Velikost šatníku: tipy, jak ji správně zvolit

Velikost šatníku: tipy, jak ji správně zvolit
Michael Rivera

Nový domov je příležitost mít vše přesně podle svých představ. To se týká nejen velkých rekonstrukcí a přestaveb, ale i detailů, jako je barva stěn nebo vzhled. velikost šatníku .

Ať už sníte o šatně, která je v podstatě druhým pokojem, o velké šatní skříni nebo o stylové kapslové verzi, jedno je jisté: tato část ložnice je žhavým tématem!

Jak určit velikost šatníku?

Věděli jste, že existují určité minimální rozměry šatní skříně? Ano, je to tak: velikost šatní skříně nemusí být nutně maximální, ale musí mít hloubku alespoň 60 cm.

Tento rozměr je stanoven tak, aby při zavřených dveřích bylo možné do skříně umístit ramínka, aniž by jakkoli bránila zavírání nebo se oblečení pomačkalo.

Šatní skříň se samozřejmě neskládá pouze z hloubky. Aby byla pro váš projekt ideální, nebo ne, je třeba stanovit několik dalších rozměrů, které budou záviset na vašich potřebách a zbytku dostupného prostoru v místnosti.

(Foto: Super Hit Ideas)

Šatní skříň nebo skříňka

Než se zamyslíte nad přesnými rozměry, je důležité si uvědomit rozdíl mezi. šatník Obě mají stejnou funkci: slouží k ukládání oblečení, obuvi, ložního prádla a dalších potřebných věcí.

Určujícím faktorem mezi nimi je, že v případě šatny si obvykle chodíte pro oblečení a většinou se oblékáte do odděleného prostoru. Může to být samostatná místnost, ale také kus nábytku nebo dokonce otevřená šatna - dává však pocit, že jde o samostatný prvek.

V případě otevřených skříní se tak může stát pomocí zástěn, zrcadel nebo polic, které ji určitým způsobem oddělují od ložnice, zatímco skříň je ve skutečnosti kusem nábytku - dovnitř se nedostanete.

Viz_také: Věšák na ručníky do koupelny: 25 levných a kreativních nápadů (Foto: Brad S. Knutson)

K tomu, abyste měli doma šatní skříň, nepotřebujete obrovskou místnost. Skříně mohou být i malé, pokud se do nich pohodlně uloží vše, co potřebujete. V projektu je také nutné zohlednit minimální prostor pro cirkulaci.

Tak se můžete bez problémů dostat dovnitř, vzít si věci a obléknout se! Jak široký je prostor mezi nimi? Nejméně 80 cm.

(Foto: Illegance)

Výšky závěsů

Ať už si vyberete šatní skříň nebo šatní skříň, něco velmi důležitého, co je třeba zvážit ohledně velikosti skříně, jsou výšky věšáků. Každý typ oděvů potřebuje určitou výšku, aby se dobře skladoval, aniž by se pomačkal.

Viz_také: Domy s vysokými stropy a mezipatry (nejlepší projekty)

Při nákupu hotového nábytku nebo při jeho výrobě na zakázku se vyplatí analyzovat přihrádky za jednotlivými dveřmi a zkontrolovat, zda budou mít věšáky potřebnou výšku pro typ oblečení, kterého máte nejvíce. Jsou:

  • Standardní halenky - 90 cm
  • Košile a obleky - 1,10 m
  • Šaty a kabáty - 1,65 m
  • Obuvnický roh - od 70 do 85 cm

Obyčejné halenky a další kusy oblečení lze také uložit do zásuvek, které by měly být vysoké alespoň 18 cm!

(Foto: Rtěnka se dá koupit za peníze)

Police a výklenky

Jak mezi tolika opatřeními určit velikost polic? Obvykle se do nich ukládá od všeho trochu: oblečení, povlečení, deky... takže při jejich výběru byste měli uvažovat o výšce alespoň 20 až 30 cm.

Pokud se chystáte vytvořit specifické výklenky pro tašky, můžete zvolit rozměr 45 x 45 cm.

(Foto: Pinterest)

Jednotlivec X pár

Výše jsme hovořili pouze o výškách, ale šatník se skládá z mnohem více věcí. Běžně se setkáváme s následujícím členěním. velikost skříně jedno a dvoumístné - ale vyplatí se také zvážit rozměry podle množství oblečení, které máte.

(Foto: Deco Maison)

Průměrné rozměry pro jednu skříň jsou 2,70 m x 1,80 m x 65 cm, přičemž se bere v úvahu výška x šířka x hloubka. U dvojic by se šířka měla zdvojnásobit. Nezapomeňte, že tyto rozměry lze uspořádat do různých formátů a skládat například rovné skříně nebo skříně ve tvaru L.

(Foto: TF Diaries)

Tipy pro správný nákup šatníku

Při nakupování mějte na paměti tyto tipy:

1 - Sledujte záznam

Změřte a zapište si velikost místnosti, ve které bude skříň instalována. Takto je obtížnější udělat chybu a být překvapen velikostí skříně při její instalaci.

2 - Trik s plísní

Alternativou, která zaručí, že nedojde k omylu při měření, je trik s formou. Je velmi jednoduchý: spočívá v tom, že se vezmou kusy kartonu - mohou to být stěhovací krabice! - vystřihnou se a položí na podlahu v přesném rozměru a tvaru kusu nábytku.

Tímto způsobem si můžete udělat představu o ploše, kterou vaše skříň zabírá alespoň se zavřenými dveřmi. Pomocí vizualizace můžete také odhadnout otevírání dveří a prostor, který vám zbývá vzhledem k ostatnímu nábytku.

(Foto: Dwell)

3 - Množství oblečení

Další praktický tip, který vám pomůže určit velikost vašeho šatníku: udělejte si přehled o tom, kolik máte oblečení. Položte je všechny na postel a spočítejte je.

Takto můžete od oka zjistit, kolik místa budete potřebovat na uložení svých věcí - a nechat si nějakou rezervu na věci, které si případně koupíte v budoucnu.

Možná zjistíte, že tímto způsobem potřebujete něco většího, než je standardní velikost například dvoukřídlé skříně. O jedny dveře více, o jedny méně, více zásuvek nebo komody - to zjistíte pouze výpočtem!

(Foto: Decoist)

4 - Otevírání dveří

Provedli jste analýzu a zjistili jste, že není možné ponechat minimální celkovou cirkulaci mezi skříní a jiným kusem nábytku? Dobře, ale musíte alespoň zajistit, aby se dveře pohodlně otevíraly a do ničeho nenarážely.

U tradičnějšího systému "otevírání a zavírání" se obvykle měří 50 cm, ale můžete si to spočítat sami. Je to dáno velikostí dveřních křídel - obvykle 40 cm. 10 cm navíc zajišťuje plynulý pohyb.

Pokud dveře skříně fungují na posuvný systém, a ne na tradiční otevírání a zavírání, je třeba ještě počítat s prostorem pro cirkulaci před nimi. Obecně je skříň s posuvnými dveřmi nejlepším řešením pro malé prostory.

(Foto: Behance)

5 - Nedostatek prostoru

Když budete vědět, kolik a jakého oblečení máte, pomůže vám to také rozhodnout, kterému typu vnitřních přepážek dát přednost - a zda byste raději měli více ramínek nebo zásuvek. Máte málo místa?

Poohlédněte se po organizérech do skříně, které vám mohou pomoci - existuje několik modelů, od typu "závěsná taška" až po drátěné podpěry, které lze umístit na vnitřní stranu dveří skříně.

(Foto: Wayfair UK)

Jaký je váš oblíbený způsob uspořádání oblečení ve skříni?
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.