obědové boxy ke zmrazení

Tradiční terakotové vázy si můžete přizpůsobit tak, aby ladily s vaší kuchyní. Můžete je natřít barvou ve spreji ve dvou barvách, přičemž místa, která nechcete natřít, ochráníte krepovou páskou a mezi jednotlivými nátěry počkáte, až zaschnou. Pak už je stačí jen přivázat (velmi pevně!) k provazům a umístit na tyče.

6 - Vázy na boku skříně

(Foto: Julie Blanner)

Další důkaz toho, jak je boční strana skříněk ideální pro bylinky. Květináče na fotografii dostaly vzadu otvory, kterými byly umístěny na háčky.

7 - Vertikální zeleninová zahrada zavěšená na větvi

(Foto: Pinterest)

Dalším kreativním nápadem je zavěsit vertikální zeleninovou zahrádku zavěšenou na větvi. Skvěle se hodí do kuchyní, kde je příjemné i krmení, protože dřevo, jak známo, v dekoraci navozuje pohodu.

8 - Květináče s názvy rostlin

(Foto: Blog Plantei)

K identifikaci všech koření je vhodné napsat jejich názvy na nádoby fixem nebo samolepicím potiskem.

9 - Závěsná zahrada s PET lahvemi

(Foto: Construindo Decor)

Před kuchyní pravděpodobně najdeme zeleninové zahrádky ve velmi podobných konfiguracích. Uvnitř domu vidíme závěsné květináče a dřevěné nástěnné malby. Před domem se běžně objevují kutilské projekty s PET lahvemi.

Zde se také setkáváme s většími druhy zeleniny, jako jsou saláty a roketa. Pro ně musí být opora větší než jednoduché květináče.

10 - PVC trubky zavěšené na lanech

(Foto: Owner Builder Network)

Skvělou volbou pro závěsnou zeleninovou zahrádku je PVC trubka rozříznutá na polovinu a zavěšená pomocí provazů.

11 - Trubky připevněné k rámu

(Foto: 1001 zahrad)

Důmyslným řešením obyvatel je použití přepůlených stavebních trubek podepřených rámy.

Tabule je velmi užitečná pro určování druhů.

12 - Kovový koš na ovoce

(Foto: Fine Craft Build)

Vidíme také kovové mísy na ovoce, které jsou uzpůsobeny pro umístění domácí zeleninové zahrádky! Jsou zavěšeny jedna na druhé a vytvářejí efekt vodopádu se zeleninou, která se naklání přes okraj konstrukce.

13 - Závěsná zahrada u okna

(Foto: Chris Loves Julia)

Květináče s bylinkami byly zavěšeny na kožených řemíncích u kuchyňského okna, na které dopadá hodně slunečního světla.

14 - Skříňka na boty

o

(Foto: One Architecture)

Důmyslné nápady získávají prostor v domácí dekoraci. Tato zeleninová zahrádka byla umístěna na podpěrách ve stylu stojanu na boty.

15 - Závěsná zeleninová zahrádka z palet

(Zdroj: Freshideen)

Palety jsou skvělými podpěrami pro vertikální zeleninové zahrady, takže zvažte opětovné použití prken a vytvořte ekologickou podpěru, která se hodí pro všechny styly dekorací.

16 - Trubky zavěšené na lanech na dvorku

(Zdroj: Owner Builder Network)

Trubky z PVC jsou ideální pro výsadbu větší zeleniny, například salátu a zelí.

17 - Dřevěný stojan

(Foto: Architecture Art Designs)

Dřevěné regály se hodí i do moderních kuchyní, takže v takovém rámu můžete pěstovat bylinky a koření.

18 - Kovová konstrukce s vázami

(Foto: instagram @joannagaines)

Co takhle zkombinovat zelenou barvu rostlin se zelenou barvou skříněk. Květináče s kořením a bylinkami byly umístěny na kovové podpěře natřené černou barvou.

19 - Podpěry pro rostliny

(Foto: Purple ID)

Na boční stěně mohou být umístěny krásné držáky na rostliny. V tomto případě byly tyto kusy natřeny černou barvou a v dekoraci zůstávají nepovšimnuty.

20 - Lakované hliníkové plechovky

(Foto: Home Talk)

Plechovky, například od rajčatové omáčky, lze opětovně použít při budování domácí zahrady.

21 - Plechovky zavěšené na kovovém stojanu

(Foto: Pinterest)

Závěsné květináče na kovových podpěrách slouží k pěstování koření a bylinek do čajů.

22 - Dřevěný stojan a skleněné nádoby

(Foto: Portico Design)

Vertikální zeleninová zahrada byla postavena z dřevěných desek a skleněných nádob.

23 - Konzervy opravené v lednici

S magnety na ledničku je ještě snazší mít závěsnou zeleninovou zahrádku.

24 - Dřevěné schodiště

(Foto: Leroy Merlin)

Závěsná zeleninová zahrádka na dřevěném žebříku s malými bílými květináči.

25 - Trubky natřené žlutou barvou

(Foto: blogdoce18)

Žlutě natřené PVC trubky byly použity ke konstrukci této ekologické zeleninové zahrady na balkónové stěně.

26 - Plastové lahve

(Foto: Green Farm)

Lahve, pomalované a zavěšené vzhůru nohama, tvoří kreativní zeleninovou zahrádku.

27 - Opakovaně použité skleněné nádoby

(Foto: Grow Thriving Veggies)

Skleněné nádoby, které by se jinak vyhodily, lze znovu použít při zakládání zeleninové zahrady.

28 - Dřevěná mříž

(Foto: Country Living)

Jednoduchou dřevěnou mříž lze použít k vytvoření zahrady nebo závěsné zeleninové zahrádky.

29 - Dřevěná prkna a lano

(Foto: Country Living)

Dřevěná prkna s květináči slepenými k sobě a zajištěnými provazem. Perfektní nápad pro plochou zeleninovou zahradu!

30 - Dřevěné bedny

(Foto: Country Living)

Z truhlíků naskládaných na sebe lze také vytvořit vertikální zeleninovou zahrádku.

31 - Závěsné kbelíky

(Foto: Country Living)

Závěsné očíslované kbelíky dávají této krásné zeleninové zahradě tvar.

32 - Závěsná zeleninová zahrádka na dřevěných deskách

(Foto: Pinterest)

Nad kuchyňským dřezem je zavěšená prkenná zeleninová zahrádka s květináči. Je to ideální lucerna pro příjem slunečního světla.

Viz_také: Sukulenty Bearfoot: péče v 7 krocích

33 - Sušené kokosové skořápky

Sušený kokosový ořech není třeba vyhazovat, ale lze z něj vytvořit funkční a ekologickou vertikální závěsnou zeleninovou zahrádku.

34 - Stohované vázy

Foto: GreenStalk

Jedním z návrhů pro venkovní plochy je pěstování zeleniny ve stohovatelných nádobách.

Vertikální závěsná zeleninová zahrada s paletami tutoriál

Podívejte se na video níže a dozvíte se více o tom, jak si doma vytvořit závěsnou zeleninovou zahrádku:

Po tolika inspiracích je snadnější mít vlastní zeleninovou zahrádku. Tak co si myslíte o těchto tipech? Zanechte nám svůj komentář.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.