Žluté květy: význam a 25 druhů rostlin

Žluté květy: význam a 25 druhů rostlin
Michael Rivera

Pěstování rostlin je způsob, jak učinit život veselejším a příjemnějším, a to tím spíše, když si do své zahrady nebo aranžmá vyberete žluté květiny.

Každý sní o barevné zahradě, kterou by mohl nazývat svou vlastní. Jedním z nejúžasnějších odstínů je žlutý květ, který jako by odrážel sluneční světlo a dodá každé krajině na kouzlu.

Tuto zářivou barvu můžete kromě zahradničení využít také při výrobě čerstvých květinových vazeb, které jsou určeny k darování nebo i k výzdobě domácnosti.

Existuje mnoho druhů rostlin, které vytvářejí žluté květy, a to nejen klasické slunečnice.

Níže se dozvíte o významu žluté květiny a hlavních druzích, které se vyskytují v přírodě a mohou obohatit vaši terénní úpravu nebo aranžmá.

Význam žlutého květu

Psychologie barev definuje žlutou jako barvu, která vyvolává radost, akci, spontánnost, sílu, dynamiku a finanční úspěch. Tento význam se uplatňuje ve všech souvislostech, včetně květin.

Pokud jde o afektivní asociace, žlutá je synonymem pro pohodlí, euforii, originalitu a očekávání, zatímco materiální asociace obvykle zahrnují léto a teplo.

Pokud chcete zahradu nebo aranžmá rozzářit, vyplatí se kombinovat žluté květy s květy jiné teplé barvy, například červené nebo oranžové. Tím získáte analogickou barevnou paletu.

Žlutá ladí prakticky se všemi barvami chromatického kruhu. Kdo však hledá doplňkové tóny, měl by zvážit kombinaci s odstíny fialové, purpurové a šeříkové. Dokonalý je také kontrast s modrými květy.

Darování žlutých květin je gesto s různými významy po celém světě.

V Japonsku je tato barva považována za posvátnou a představuje královskou rodinu, zatímco ve Francii se říká, že darovat kytici žlutých květů je projevem žárlivosti. Naopak v Mexiku se rostliny v této barvě používají k uctění památky zesnulých, zejména měsíčky.

Hlavní druhy žlutých květů

1 - Slunečnice

Mezi nejoblíbenějšími názvy žlutých květin stojí za vyzdvihnutí slunečnice. Tato rostlina je symbolem prosperity a zdraví, takže si zaslouží místo ve vaší zahradě nebo aranžmá.

Tento druh má rád slunné stanoviště, proto by se měl pěstovat na místech s plným sluncem. Ideální klima je 27 až 28 °C, ale květy snesou až 34 °C.

Viz_také: Quilling: co to je, jak na to a 20 nápadů pro začátečníky

Doporučuje se zalévat rostlinu alespoň jednou týdně, ale tato frekvence se může lišit podle ročního období. Ideální je nechat půdu vždy mírně vlhkou.

Kromě toho, že je slunečnice krásná a má silný význam, má i další využití. Z jejích listů se připravují čaje a koupele a semena jsou potravou pro ptáky.

2 - Jasmine-Caroline

Karolinský jasmín je křehká rostlina se žlutými okvětními lístky, která kvete v letních a podzimních měsících. Tato rostlina má ráda mírné klima a vypadá krásně jako dřevěný kryt pergoly.

Viz_také: Naučte se, jak organizovaně skladovat vánoční ozdoby

Tato popínavá rostlina původem ze Severní Ameriky potřebuje alespoň 5 hodin slunečního svitu denně, ideální teplota pro její vývoj je 12-28 °C. Zalévat je třeba pravidelně, aby substrát zůstal vlhký.

Dejte si pozor na pěstování jasmínu karolinského v nízkých polohách, protože tato rostlina je pro psy a kočky toxická.

3 - Frézie

Už jste někdy slyšeli o frezii? Tato okouzlující malá africká rostlina dodá vaší zahradě žlutý nádech a navíc překvapí vůní svých okvětních lístků.

Rostlina vytváří nejen žluté květy, ale také růžové, fialové, červené, bílé a oranžové květy. Je odolná a ocení chladnější klima (teploty pod 21 ºC). Přílišné teplo obvykle narušuje kvetení frézie.

Důležité je dodržovat četnost zalévání, s výjimkou období vegetačního klidu.

