Živý plot: doporučené druhy, způsob výsadby a péče

Živý plot: doporučené druhy, způsob výsadby a péče
Michael Rivera

Živý plot je zodpovědný za vytvoření krásné zelené stěny na dvoře domu nebo statku, která má krajinářský půvab a dokáže zajistit soukromí obyvatel. Stejná technika se používá také k pokrytí stěn obytných fasád zelení.

Zelené stěny zaručují soukromí a odhánějí zvědavé sousedy, ale to není vše. Fungují také jako předěly a přispívají ke kráse krajiny. Obecně se pro tuto funkci nejvíce doporučují rychle rostoucí rostliny, které nevyžadují velkou údržbu.

Co je to živý plot?

Živý plot je skupina rostlin, které tvoří jakýsi typ stěny ve vnějším prostoru domu. Kromě toho, že plot zkrášluje zahradu, umožňuje průchod světla a větru.

Před stavbou živého plotu je třeba zvážit účel stavby. Může jít o vymezení prostoru, zajištění soukromí nebo třeba zpestření venkovní zahrady. Na základě těchto informací je snazší vybrat rostliny, které budou použity.

Viz_také: Typy květináčů: podívejte se na 5 možností a jak si vybrat

V některých případech zanechává zelený plot nudnou krajinu. Aby byl jeho vzhled krásnější a barevnější, je vhodné zvolit živé plotové rostliny, které vytvářejí květy.

Ke stavbě živých plotů se používají různé druhy, zejména ty, které rychle rostou, jako je tomu v případě tumbérie. Je to snadno pěstovatelná, odolná rostlina, která tvoří zelenou stěnu s krásnými fialovými nebo bílými květy.

Druhy rostlin pro živé ploty

Některé druhy rostlin jsme uvedli podle typu plotu:

Blíže k obytnému plotu

Uzavřenější živý plot zajistí rodině větší soukromí. Chcete-li tohoto efektu dosáhnout, zvolte rostliny s jemnějšími listy.

Některé rostliny také dobře uzavírají živý plot svými okrasnými listy, například zimostráz, kroton a pleomele (pestré nebo zelené). Podívejte se na seznam doporučených rostlin:

 • Zlaté rybky
 • Ficus
 • Chefrera
 • Viburno
 • Croton
 • Bougainvillea graba
 • Léia
 • Ligustrum
 • Brenia
 • Červená fotinie
 • Laurotino
 • Cedrové dřevo

Hraniční oplocení

Pokud je účelem živého plotu vymezit prostor, doporučuje se použít otevřenější rostliny s většími listy.

Pokud je cílem kompozice vytvořit pouze obrys, pak může být živý plot nízký. V tomto případě je velmi zajímavým druhem Viburno, považovaný za nenáročný na péči a s rychlým růstem. Další možnosti jsou:

 • Clúsia
 • Bambusa

Kvetoucí živý plot

Kompozice vyžaduje druhy rostlin, které mají listy a květy. Získáte tak pestřejší a živější krajinu.

Existuje několik druhů pro živé ploty, které vytvářejí květy, například svatební kytice, která zdobí stěnu krásnými bílými květy, zatímco malvavisco vytváří malý červený květ, který láká kolibříky do vaší zahrady.

Pokud je záměrem vytvořit kvetoucí, trnitý živý plot, použijte Coroa-de-crist. Tato rostlina zvyšuje bezpečnost zahrady a zkrášluje prostor drobnými červenými květy.

 • Keřovitá Tumbergia
 • Nandina
 • Svatební kytice
 • Malvavisco
 • Camellia
 • Ixora
 • Ibišek
 • Tecomaria
 • Tinkerbell
 • Hortenzie
 • Azalky
 • Krásná emilia
 • Čínský klobouk
 • Láska v objetí
 • Coroa-de-crist

Plot dobře oplocený a květnatý

Z nejuniverzálnějších druhů pro živé ploty stojí za zmínku kaliandra růžová, známá také jako houba, která má jemné listy, jež mohou dobře ploty zahradit, a v určitých obdobích roku vytváří bílé a růžové květy.

