Jak pečovat o kokosový ořech? 5 tipů

Jak pečovat o kokosový ořech? 5 tipů
Michael Rivera

Obsah

Palma zahradní, která patří do čeledi arekovitých (Arecaceae), je v krajině brazilských domů velmi přítomnou rostlinou, která přináší více života a barev, a tím zanechává prostředí velmi harmonické. Navzdory tomu, co si mnozí lidé myslí, však není stromem, protože nevytváří dřevo.

Jedná se o velmi všestrannou rostlinu, kterou lze pěstovat na záhonech, ale i v květináčích. Různé druhy mohou dosahovat velké výšky, ale na druhou stranu existují i menší kokosové palmy, které lze pěstovat i v interiéru.

Chcete-li mít doma zahradní kotyledon, je ideální zvolit druh, který nejlépe vyhovuje prostoru, který máte k dispozici, a vašim představám o typu dekorace, kterou chcete. Proto jsme tu, abychom vám pomohli!

V tomto článku vám představíme hlavní a nejkrásnější druhy a také snadné tipy, jak pečovat o zahradní kokosy. Podívejte se!

Jak se starat o zahradní listnáče?

Zahradní heliotrop je obecně rostlina, která nevyžaduje velkou péči. Aby se však dobře přizpůsobila prostředí, ve kterém bude růst, je třeba jí věnovat určitou pozornost.

Proto jsme v několika stručných tématech rozdělili hlavní zásady péče o tuto rostlinu, aby rostla zdravě a měla dlouhý život. Podívejte se!

1 - Sólo

Kokosovník zahradní je rostlina, která se dokáže přizpůsobit jakémukoli typu půdy, avšak pro dobrý vývoj různých druhů kokosovníků je zásadní vhodná příprava substrátu.

Zásadním faktorem, kterému je třeba věnovat pozornost při výsadbě kokosovníku, je typ půdy. Tato rostlina se dobře vyvíjí v měkkých, provzdušněných, propustných a úrodných půdách, proto je nesmírně důležité, aby byla půda dobře odvodněná.

Viz_také: Svatební dorty 2023: podívejte se na modely a trendy

Pokud se rozhodnete zasadit zahradní vysoušeč do květináče, nezapomeňte použít drenážní deku a trochu keramzitu. Tímto způsobem bude voda ze zavlažování odtékat a nebude se hromadit na kořenech rostliny, a tím způsobovat její hnilobu.

2 - Osvětlení

Stejně jako půda je i osvětlení dalším velmi důležitým faktorem pro dobrý vývoj zahradního kokosu, protože různé druhy této rostliny jsou tropické, a proto potřebují hodně přímého slunečního světla a tepla.

Proto je vhodné, aby se kokos pěstoval na otevřeném prostranství, kam dopadá přímé sluneční světlo alespoň šest hodin denně.

3 - Zavlažování

To, že zahradní altán je rostlina, která je velmi odolná vůči teplu a jiným extrémním podmínkám, neznamená, že ji není třeba zalévat.

Viz_také: Druhy maranty a péče o rostlinu

4 - Hnojení

Zahradní keř může často trpět určitým nedostatkem živin, proto je důležité půdu často hnojit. Tento proces lze provádět přidáváním organické hmoty do substrátu každých šest měsíců, aby se posílily kořeny.

K hnojení zahradních listnáčů lze použít různé domácí recepty z banánových nebo vaječných slupek, kávové sedliny a hnoje.

Nejlepší indikací jsou však hnojiva bohatá na živiny, které rostliny potřebují nejčastěji, jako je fosfor, mangan a dusík.

5 - Prořezávání

Růst zahradního listnáče může často probíhat nezadržitelně. Pro omezení velikosti větví a listů se proto velmi doporučuje, aby rostlina procházela pravidelným řezem.

Kromě toho může prořezání některých listů dokonce pomoci rozvoji kokosové palmy, takže její růst bude ještě silnější. Na druhou stranu se doporučuje, aby se prořezávání provádělo pouze v případě suchých nebo nemocných listů, aby nedošlo ke kontaminaci zbytku rostliny.

