Rostliny v obývacím pokoji: podívejte se, jak zdobit a druhy

Rostliny v obývacím pokoji: podívejte se, jak zdobit a druhy
Michael Rivera

Rostliny v obývacím pokoji by měly být v prostoru rozmístěny podle dopadu světla. Bez ohledu na zvolený druh tyto zelené prvky promění místnost v prostor tepla, pohody a spojení s přírodou.

Trend městské džungle přináší les do interiéru s cílem zvýšit kontakt obyvatel s přírodou. Malé rostliny čistí prostředí a dodávají interiéru barevný nádech.

Mít doma rostliny přináší jen samé výhody. Studie dokazují, že pěstování zlepšuje náladu, stimuluje kreativitu a snižuje stres lidí.

Tipy, jak vyzdobit obývací pokoj rostlinami

Chcete-li mít rostliny v obývacím pokoji, musíte znát správné světlo pro jednotlivé druhy a dbát na zalévání.

Plně osluněné druhy potřebují pro zdravý vývoj alespoň 4 hodiny slunečního světla denně, zatímco rostliny v polostínu snášejí málo světla a daří se jim na ranním slunci.

Naproti tomu stínomilné rostliny mohou být ve vzdálenosti 5 až 6 metrů od okna a k fotosyntéze potřebují málo světla.

Podívejte se nyní na několik tipů, jak vyzdobit obývací pokoj rostlinami:

Spodní část

Do spodní části místnosti můžete přidat rostliny ve velkých, efektních květináčích. Velmi oblíbený je cementový model, ale existují i další možnosti, například klasické hliněné květináče a kousky s neutrálními tóny.

Rostliny v květináčích nemusí nutně stát na zemi, můžete použít železné podpěry, které dodají vašim listům výšku. Existují dokonce podpěry, které kombinují dvě nebo tři úrovně.

Menší rostliny, například sukulenty, lze umístit do geometrických květináčů a držáků a ozdobit jimi stolky, stojany a další nábytek v obývacím pokoji.

Nahoru

Závěsné rostliny, které měly úspěch v sedmdesátých letech, se vracejí. Můžete je zavěsit na řetízkové čutory nebo je zavěsit na ramínka.

Umístěním květináčů na poličky lze také docílit krásného efektu zavěšených listů ve výzdobě obývacího pokoje.

Vhodné rostliny pro výzdobu obývacího pokoje

Casa e Festa vybrala ty nejlepší rostliny pro pěstování v obývacím pokoji. Podívejte se na ně:

1 - Monstera Deliciosa

Palmový list není jediným zeleným prvkem, který podtrhuje tropický styl. V poslední době se jako působivá možnost výzdoby obývacího pokoje objevuje Monstera deliciosa, a to díky svým zubatým listům a tmavě zelenému odstínu.

Monstera, známá také jako Adamovo žebro, má ráda teplé a vlhké podnebí. Je to ideální rostlina do bytu, vždyť dobře roste i v polostínu. Má ráda substrát s organickou hmotou a vyžaduje častou zálivku (aniž by půda zůstala přemokřená).

2 - Amazonská alocházie

Váš obývací pokoj bude mnohem krásnější a příjemnější s amazonskou alochasií. Tato polostinná rostlina patří do stejné čeledi jako anturie, komonice a sklenice mléka.

3 - Asplenium

Asplenium, lidově nazývané ptačí hnízdo, je ideální polostinná rostlina, která ozdobí rohový stůl vašeho obývacího pokoje. Je příbuzná kapradinám, žádá si častou zálivku, polostín a vláknitý substrát.

Viz_také: Komoda do ložnice: jak si vybrat (+56 modelů)

4 - Zamioculca

Nejtemnější kout obývacího pokoje může zdobit zamioculca, rostlina afrického původu, která má ráda málo slunce a je nenáročná na údržbu (nepotřebuje tolik vody).

Podle feng-šuej je zamioculca schopna čistit prostředí a odpuzovat negativní energie. Její jasně zelené listy jsou synonymem odolnosti, života a naděje.