Myrta je také rostlina, která může nechat živý plot dobře uzavřený a kvetoucí. V určitých obdobích roku vytváří bílé, voňavé květy (vyzařují vůni pomerančových květů). Pro svůj rozvoj však tento druh potřebuje plné slunce.

Řez kvetoucích rostlin by měl být prováděn po odkvětu, aby byl zachován tvar živého plotu.

Jak vysadit živý plot?

Postavte na svém pozemku plot pomocí dřevěných kůlů a drátu. Vyberte si rostlinu, která je kompatibilní s účelem vašeho plotu, a vypěstujte ji v zemi, přesněji u základny každého kůlu. Na začátku je důležité udržovat frekvenci zalévání, aby rostlina rostla a vyvíjela se. Vyplnění všech plotů trvá šest měsíců až dva roky, v závislosti na druhu.

Existuje možnost zakoupit některé rostliny ve tvaru věže, jako je tomu v případě Tumbérgia-arbustiva. Takto stačí zasadit jednu vedle druhé, abyste okamžitě získali efekt zelené stěny.

Nezbytná péče

Vybrali jsme některé z nejoblíbenějších druhů a péči potřebnou k jejich pěstování. Viz:

Myrtle

Každý druh rostliny má seznam opatření, která je třeba dodržovat. Například myrta potřebuje na začátku pěstování dostatek vody, jinak listy zežloutnou. Dalším důležitým faktorem je nenechat smaragdovou trávu vniknout do prostoru myrty, protože vytváří konkurenci mezi kořeny.

Pokud si chcete v živém plotě s myrtou užívat vůni pomerančových květů v zahradě, vyhněte se častému a symetrickému stříhání.

Bougainvillea Graba

Existují rostliny, které jsou považovány za odolné a nenáročné na péči, například Bougainvillea graba, známá také jako Primavera. Má ráda slunce a přizpůsobí se jakékoli půdě.

Rostlina vytváří velmi husté a dřevnaté větvení, které zaručuje uzavřený živý plot. Kromě toho je to zajímavý druh, protože vytváří krásné květy po celé své délce.

Viz_také: 12 Zelenina pro pěstování v květináčích a vytvoření vlastní zeleninové zahrádky

Viburno

Kalina (Viburnum), keř japonského původu, se často vyskytuje v současných zahradách. Má mírný růst, proto vyniká jako nenáročná rostlina. Má ráda plné slunce a bohatou půdu.

Kalina se svými lesklými tmavě zelenými listy zapadá do modernějších kompozic. Při častém stříhání dokáže tento druh vytvořit hustý zástin, který zaručuje naprosté soukromí. V době květu zanechává rostlina ve vzduchu lahodnou vůni.

Tumbérgia-arbustiva

Tumbérgia-arbustiva, známá také jako manto-de-rei, je rychle rostoucí rostlina, která kvete po celý rok. Má ráda plné slunce a ocení dobře propustnou půdu bohatou na organické látky.

Ligustrum

Ligustrum je díky svým jemným listům ideální pro vytvoření dobře uzavřeného živého plotu, ale pozor na mravence, kteří tento typ rostlin rádi požírají.

Další modely zajištění

Na základě výše uvedených rostlin našla společnost Casa e Festa několik inspirativních projektů živých plotů. Podívejte se na ně:

1 - Živý plot s láskou

2 - Zahradní bambus

3 - Přímořská borovice

4 - Kvetoucí Tumbergia

6 - Nandina obchází prostor zabraný stromem

7 - Zlaté plůtky ohraničují záhonek

8 - Zimostráz

9 - Ficus Benjamina

10 - Cheflera

11 - Podokarp

12 - Jarní keř

13 - Croton

14 - Kamélie

15 - Laurotino

16 - Myrta použitá v oblasti bazénu

17 - Živý plot se Samsonem

18 - Clúsia

19 -

20 - Malvavisco

21 - Růžová houba

22 - Krásná krajina s kalinou

23 - Ixora

24 - Červený ibišek

25 - Žlutý ibišek je také skvělou volbou pro zelenou stěnu.

26 - Tecomaria

27 - Zvonilka

28 - Rudé schizma

29 - Hortenzie

30 - Azalea

31 - Krásná Emilia

32 - Čínský klobouk

33 - Cedrinho
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.