Buxinho: podívejte se, jak o něj pečovat, a nápady na jeho použití v krajinářství

Buxinho: podívejte se, jak o něj pečovat, a nápady na jeho použití v krajinářství
Michael Rivera

Zimostráz je druh keře, který je velmi rozšířený v krajinářství. Obecně roste pomalu, ale hodně se vyplňuje, takže potřebuje prostor pro svůj rozvoj. Trvá mu asi pět let, než dosáhne výšky 1,80 m. V případě zimostrázu se jedná o druh, který je v krajinářství velmi rozšířený.

Jednou z výhod je, že tato rostlina vydrží dlouho a může se dožít i více než 15 let. Aby vypadala stále krásně, je důležité zimostráz zastřihovat a tvarovat jeho listy podle vašich představ. Podívejte se na další informace o tomto druhu!

Charakteristika zimostrázu

Přezdívka zimostráz pochází z jeho vědeckého názvu, který zní Buxus sempervirens Patří mezi rostliny, které mají rády přímé sluneční světlo. Pokud zůstane pouze na světle, listy začnou žloutnout a opadávat.

Viz_také: 30 dárků v hodnotě až 30 Reais pro tajného Santu

Její původ je v Evropě, Středomoří a také v Asii. Obvykle roste na loukách a pahorkatinách ve střední a jižní Evropě. Stále se vyskytuje v Portugalsku.

Díky hustotě svých listů se snadno tvaruje, dokonce se z něj vytvářejí krásné bonsaje. Jedná se o rustikální druh, který při tvorbě představuje velmi tuhý kmen. Toto dřevo se dokonce používá k výrobě hudebních nástrojů.

Jelikož se jedná o okrasný keř, stříhá se v různých modelech pro zahradnické účely a dekoraci jiných prostředí. Jako bonsaj se dá pěstovat v interiéru, zatímco ve venkovních prostorách vypadá skvěle jako zelený plot.

Jak pečovat o zimostráz

Jelikož se jedná o původní rostlinu pocházející z míst velmi odlišných od Brazílie, potřebuje zimostráz ke zdravému růstu zvláštní péči. Chcete-li mít stylovou, barevnou a krásnou zahradu, dodržujte tyto pokyny.

Svítivost

Tento druh potřebuje hodně slunečního světla. Jedná se totiž o hustý keř s tmavěji zbarvenými listy, které se nejlépe vyvíjejí při dobrém osvětlení. Čím více světla se mu dostane, tím více se vyvíjí a získává mohutný vzhled.

Zavlažování

Zimostráz nepotřebuje stálou zálivku, můžete ho zalévat ve velkém množství ve velmi horkých dnech nebo při suché půdě, ale pozor, abyste ho nepřelili a nepromočili půdu, protože kořeny mohou uhnívat. V chladných dnech nepotřebuje zvláštní pozornost, ale v případě potřeby zalévejte.

Hnojiva a půda

Protože má hodně listů, má také velkou potřebu živin, proto jí dopřejte dostatek dusíku a hnojiva v půdě. Pokud truhlík necháte v květináči, dejte na povrch písek a kameny nebo štěrk. To pomůže většímu průtoku vody. Každý rok také přidejte dostatečné množství organického hnojiva, abyste zachovali listy.

Kvetoucí

Tento druh kvete od února do května. Je jednodomý, tj. má jeden samičí a jeden samčí květ. K opylení není třeba žádného úsilí. Jeho nektar přirozeně přitahuje včely.

Prořezávání

Stříhání zimostrázu není příliš obtížné. Přestože je dřevina, její přírůstky jsou pružné a můžete ji stříhat podle libosti. Proto se také pro zahradní dekorace různě tvaruje.

Rostlinu prořezávejte jednou za měsíc, abyste udrželi požadovaný tvar. Dávejte jen pozor, abyste při tom neudělali chybu, protože trvá dlouho, než se ztracené listy obnoví. U živých plotů stačí prořezávat jednou za půl roku.

Jak pěstovat sazenice zimostrázu

Rozmnožit zimostráz je velmi snadné a nestojí to tolik času. Stačí pouze vertikálně seříznout jednu z větví. Po odstranění z rostliny zapíchněte tuto část do země.

Půdu průběžně hnojte a zalévejte, aby se sazenice mohla plně rozvinout.

Viz_také: Chlorofyta: naučte se, jak je vysadit a jak o ně pečovat

Přestože je znalost výroby sazenic zimostrázu rychlá, je třeba zdůraznit, že tento druh má pomalý růst. Proto může trvat měsíce, než si všimnete, že se sazenice osvědčila. Proto se nevzdávejte a o rostlinu pečujte dál.

Díky všem těmto tipům můžete zimostráz bez problémů použít při úpravě krajiny v interiéru i exteriéru. Jeho bohatý baldachýn vám umožní popustit uzdu fantazii a vytvořit modely, jaké si přejete. Podívejte se na další tipy!

Tipy o zimostrázu

Rostliny z čeledi buxusovitých mohou představovat škůdce, jako jsou houby a hmyz, a proto je nutné věnovat pozornost tomu, aby byly vždy aktuální.

Začněte tím, že budete dbát na to, abyste se vyhnuli plísním, a proto nikdy nenechávejte zimostráz na vlhkých místech bez přístupu slunečních paprsků. Takové prostředí podporuje šíření plísní, protože ke svému životu potřebují vodu, proto se jim vyhýbejte!

Chcete-li zjistit, zda je vaše rostlina napadena houbou, sledujte příznaky, jako jsou bílé skvrny a časté opadávání listů. Pokud si toho všimnete, použijte směs mýdla, jedlé sody a vody, abyste škůdce zničili.

Tento trik je také skvělý pro horká období, kdy je v noci obvykle hodně komárů.

Nyní, když víte vše o zimostrázu, si vyrobte sazenice nebo si tuto rostlinu kupte, abyste ji měli doma. Pak se těšte z krásného odstínu zelené barvy pro vaši dekoraci.

Pokud rádi zahradničíte, seznamte se s exotickou rostlinou křehkýš ušatý.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.