Chryzantéma: dokumentace o pěstování a péči

Chryzantéma: dokumentace o pěstování a péči
Michael Rivera

Coelosia, lidově nazývaná kohoutí chocholka nebo vzdech, je rostlina pocházející z asijského kontinentu a často se používá ke zkrášlení zahrad. Její květy připomínají barevná pírka.

Rostlina Celossia zpestřuje venkovní prostředí a lze z ní také vytvářet krásná aranžmá. Je to také jedlá rostlina, kterou lze konzumovat jako součást stravy. Lidé obvykle vybírají sušená semena a používají je k přípravě rýže a mladší listy rostliny lze také použít k přípravě guláše.

Charakteristika Celósia Argentea

Celossia argentea je jednoletá bylina, tj. má krátký životní cyklus: vyklíčí, několik měsíců kvete a odumře - to vše v průměru během jednoho roku.

Rostlina tráví většinu svého života s bujnými květenstvími. Malé, zpeřené květy se objevují na koncích stonků a mají podlouhlý tvar. Jsou různých barev, nejčastěji červené, vínové, žluté, růžové, fialové, oranžové a krémově bílé.

Viz_také: Halloween Party Candy: 30 kreativních nápadů

Stonek celózie je popisován jako polokulovitý, zatímco listy, které hrají v rostlině podpůrnou roli, jsou dlouhé a připomínají špičku kopí. Žilnatina je většinou dobře vyznačená.

Velikost rostliny se liší podle druhu. Některé odrůdy dorůstají pouze 30 cm, jiné mohou dosáhnout výšky až 60 cm.

Květy celózie při řezání na aranžmá ztrácejí trochu ze své barevnosti, ale přesto zanechávají v místnosti neuvěřitelný efekt.

Typy břidlice Argentea

Celósia argentea var. plumosa

Odrůda plumose má, jak název napovídá, peřenokvěté (chmýřovité) květy. Listy jsou podlouhlejší a v některých případech mají fialovější odstín.

Celosia argentea var. cristata

Hlavním znakem Cristata jsou vějířovité květy s vrcholky připomínajícími samet.

Jak pečovat o Celósii?

Pokud chcete pěstovat Celossia na zahradě u vás doma, měli byste dbát na některá zásadní opatření. Podívejte se na ně:

Osvětlení

Rostlina, která připomíná pýr, musí být pěstována na plném slunci, to znamená, že musí mít alespoň šest hodin slunečního svitu denně. Jen tak je schopna vytvářet krásné, barevné květy po většinu roku.

Zavlažování

Celossie je rostlina, která ocení vodu, takže je třeba dodržovat pravidelnou zálivku. A když je počasí teplejší a sušší, nezapomeňte zintenzivnit četnost zalévání.

Viz_také: Vánoční dekorace z borovicových šišek: 53 snadných a kreativních nápadů

V létě zalévejte rostlinu dvakrát týdně, ale dávejte pozor, abyste nenechali půdu přemokřenou, protože silné zalévání může způsobit uhnívání kořenů.

Pozemek

Rostlina ocení půdu bohatou na organické látky. Pro přípravu tohoto substrátu smíchejte 2 díly rostlinné zeminy a 1 díl organického kompostu.

Hnojení

O hnojení se starat nemusíte, ale pro podporu kvetení je vhodné půdu přihnojit hnojivem bohatým na fosfor a trochou kostní moučky.

Dalším tipem pro hnojení rostlin je použití hnojiva NPK 04-14-08, které obsahuje velké množství fosforu.

Prořezávání

Části rostliny, které žloutnou a zasychají, by se měly odstranit čistým seříznutím. Po skončení kvetení však přesaďte semena zaschlých květů, aby tento druh zůstal na vaší zahradě živý i v dalších letech.

Vegetační období

Celossie lze pěstovat v jakémkoli ročním období, mějte však na paměti, že v zimě je vývoj rostlin vždy pomalejší.

Reprodukce

Rostlina se rozmnožuje pouze semeny, to znamená, že není možné vytvořit sazenice řízkováním.

Terénní úpravy

Pokud chcete do své zahrady přilákat motýly, vyplatí se pěstovat Celossia na záhonech. Menší kultivary se dobře přizpůsobí květináčům, takže je to dobrá volba pro ty, kteří mají malý venkovní prostor.

V zahradě se Celossia používá k vytvoření různobarevného trsu, tj. seskupení rostlin bez definovaného tvaru, které odpovídá potřebám každého krajinářského projektu.

Jak vysadit rostlinu Celósia?

Pokud bydlíte doma, můžete si na zahradě vytvořit krásný záhonek se seskupením celózií. Pokud však bydlíte v bytě, může být místem pro jejich výsadbu květináč. Zde je návod, jak na to:

  1. Na dno nádoby vložte keramzit.
  2. Přikryjte hlínu kusem drenážní deky.
  3. Vytvořte vrstvu z výsadbového substrátu, tj. směsi rostlinné zeminy a hnoje.
  4. Vykopejte do půdy jamky a umístěte do nich sazenice, přičemž dávejte pozor, abyste hroudy nerozmáčkli.
  5. Nádobu naplňte substrátem pro výsadbu až po vrchol.
  6. Na závěr přidejte oblázky.
  7. Vydatně zalévejte, dokud voda neodteče ze dna nádoby.

Existují i další jednoleté rostliny, které mohou zahradu obarvit, například slunečnice.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.