4 - Dahlia

Jiřinka je symbolem sjednocení a laskavosti, je květinou, která okouzlí všechny, kdo mají rádi rostliny. Pokud potřebujete druh, který nevyžaduje tolik péče, je to skvělá volba pro vaši zahradu.

Tyto květiny, které se objevují na jaře a v létě, jsou ideální pro pěstování v květináčích a na záhonech. Mají rády dostatek slunce a nemají rády chladné počasí. Doporučuje se pravidelně trhat květy, aby se stimulovalo kvetení.

5 - Rosa Banksiae

Tato v Brazílii málo známá popínavá rostlina patří do stejné čeledi jako růže - nemá však trny jako její příbuzné. Vytváří drobné květy s jemnými žlutými okvětními lístky, které slouží k půvabnému pokrytí stěn nebo sloupů.

Rosa Banksiae potřebuje dobře propustnou půdu a plné slunce, přičemž zálivka by měla být mírná.

6 - Chryzantéma

Chryzantéma je klasickou volbou mezi květinami pro mrtvé, ale může také zkrášlit zahradu nebo komponovat aranžmá. Kromě toho, že vytváří žluté květy, lze ji nalézt i v jiných odstínech, jako je bílá, červená, růžová a oranžová.

Tento druh je nenáročný na péči, odolný a nepříliš náročný. Měli byste mu nabídnout dostatek slunečního světla a substrát bohatý na organickou hmotu. Zalévat byste měli pouze ráno, když je půda suchá.

7 - Gerbera

Žluté gerbery zaručují větší vitalitu dekorace a také slouží k čištění vzduchu. Jsou velmi odolné a dokáží udržet zahradu v květu po celý rok.

Světlé, veselé květiny lze pěstovat v květináčích nebo na záhonech. Mají rády plné slunce a písčitou půdu. Když jsou však nově vyseté, potřebují nepřímé světlo a odvodněnou půdu, aby se lépe vyvíjely.

8 - Ipê-de-jardim

Hledáte strom se žlutými květy do své zahradní architektury? Pak je pro vás ideální zahradník Ipê. Tento jihoamerický keř uvolňuje jemnou vůni, která přitahuje včely, motýly a ptáky a zanechává v zahradě více života a radosti.

Květy tohoto druhu se rozvíjejí po celý rok, zejména v teplejších měsících. Pěstování vyžaduje plné slunce a úrodnou půdu.

Zahradní ipê má kořeny, které nepoškozují půdu, takže je ideální volbou pro výsadbu na chodník.

9 - Hemerocale

Tato rostlina, známá také jako lilie São-José, se stala v Brazílii populární díky zahradníkovi Burle Marxovi. Je to velmi odolný druh, kterému se daří i v půdě chudé na živiny a na silném slunci.

10 - Daisy

Sedmikrásky nemají jen bílé okvětní lístky, ale také žluté. Tyto jemné drobné květy dodávají zahradě půvab a kromě toho představují nevinnost a mládí.

Žluté sedmikrásky mají dlouhé, tenké okvětní lístky, které se rozvíjejí kolem jádra stejné barvy. Každý květ má v průměru 4 cm v průměru.

Doporučuje se pěstovat na místech s plným sluncem. Zálivka by měla probíhat dvakrát týdně v případě záhonů a každý druhý den v květináčích.

11 - Lily

Žlutá lilie (Hemerocalys Flava), symbol přátelství, vytváří v nejteplejších měsících roku trubkovité květy. Tento zářivý květ kontrastuje se štíhlými, úzkými listy rostliny.

Stejně jako ostatní druhy lilií má i žlutá lilie ráda plné slunce a měla by se zalévat dvakrát týdně, ale bez přemokření půdy.

12 - Narcis

Název této rostliny je inspirován mytologickou postavou, která se zamilovala sama do sebe. A ne nadarmo: Narcis vytváří krásné žluté květy, které vydrží asi 20 dní.

Pěstování vyžaduje přímé sluneční světlo a pravidelnou zálivku, v době květu hojnější.

13 - Craspedia

Craspédie je kulovitá květina s jasně žlutým odstínem. Je ideální volbou do slunných zahrad a nevyžaduje tolik péče a údržby. Miluje čerstvou půdu a lze ji použít do aranžmá.

14 - Beldroega

Každý květ Beldroega má 5 žlutých okvětních lístků. Listy jsou sukulentní, takže se nemusíte starat o častou zálivku. Rostlina v případě potřeby vydrží i sucho.

