Ficus elastica: hlavní druhy a péče o ně

Ficus elastica: hlavní druhy a péče o ně
Michael Rivera

Obsah

Každý, kdo má rád rostliny, již pravděpodobně slyšel o ficus elastica, oblíbeném druhu pro ty, kteří chtějí zkrášlit, zkrášlit a rozhojnit svou dekoraci.

Ficus elastica je strom, který umožňuje získávat kaučuk a který se obvykle vyskytuje v ulicích měst, jako je São Paulo. Můžete si však vzít exemplář do svého domova, abyste pročistili vzduch a zvýšili spojení s přírodou.

Charakteristika ficus elastica

Ficus elastica, známý jako kaučukovník nebo nepravý kaučukovník, je známý svými velkými, hustými a lesklými listy.

Po zasazení do země vytváří ficus elastica kořeny, které rostou úměrně velikosti koruny. V dospělosti může strom dosáhnout výšky až 50 metrů.

Může se proměnit ve stromek, ale v květináči se používá k výzdobě domů a bytů.

Listy ve vzhledu kůže přispívají k designu vnitřního prostředí, které se stává útulným a elegantním zároveň.

Níže je uveden seznam hlavních charakteristik rostliny:

  • Pomalý růst
  • Listy jsou velké a lesklé
  • Vytváří jedovatou šťávu, proto by se měla držet mimo dosah dětí a domácích zvířat.
  • Má rád slunce
  • Nemá rád podmáčenou půdu

Druhy Ficus elastica

Burgundsko

Jedná se o nejtradičnější druh fíkusu elastica. Slovo "burgundy" znamená v angličtině bordeaux.

Ruby

Stejně jako tineke má i tento druh ficus elastica barevné variace na listech, kde se mísí odstín tmavě zelené s červenou.

Čím více světla váš ficus elastica ruby dostane, tím je růžovější.

Tineke

Odrůda s velkým estetickým půvabem, jejíž listy vypadají jako pravé akvarely s odstíny zelené.

V porovnání s ostatními druhy fíkusů je Tineke citlivější na sluneční paprsky, proto by měl být umístěn o něco dále od okna. Přímý sluneční svit může způsobit popáleniny na listech, které jsou přirozeně citlivější.

Péče vyžadovaná u ficus elastica

Svítivost

Jelikož se jedná o strom, potřebuje fíkus dostatek světla. Ideální je umístit ho blízko okna, tedy na takové místo v domě, kde bude mít přístup k přirozenému světlu - alespoň 3 hodiny denně.

Pokud fíkus nemá dostatek světla, které potřebuje ke svému životu, postupně ztrácí listy a odumírá.

Co se týče světelnosti, dalším důležitým bodem je otáčení květináče jednou týdně. Rostlina tak dostává světlo ze všech stran a lépe se vyvíjí.

Zavlažování

Při zalévání rostliny dávejte pozor, aby se v misce nebo v květináči nehromadila voda. Použijte keramzit, abyste zabránili promáčení kořenů rostliny.

Při zalévání fíkusu elastica se doporučuje vyjmout jej ze zásobníku, nechat vodu trochu odtéct a poté jej vrátit na místo růstu. Tímto způsobem snížíte pravděpodobnost, že se ve zásobníku vytvoří "louže vody".

Viz_také: Narozeniny s fotbalovým tématem: viz 32 nápadů na party

Před dalším zaléváním vložte prst do půdy a zkontrolujte, jak je půda vlhká. Pokud je půda suchá (a pokud se na prst téměř nelepí), přidejte rostlině jen trochu vody.

Fíkus obvykle vykazuje známky toho, že dostává příliš mnoho vody. Obecně ztrácí listy od základny a začíná získávat nažloutlý vzhled.

Ficus elastica je možné přizpůsobit přímému slunečnímu záření, ale k tomu je třeba, aby prošel procesem rustikalizace, tedy přizpůsobení se slunci.

Pozemek

Můžete připravit směs kapradinového substrátu a kompostu, která půdu provzdušní a vytvoří ideální podmínky pro zdravý růst Ficus elastica.