Typy zahradních výmladků

Nyní, když znáte hlavní péči o zahradní kokos, se seznamte s hlavními druhy této rostliny. Nezapomeňte však, že každá z nich má jinou velikost a tvar, proto se ujistěte, že prostor, kde bude růst, je vhodný pro její velikost.

rafie

Druh rafie je poměrně odolný a dokáže se snadno přizpůsobit vnějšímu i vnitřnímu prostředí. Mezi jeho významy patří bohatství a úspěch.

Areka-bambus

Foto: Sítio Morrinhos

Tento druh zahradní palmy může dosáhnout výšky až 12 m. Pro její silnější a zdravější vývoj se doporučuje prořezávání.

Bambus areka má velké okrasné listy, které zkrášlí každou zahradu.

Kanárské palmy

Tento druh zahradního kokosu evropského původu se velmi dobře přizpůsobuje teplému podnebí. Jeho průměr může dosahovat až 90 cm, zatímco rostlina může dosáhnout výšky až 20 metrů.

Phoenix Palm

Foto: Sítio da Mata

Tradiční kokosové palmy jsou velké a nápadné, takže se do zahrady často nehodí. Tipem je zvolit menší odrůdu, například palmu fénix. Tento druh roste pomalu, má tenký kmen a nepřesahuje výšku čtyř metrů.

Zakrslý kokosový ořech

Tento druh zahradního kokosu je velmi oblíbený v pobřežních městech Brazílie a je schopen produkovat tři různé druhy kokosu: žlutý, červený a zelený.

Zakrslý kokosovník vyniká jako jeden z nejběžnějších druhů v domácích zahradách a venkovních prostorách. Podívejte se na následující video a zjistěte, jak vysadit sazenice tohoto druhu.

Inspirace pro zahrady s kokosovými palmami

Chcete-li, aby vaše terénní úpravy vypadaly úžasně, podívejte se na některé odkazy s kokosovými palmami:

1 - Velká kokosová palma je dobrou volbou pro bazén a zahradu.

Foto: Homify

2 - kokosové stromy Areca Bamboo vysazené vedle sebe v zahradě

Foto: Cristina Braga

3 - Cokeirinhos mají na starosti zanechání venkovního prostoru s tropickým nádechem.

Foto: Cristina Braga

4 - Kokosovník se může v krajině dělit o prostor s kameny a nižšími rostlinami.

Foto: Pinterest/Juliana Petry

5 - Rostlina je dobrou volbou pro přední část domu.

6 - Moderní zelená plocha s bazénem a palmami

Foto: Dům a zahrada

7 - Kokosové palmy lemují zahradní cestu spolu s dalšími menšími rostlinami.

Foto: Pinterest

8 - Císařská palma je vhodná do vznešenějších zahrad

Foto: Pinterest

9 - Tyto tropické stromy vypadají na fasádě domu okouzlujícím způsobem.

10 - Světla mohou umístit kokosovou palmu na zahradě

Foto: Homify

11 - Obdélníkový bazén obklopený krásnými kokosovými palmami

12 - Plocha, kterou zabírají kokosové palmy, je ohraničena kameny.

Foto: Rio Plantas Ornamentais

13 - Nízký, plný kokosový ořech obohacuje terénní úpravy

14 - Coquirinho je hvězdou zvláštního koutu zahrady

Foto: Weissheimer Engenharia

15 - Vzorky rafie zdobí záhon u zdi

Foto: Verde Garden

16 - Areca-bambu má okrasné listy a neprodukuje kokosové ořechy.

17 - Kokosová palma hraje v této moderní zahradě klíčovou roli

Foto: Casa Claudia

18 - Středně velké kokosové palmy jsou senzací zahrady.

19 - Malé kokosové palmy zabírají málo místa

Foto: homefy

20 - Krásný záhon palmy Areca

Foto: Casa Vogue

21 - Přední část domu zdobí středně velký kokosový ořech.

22 - Malé kokosové palmy nepředstavují žádné riziko, pokud rostou v blízkosti bazénu

A konečně, pokud chcete mít venkovní zahradu s tropickým nádechem, vsaďte na pěstování některého druhu kokosové palmy. Vysaďte ji na místo s přímým slunečním světlem a dodržujte pravidelný plán zalévání. Využijte příležitosti a zapojte do své zahradní úpravy i další rostliny, které mají rády slunce.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.