Purslane se nejlépe vyvíjí na místech s plným sluncem a není náročná na půdu. Kromě zkrášlení zahrady ji lze použít také k přípravě salátů, polévek a dušených pokrmů, čímž se řadí do skupiny PANC (Non-Conventional Food Plants).

15 - Zimolez

Mezi hlavními popínavými rostlinami se žlutými květy stojí za vyzdvihnutí zimolez. Tato asijská rostlina uvolňuje na jaře v zahradě lahodnou vůni a její výhodou je, že má vytrvalý životní cyklus. Obecně platí, že malé květy se rodí bílé a ve stáří se mění na žluté.

Zimolez přežívá na místech s plným sluncem nebo v polostínu, je odolný vůči chladným obdobím roku. Zalévat by se mělo, když je substrát suchý.

16 - Ibišek

Růžový ibišek je nejoblíbenější, ale není jediný. ibišek sinensis které jsou krásné a mají léčivé účinky.

Pěstování vyžaduje plné slunce a teplé podnebí. Není třeba se tolik starat o zalévání nebo výživu půdy.

17 - Orchidej

Žlutá orchidej je symbolem úcty a důvěry a je ideálním dárkem pro každou příležitost. Oncidium cheirophorum ale je také známý jako "zlatý déšť".

Tato rostlina je velmi citlivá, proto by měla být mírně vystavena slunečnímu záření. Zalévat by se mělo pouze tehdy, když je půda suchá. Intervaly se liší v závislosti na podnebí a pohybují se od 2 do 10 dnů.

18 - Žluté krevety

Krevetka žlutá je jednou z oblíbených rostlin kolibříků. Je to druh, který se velmi snadno pěstuje a množí a lze jej vysazovat do květináčů i na záhony.

Tato rostlina pocházející z Peru se dobře přizpůsobila brazilskému klimatu a v tropických oblastech může dosáhnout výšky až 2 m. Tento druh má rád vlhkou, dobře propustnou půdu a pro svůj nejlepší vývoj potřebuje plné slunce a teplo.

19 - Žlutá vachta

Tato rostlina, známá také jako kasie císařská, vytváří od září do února krásné svazky žlutých květů. Je to druh, který má rád přímé sluneční světlo, kontrolovanou zálivku a půdu bohatou na organické látky.

20 - Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je více než jen krásný žlutý květ, je to léčivá rostlina, která dostala své jméno proto, že kvete v červnu, kdy se slaví svátek svatého Jana Křtitele.

Je to ideální rostlina na balkony a terasy, protože má ráda plné slunce.

21 - Růžová

Pokud uvažujete o tom, že byste si doma pořídili růžový keř, zvažte žluté růže. Představují bohatství, energii a prosperitu.

Růžový keř vyžaduje plné slunce, stálou zálivku a pravidelné stříhání. Květy se navíc nejlépe rozvíjejí při mírných teplotách.

22 - Copo-de-leite

Možná znáte tradiční bílý mléč, ale existuje i žlutá verze této krásné květiny. Rostlina, která je synonymem klidu a pohody, ocení půdu bohatou na organické látky a polostín. Ideální frekvence zálivky je každý druhý den.

Nejvhodnější doba pro kvetení je od ledna do srpna. Mlékovce můžete pěstovat, ale mějte na paměti, že tento druh je toxický pro zvířata a děti.

23 - Astromelia

Na závěr našeho seznamu žlutých květin tu máme astromélii, která je svým vzhledem velmi podobná lilii. Tento druh, hojně používaný v aranžmá a kyticích, má vysokou trvanlivost a lahodnou vůni.

Astromélie má ráda vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Aby kvetla, musí být pěstována na plném slunci.

24 - Trubka andělů

Andělská trubka, známá pod vědeckým názvem Datura suaveolens Tento druh pochází z Jižní Ameriky a je jedovatý ve všech svých částech.

25 - Žluté koště

Některé keře překvapí svou krásou, například košťál, rostlina evropského původu, která vytváří žluté a bílé květy. Tato rostlina snese i půdu chudou na živiny, ale nemá ráda oblasti s velmi horkým podnebím.

Žluté květy se mohou objevit na zahradě, v aranžmá, které zdobí dům, a ve svatební výzdobě. Dokonce i výzdoba mistrovství světa může získat tyto veselé malé květy.

Jaký je váš oblíbený druh? Znáte nějaké další? Řekněte nám to v komentářích.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.