5 - Aglaonema

Aglaonema, známá také pod názvem cafe de salão, patří do stejné čeledi jako známý kominíček. Její okrasné listy zkrášlí každé prostředí. Jelikož se jedná o jedovatou rostlinu, ideální je držet ji mimo dosah zvířat.

6 - Pacová

Pacovník je díky svým velkým tmavě zeleným listům jednou z nejlepších rostlin pro dekoraci obývacího pokoje. Tento druh dobře roste na místech s polostínem a vyžaduje zálivku pouze v případě, že je půda suchá.

7 - hroznýš královský

S jemnými, svěšenými listy vypadá boa úžasně v květináčích s oporou nebo na policích. Jako všechny tropické rostliny má ráda vodu a teplo.

8 - Croton

Croton je bujná listnáč indického původu, který se vyskytuje v různých barvách, například fialové a žluté. Listy mají také různé vzory.

9 - Ficus lyrata

Pokud chcete velkou rostlinu, která vám ukradne scénu v obývacím pokoji, stojí za to seznámit se s Ficus lyrata. Listy má široké, pečlivě navržené. Je ideální volbou pro ozdobení světlého koutu místnosti. Vyžaduje častou zálivku.

10 - Gasteria

Sukulenty jsou v interiérech stále velmi oblíbené, jako je tomu v případě gasterií, které lze umístit do jemných nádob a ozdobit jimi strategická místa v obývacím pokoji, například věšák nebo konferenční stolek.

11 - Konvalinky Palmové

Vějířovitá palma s velkými, ozdobnými listy se skvěle hodí k výzdobě velkých, kultivovaných místností. Rostlina má ráda polostín a dobře propustnou půdu obohacenou o organické látky. Zalévat by se mělo dvakrát týdně.

12 - Haworthiopsis

Ti, kteří nemají v obývacím pokoji mnoho místa nebo světla, se mohou rozhodnout pro Haworthiopsis, sukulentní rostlinu ideální pro pěstování v malých půvabných květináčích.

13 - Meč svatého Jiří

Další rostlinou, která se dobře vyjímá v obývacím pokoji, je Espada-de-São-Jorge. Přežije i v prostředí s nedostatkem přirozeného světla a je nenáročná na péči, protože potřebuje pouze jednu zálivku týdně. Listy mohou obsadit jakýkoli kout místnosti a nemusí mít nutně poblíž okno.

14 - Héra

Z nejlepších druhů rostlin k zavěšení je třeba vyzdvihnout břečťan. Má rád teplo a snadno se udržuje.

15 - Pilea

Pilea pochází z Číny a je okrasnou rostlinou s okrouhlými listy. Je známá také pod názvem čínská křídlatka a má ráda chladné, větrané a polostinné prostředí.

16 - Rafie

Rafie je druh palmy, který se hodí k návrhu obývacího pokoje. Má ráda dobře osvětlené prostory s polostínem. Zalévat by se mělo alespoň jednou týdně.

17 - Maranta

Všechny druhy maranty mají rády polostinné prostředí, takže je ideálním druhem do místností, kam nedopadá tolik slunečního světla.

18 - Mírová lilie

Do stinných koutů obývacího pokoje můžete umístit květináč s lilií pokojovou, rostlinou, která potřebuje ke svému životu alespoň 2 hodiny slabého slunečního světla denně a dostatek vody.

19 - Ficus elastica

Ficus elastica se svými lesklými, tmavě zelenými listy je velmi úspěšnou dekorativní rostlinou. Můžete ji umístit blízko okna, protože má ráda sluneční světlo. Je to rostlina, která má ráda vlhkost, proto vyžaduje v průměru tři zálivky týdně.

Viz_také: Svatební výzdoba kostela: viz tipy a 30 nápadů

Pokud se vám tyto tipy líbí, dejte sbohem umělým rostlinám a dodejte svému obývacímu pokoji trochu více přírody.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.