Druhy maranty a péče o rostlinu

Druhy maranty a péče o rostlinu
Michael Rivera

Rostliny jsou prvky, které odlišují výzdobu. Jednoduchý cementová váza s druhem, který se vám líbí, již může nabídnout dotvoření prostředí. Proto mezi nejzajímavější možnosti patří druhy maranty.

Chcete-li mít doma více klidu, lehkosti a zeleně, seznamte se s těmito kráskami. Podívejte se také na základní péči, aby vaše maranta byla stále krásná a vypadala opečovávaná.

Charakteristika maranty

Foto:Instagram/homesteadbrooklyn

Maranta je rod, který definuje rozmanitost druhů s podobnými vlastnostmi. Tak mají druhy maranty listy bohaté na textury, barvy a vzory.

Tyto rostliny jsou tropického původu, celkem jich je asi 30 druhů. Lidově se jim říká "rezadeiras" (modlící se rostliny) a jejich odstín připomíná meloun.

Největším vrcholem je listí Každá maranta má jiné listy, odstíny a vzory, takže je tak rozmanitá, že je možné vytvořit zahradu jen z těchto druhů!

Maranta může dosáhnout výšky až 1 metr, ale nepotřebuje mnoho slunečního světla. Proto se hodí do interiéry Při dobré péči se tito jedinci mohou dožít více než deseti let.

Typy marant

Zde uvidíte hlavní druhy maranty, které zkrášlí vaši zahradu, dům nebo dokonce i byt. zdobení malého bytu Podívejte se na nejoblíbenější druhy této živé rostliny.

Chřestýš

Foto: Pinterest

Má podlouhlé listy s lehce zvlněnými okraji a světle zelenou barvou s tmavšími zelenými plochami, zatímco zadní strana rostliny je fialová. Tento druh má rád polostín nebo rozptýlené světlo, takže je ideální do interiéru nebo na záhony.

Maranta Burle Marx

Foto: Kasa

Její listy jsou kulatější, se světle zeleným pozadím a tmavě zelenými skvrnami. Nesnáší přímé sluneční světlo, ale dává přednost osvětlenému prostředí. Z tohoto důvodu je to citlivější druh maranty, ale dobře vypadá i ve zahradní dekorace a pro interiéry.

Jestřábník

Foto: Selvvva

Tato rostlina je velmi bujná, má oválné listy tmavě zelené barvy s křížovými vzory ve světlých barvách. Pochází z Brazílie a lze ji pěstovat v interiéru, protože je zvyklá na polostín.

Pruhovaný Maranth

Foto: Instagram/eagoraisadora

Listy tohoto druhu mají sytě zelený odstín s jemnými růžovými proužky. Hřbet rostliny je purpurový. Jsou nenáročné na údržbu, malé a dobře se přizpůsobují polostínu.

Maranta-tricolor

Foto: Casa Vogue

Tato maranta má bohaté zbarvení, měnící se v odstínech růžové a zelené. Tento druh pochází z Atlantického lesa, dobře se jim žije ve středním stínu, ale mají rády místa, kam dopadá méně intenzivní sluneční světlo, například brzy ráno nebo pozdě odpoledne.

Maranta-zebrina

Foto: Paisagismo Digital

Mají světle zelené listy s tmavšími zelenými stopami. Jsou nenáročné na pěstování, preferují mírné teploty. Nikdy je nevystavujte přímému slunečnímu záření ani obdobím sucha. Tento druh dává přednost chladným místům s dostatkem světla.

Nyní se podívejte, jak se o rostlinu starat, aby vždy vypadala krásně a zkrášlovala vaši dekoraci!

Jak pečovat o marantu

Ačkoli je péče o všechny druhy marant snadná, pro jejich nejlepší vývoj je třeba věnovat jim zvláštní pozornost.

Jelikož se jedná o rostliny pocházející z tropických oblastí, mají rády teplá a vlhká místa a nesnášejí kruté zimy nebo období bez deště.

Světlo

Tyto druhy by měly být vždy ve stínu, protože jejich listy jsou citlivé a nesnesou intenzivní sluneční záření, které může způsobit popáleniny.

Pokud máte květináč v interiéru, nechte ho každých 15 dní na větraném místě. Rostlina potřebuje 2 až 3 hodiny světla denně, ale ne přímé světlo.

Pozemek

Během výsadby přimíchejte organické hnojivo, které rostlině zajistí více živin. Sazenice sázejte alespoň 5 cm od sebe, u větších výsadeb použijte vzdálenost 10 cm.

U květináčů zkontrolujte, zda mají kořeny prostor k růstu. Mají rády substrát s jedním dílem organického hnojiva, dvěma díly rostlinné zeminy, jedním dílem obyčejné zeminy a jedním dílem písku. Hnojte každých 6 měsíců.

Zavlažování

Ať už je rostlina přímo v půdě nebo v nádobě, je důležité ji denně kontrolovat, zejména v létě nebo při nízké vlhkosti vzduchu. V nejteplejších obdobích stříkejte listy každý druhý den.

Pokud je to nutné, prořežte je tak, že odstraníte odumřelé nebo suché listy, aby maranta mohla opět silně růst. Mějte na paměti, že je třeba udržovat půdu s dobrým systémem odvodnění a výživy, ale nikdy ne přemokřenou.

Podívejte se na video Marieli Mallmannové a dozvíte se další tipy, jak pečovat o maranty:

Jak jste viděli, na výběr je mnoho druhů marant, takže si těmito krásnými druhy ozdobte svůj domov nebo zahradu, protože jich můžete mít v jedné místnosti hned několik!

Pokud se chcete dozvědět více o zdobení pomocí listí, určitě si zamilujete tento seznam. rostliny pro zlepšení energetické náročnosti domu .
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.