Jak vyčistit špinavou matraci v 5 krocích

Jak vyčistit špinavou matraci v 5 krocích
Michael Rivera

Abyste se dobře vyspali, není nic lepšího než teplý, voňavý a pohodlný domov, že? Takže když víte, jak dezinfikovat matrace, máte jistotu, že vaše postel bude vždy čistá, zejména pro alergiky.

Pak se řiďte tipy na údržbu čalouněného nábytku a vyzkoušejte jednoduché recepty, které můžete použít ještě dnes, a mějte mnohem útulnější pokoj.

Níže jsme pro vás připravili kompletní návod krok za krokem, jak vyčistit matraci, aniž byste poškodili materiál. Kromě toho jsme pro vás připravili také několik domácích triků, které slibují, že vám proces čištění usnadní.

Jak vyčistit matraci: postup čištění

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik nečistot se během let nahromadí na matraci? Věděli jste, že v pěně tohoto kusu nábytku může být více než 1 milion prachových roztočů? Jsou zodpovědní za alergické reakce, jako jsou: rýma, zánět spojivek, astma a různé dermatitidy.

Udržování matrace v čistotě je proto zásadní pro ochranu vás i všech členů vaší rodiny. Při čištění matrace postupujte krok za krokem.

1 - Odstraňte ložní prádlo

Chcete-li začít s čištěním, odstraňte přehoz, povlečení a další předměty a dejte je vyprat.

2 - Vysávání matrace

Vysajte matraci po celé její ploše, otočte ji po stranách a také na bocích matrace. Pozornost věnujte také rohům, okrajům a švům.

3 - Naneste dezinfekční přípravek

Pomocí houbičky vetřete do matrace čisticí prostředek, může to být i zředěný prací prášek, ale recepty uvidíte zde v článku.

4 - Nechte matraci vyschnout

Je důležité si uvědomit, že vlhkost pomáhá obávaným roztočům, takže matraci vysušte na slunci nebo vedle ní zapněte ventilátor.

5 - Aspire ještě jednou

Po důkladném vysušení matraci naposledy vyluxujte, abyste se ujistili, že byly odstraněny všechny nečistoty.

Viz_také: Zelená kuchyně: inspirujte se 45 inspirativními prostředími

Nyní máte čistou matraci, která může dostat čisté a svěže vonící ložní prádlo. Zde je několik receptů na čisticí prostředky, které můžete použít, abyste měli hotelovou postel. .

Domácí směsi na čištění matrací

Zásadní rada: před použitím přípravku jej vyzkoušejte na malé, skryté části matrace. Tak budete mít jistotu, že roztok nezanechá skvrny nebo nepoškodí látku. Nyní se podívejte na recepty!

Jak chemicky čistit matrace pomocí hydrogenuhličitanu

Pokud hledáte účinné výsledky při odstraňování skvrn a zápachu, pak se musíte naučit, jak vyčistit matraci pomocí jedlé sody. Tento výrobek, který najdete v každém supermarketu, je skvělým pomocníkem při čištění.

Použití hydrogenuhličitanu v čistírně odpadá náročné sušení matrace. Může být dobrou volbou pro ty, kteří žijí v bytě. Viz:

Materiály

 • Hydrogenuhličitan sodný;
 • Hoover;
 • Měkký čisticí kartáček.

Způsob použití

K tomuto čištění je třeba nasypat jedlou sodu na matraci, zejména na nejšpinavější části. Poté ji nechte půl hodiny působit.

Poté povrch vydrhněte měkkým kartáčem a nechte ho působit dalších 30 minut. Nyní můžete z matrace vysát všechen prach.

Jak vyčistit špinavou matraci pomocí octa a hydrogenuhličitanu

Pokud je již samotný hydrogenuhličitan zázračným pomocníkem, použití lihového octa může čisticí sílu ještě zesílit. Tato malá směs dokáže odstranit špínu a různé druhy nečistot. Kromě toho je skvělou volbou pro ty, kteří hledají způsob, jak vyčistit matraci znečištěnou například močí.

Materiály

 • ½ lžíce bílého octa;
 • ½ polévkové lžíce sody bikarbony;
 • Postřikovač;
 • Houba;
 • Hoover;

Způsob použití

Tento recept je ideální pro odstranění odolných skvrn a zápachu, jako je moč a cigarety. Abyste ho využili, kupte si lihový ocet, pak navlhčete houbičku ve studené vodě a otřete skvrny po celé ploše.

Poté rozetřete hydrogenuhličitan na potřísněná místa. Nyní nastříkejte ocet, až se napění, a nechte ho působit 1 hodinu. Nakonec použijte vlhký hadřík a vysajte. Poté nechte zaschnout.

