Jak postavit zeď: krok za krokem a spolehlivé tipy

Jak postavit zeď: krok za krokem a spolehlivé tipy
Michael Rivera

Pokud chcete změnit vzhled jakékoli místnosti ve svém domě, prvním krokem je naučit se, jak postavit stěnu.

Po nějaké době je přirozené, že se na stěně domu objeví nerovnosti a díry. Než začnete malovat, musíte použít pastu, aby byl povrch dokonalý pro přijetí nové povrchové úpravy. Tento proces se nazývá emasar.

Typy těstovin a indikace pro každý z nich

Nejčastěji používané materiály pro omítání stěn jsou:

Akrylový tmel

Akrylový tmel je díky své trvanlivosti a odolnosti vůči vodě ideální pro vnější stěny. Snadno se nanáší a dokonale pokrývá různé materiály včetně skla, keramiky a betonu.

Akrylátový tmel se díky své odolnosti vůči vodě doporučuje také do kuchyní a koupelen.

PVC tmel

Tento materiál, známý také jako tmel, se používá k tmelení stěn ve vnitřním a suchém prostředí, jako jsou obývací pokoje a ložnice.

Krok za krokem, jak postavit zeď

Poškozená zeď, kterou je třeba vyzdít.

Místo toho, abyste si najali malíře, který promění vzhled místnosti v domě, zkuste tuto práci provést sami. Riskovat mohou i ti, kteří to nikdy předtím nedělali, protože proces je velmi rychlý a snadný:

Materiály

  • Tmel;
  • Těsnění;
  • Nástěnný smirkový papír;
  • Role vlny;
  • Nástěnný brusný papír 180 nebo 200;
  • Kartáč
  • Špachtle;
  • Ocelové hladítko;

Krok 1: Ochrana životního prostředí během renovace

Jednou z možností je obložení podlahy plastem.

Před zahájením pokládky podlahy se ujistěte, že je zakryta novinovými listy. Abyste zajistili dobrou přilnavost, použijte krepovou pásku. Odstraňte zásuvky, vypínače a zrcadla. Pokud to není možné, zakryjte je krepovou páskou.

Nábytek a předměty, které by mohly být tmelem poškozeny, je třeba z místnosti odstranit. V případě plánovaného nábytku se doporučuje zakrýt jej igelitem, plachtou nebo fólií.

Chcete-li posílit ochranu podlahy, můžete povrch zakrýt lepenkou. Tímto způsobem se vyhnete prasklinám a škrábancům (zejména na keramických dlaždicích).

Krok 2: Hladká a rovná stěna

Zakryjte otvory ve stěně Poté celý povrch zbruste, dokud nebude jednolitý. Pokud je stěna silně poškozená, odstraňte pomocí špachtle zbytky omítky. Na závěr přípravy povrchu odstraňte prach pomocí koštěte s měkkými štětinami a vlhkého hadru.

Krok 3: Nanesení tmelu

Viz_také: Tradiční a jiné vánoční dezerty: 30 možností pro vaši štědrovečerní večeři

Roztok tmelu nařeďte podle doporučení výrobce. Naneste tmel na stěnu pomocí válečku s vlnou. Pro vyplnění rohů použijte štětec. Nechte zaschnout (doba schnutí se pohybuje od 1 do 4 hodin).

Tmel vyplňuje póry a zlepšuje přilnavost tmelu, a proto je nezbytný pro dokonalé omítnutí stěn.

Krok 4: Nanesení tmelu

Pomocí špachtle naneste tmel na stěnu. Opatrně vyjměte výrobek z plechovky a naneste jej pomocí rovné hrany, která slouží k vyrovnání povrchu.

Pohyby při nanášení se provádějí vždy zdola nahoru, aby tmel nepadal na podlahu a abyste jím neplýtvali. Tmel nanášejte tak dlouho, dokud nepokryje celou stěnu.

Podívejte se na níže uvedené video, kde se dozvíte, jak provádět vertikální a horizontální pohyby stěrkou a hladítkem.

Abyste neriskovali, že na povrchu zůstanou bubliny, nemíchejte tmel před nanesením příliš dlouho.

Krok 5: Druhý nátěr

Po vyčkání na zaschnutí první vrstvy přípravku, které trvá 12 až 24 hodin, naneste druhou vrstvu. To vám umožní opravit nerovnosti a odstranit přebytečnou pastu.

Doba sušení se liší v závislosti na podnebí a typu výrobku. Přečtěte si obal výrobku a zkontrolujte si tyto informace.

Krok 6: Postarejte se o dokončovací práce

Počkejte na úplné zaschnutí. Když je stěna suchá, přiložte na celý povrch smirkový papír a odstraňte nepoddajné malé kuličky. Zmetákem zeď zbavte prachových částic a je to.

Viz_také: Malá prádelna: 20 nápadů na výzdobu a získání prostoru

Omítání stěn válečkem a stěrkou

Pokud nemáte doma špachtli a hladítko, můžete použít vlněný váleček a stěrku, abyste stěnu vyhladili a získali rovný povrch. Přečtěte si, jak na to:

  1. Připravte stěnu a naneste tmel jako v předchozím kroku.
  2. Tento typ aplikace vyžaduje, aby měl tmel měkčí konzistenci, proto do výrobku přimíchejte trochu vody podle údajů výrobce. Tuto směs smíchejte ve velké nádobě.
  3. Umístěte váleček do nádoby, jako byste se chystali malovat zeď. Trochu promíchejte a naneste dostatečné množství na povrch svislými pohyby.
  4. Před zaschnutím vyhlaďte povrch stěrkou, ale bez přílišného tlaku. Ideální je přiblížit stěrku ke stropu a stáhnout veškerou mastnotu směrem dolů, pak udělat opačný pohyb vedle a tak dále. Počkejte 30 minut, až zaschne.
  5. Naneste druhou vrstvu tmelu: naneste válečkem a vyrovnejte stěrkou. Na celý povrch naneste jemný brusný papír, abyste odstranili případné nedokonalosti.

Podívejte se na aplikaci krok za krokem s youtuberkou Palomou Cipriano:

Tipy pro dokončení práce

Ti, kteří ještě nikdy malování stěn neprováděli, potřebují znát některá doporučení, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. Podívejte se na ně:

  • Příslušenství: používejte rukavice, ochranné brýle a uzavřený oděv. Tyto předměty zaručují ochranu při jakékoli renovaci.
  • Množství výrobku: po výběru tmelu, který se chystáte použít, vypočítejte množství výrobku. k tomu si přečtěte pokyny výrobce nebo se poraďte s prodejcem. množství tmelu hodně závisí na způsobu aplikace.

Po vymalování stěny je vaší další starostí její nátěr. Máte ještě nějaké dotazy ohledně omítání? Zanechte komentář.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.