Kontejner

Vyberte květináč s otvory na dně, aby voda mohla odtékat a rostlina nebyla nadměrně vlhká.

Po zakoupení fíkusu elastica byste neměli ihned měnit nádobu, nejlépe je nechat jej adaptovat na nové prostředí po dobu alespoň tří týdnů před výměnou nádoby.

Jak rostlina roste, dává určité znamení, že je třeba ji přesadit. V případě fíkusu pružného začnou kořeny vylézat z půdy nebo z otvorů v nádobě.

Hnojení

Tradiční NPK hnojivo, tekuté nebo práškové, je velmi agresivní chemické hnojivo, takže není dobrou volbou pro údržbu vašeho fíkusu a dalších rostlin. Zvolte raději přírodnější typ hnojiva, například tekutý kompost.

Chcete-li hnojivo aplikovat na rostlinu, zřeďte 10 ml přípravku v 1 litru vody a poté zalijte půdu nebo nastříkejte přímo na listy. Tento rituál provádějte každých čtrnáct dní, aby váš fíkus vypadal krásněji a zdravěji.

Čištění listů

Čištění listů je specifickou péčí o ficus elastica, protože když jsou jeho listy zaprášené, jen obtížně přijímá sluneční světlo a provádí fotosyntézu.

Chcete-li rostlinu vyčistit, stačí vzít hadřík navlhčený vodou a otřít listy. Tento úkon provádějte alespoň jednou za měsíc.

Ventilace

Kaučukovník ocení chladné, dobře větrané prostředí, ale nemá rád silný vítr. Přežije i v klimatizovaných prostorách, pokud proud vzduchu z klimatizace nesměřuje na jeho listy.

Viz_také: 15 způsobů, jak dodat svému domovu vůni Vánoc

Prořezávání

Řez může majitel provádět podle potřeby. Na bocích každého řezaného stonku se vytvoří jeden nebo více výhonů. Nejvhodnější doba pro řez fíkusu je na jaře a v létě.

Při stříhání rostliny mějte na paměti, že je třeba zachovat alespoň 30 % listů.

Jak pěstovat sazenice ficus elastica?

Nejjednodušší způsob tvorby sazenic je pomocí řízků. Z rostliny si spočítejte tři listy a odřízněte stonek. Tento stonek vložte do zakořeňovacího substrátu. Nezapomeňte, že použití listů k tvorbě sazenic fíkusu nefunguje.

Zdobené pokoje s ficus elastica

Zde jsou některá prostředí vyzdobená falešným gumovníkem:

1 - Rostlina se vyvíjí podle velikosti květináče, který jí dáte.

2 - Fíkus v obývacím pokoji vedle pohovky

3 - V ložnici může být také váza s fíkusem.

4 - Listy milují přirozené světlo

5 - Ficus elastica v místnosti s dalšími rostlinami

6 - Vedle křesla je fíkus pružný rubín.

7 - Rostlina vypadá úžasně v prostředí s dřevěným nábytkem

8 - Umístěte rostlinu vedle nábytku nebo obrazu

9 - Váza s ficus elastica Burgundy v ložnici

10 - Listy jsou velké, silné a lesklé.

11 - Fíkus pružný dosahuje výšky až 50 metrů

12 - V květináči může rostlina dosáhnout výšky až 2 metry.

13 - Fíkus umístěný vedle dřevěného příborníku

14 - Odrůda Tineke má listy, které vypadají jako akvarely.

15 - Pružný fíkus je nutností pro ty, kteří se ztotožňují s konceptem městské džungle.

16 - Silné listy hromadí prach, proto je důležité je čistit.

17 - Ficus elastica v betonovém květináči

18 - Rostlina v květináči byla umístěna v krásném ručně vyrobeném košíku.

19 - Falešný kaučukovník v jídelně

20 - Robustní rostlina s velkými zelenými listy

21 - Rostlina vypadá úžasně, když je umístěna v hliněném květináči.

22 - Když je fíkus malý, může být umístěn na nábytku.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.