Přestože se jedná o praktickou a účinnou techniku, je důležité vědět, že zápach octa zůstane na matraci několik dní. Časem se však zápach zmírní.

Jak dezinfikovat matraci pomocí peroxid vodíku a hydrogenuhličitan sodný

Tento recept je skvělý na čištění špinavých matrací. Peroxid vodíku je považován za velmi účinný dezinfekční prostředek, takže zesílí sílu hydrogenuhličitanu.

Materiály

 • 250 ml peroxidu vodíku 10 svazků;
 • 4 polévkové lžíce hydrogenuhličitanu;
 • 2 kapky tekutého mýdla na praní;
 • Postřikovač;
 • Čisté utěrky;
 • Kartáč;
 • Hoover.

Způsob použití

Na začátku dejte roztok hydrogenuhličitanu sodného s 10 objemovými jednotkami peroxidu vodíku a tekutého mýdla do lahve s rozprašovačem, směs dobře protřepejte a nastříkejte ji na matraci.

Po této fázi ji nechte uschnout. Když je zcela suchá, otřete ji mírně navlhčeným hadříkem a matraci vyluxujte. Tímto způsobem získá vaše dříve špinavá matrace nový vzhled a bude mnohem čistší a voňavější.

Čištění matrací pracím prostředkem a hydrogenuhličitanem

Některé úklidové práce jsou opravdu složité, například čištění plesnivých matrací. Pokud je to váš problém, máme pro vás tu správnou kombinaci.

Viz_také: Vánoční dárky pro muže: viz 36 úžasných nápadů

Materiály

 • 1 lahvička s rozprašovačem
 • 2 šálky jedlé sody
 • 1 vysavač
 • 1 lžíce tekutého pracího prostředku

Způsob použití

Nejprve odstraňte lůžkoviny a celou matraci vyluxujte. Poté si připravte směs čisticího prostředku a hydrogenuhličitanu a dejte ji do rozprašovače. Směs nastříkejte na celý povrch plesnivé matrace. Nechte přípravek působit 30 minut.

Matraci otřete hadříkem navlhčeným teplou vodou a počkejte, až uschne.

Tajemství odstraňování skvrn a zápachu z matrací

 • Zápach moči: použijte jedlou sodu, teplou vodu a prací prášek;
 • Pach potu: použijte teplou vodu, jedlou sodu a lihový ocet;
 • Zatuchlý zápach: nejlepším řešením je použití melaleukového oleje;
 • Cigaretový zápach: použijte směs na bázi jablečného octa a hydrogenuhličitanu;
 • Krvavá skvrna: k odstranění použijte studenou vodu s hydrogenuhličitanem;
 • Skvrna od vína: Alkoholový ocet s teplou vodou to vyřeší.

Bez ohledu na skvrnu nebo zápach je velmi důležité nechat domácí směs působit alespoň 30 minut. Přebytečný hydrogenuhličitan na postiženém povrchu lze odstranit vlhkým hadříkem.

Tipy, jak se ujistit, že jste nepřehlédli cíl dezinfekce matrace

V tuto chvíli už znáte praktické způsoby, jak vyčistit špinavou nebo zašpiněnou matraci, že? Tak se na závěr podívejte na několik triků, jak si místo na spaní uchovat mnohem déle. Podívejte se níže:

 1. Matraci pravidelně převlékejte na bok (může to být jednou týdně), aby se provětrala horní i spodní strana.
 2. Používejte potah na matraci. Najdete i antialergické potahy. V ideálním případě tento kus perte každých 15 dní.
 3. Snažte se nechat otevřená okna a pokud je to možné, umístěte matraci na slunce. Díky tomu bude čalounění čistší a předejdete nepříjemným pachům.
 4. Pokud se objeví skvrny, nenechávejte to na později. Vyberte si některý z naučených dezinfekčních roztoků a okamžitě je vyčistěte.
 5. Při čištění se snažte nenechávat matraci namočenou. V takovém případě použijte pouze vlhký hadřík, který proces doplní. Tímto způsobem se vyhnete plísním.

Chcete-li se podívat na čištění matrace v praxi, podívejte se na toto video od Tality Cavalcante.

Nyní, když víte, jak dezinfikovat matrace, bude váš pokoj vonět mnohem lépe a bude mnohem čistší, takže tyto tipy uveďte do praxe a uvidíte ten rozdíl.

Líbily se vám tipy na udržení pořádku v domácnosti? Využijte je a podívejte se také, jak si vyrobit domácí osvěžovač místností.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.