Zděný bazén: VŠE, co o něm potřebujete vědět

Zděný bazén: VŠE, co o něm potřebujete vědět
Michael Rivera

Bude zděný bazén nejvhodnější pro váš pozemek? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto modelu? Než investujete peníze do projektu pro váš rekreační areál, je nutné znát tyto informace.

Téměř každý sní o tom, že bude mít doma bazén. Kromě toho, že poskytuje skvělé chvíle pro trávení volného času s rodinou a přáteli, osvěžuje během nejteplejších dnů a dodává bydlišti moderní a sofistikovaný vzhled.

Zděný bazén je skvělou volbou pro instalaci na dvoře vašeho domu. (Foto: Divulgação)

Bez ohledu na důvod, který ospravedlňuje vaši touhu, je faktem, že nemovitosti jsou mnohem cennější, když mají ve svém vnějším prostoru krásný bazén. Dobrou zprávou je, že je možné tento sen uskutečnit, aniž by vás to připravilo o práci. Řešením je postavit zděný bazén a k tomu budete potřebovat dobrý volný prostor a trochu kreativity.

Výstavba zděného bazénu

Stavba zděného bazénu není obtížná, ale musí ji provádět odborník s licencí, aby váš bazén odpovídal technickým normám.

Prvním krokem je vymezit prostor, který bude bazén využívat, s ohledem na volnou boční plochu a začít kopat. Určete si na zahradě místo, kam přes den nejvíce praží slunce. Bude také nutné vymezit hloubku bazénu s tím, že ideální je, aby stačila dospělému člověku na to, aby se mohl postavit, ale to je relativní, protože jsou tací, kteří dávají přednostmělčí bazény, aby se zabránilo riziku úrazu dětí.

Stavba tohoto typu bazénu vyžaduje specializovanou pracovní sílu (Foto: Divulgação)

Dobrou alternativou je postavit zděný bazén s mělkou částí a/nebo hlubší částí, pokud má váš dvorek pro takový projekt dostatek místa. Aby bylo dno bazénu velmi pevné, lze použít dřevěná prkna.

Boky zděných bazénů mohou být postaveny z dvojitých betonových bloků, poté by měly dostat vrstvu betonu a teprve poté mohou dostat konečnou úpravu v podobě keramických nebo skleněných dlaždic. Nezapomeňte zvolit protiskluzové obložení dna bazénu, abyste předešli nehodám. Pro bazény existují vhodná obložení a vyplatí se do nich investovat.

Péče a údržba

A poté, co bazén postavíte, je třeba vědět, jak se o něj starat. Tímto způsobem je možné předejít několika typům problémů, jako je výskyt řas, prasklin a netěsností.

Řasy

Je neuvěřitelné, že se jedná o velmi častý problém ve zděném bazénu. Řasy nejsou zdraví škodlivé, ale jejich přítomnost umožňuje výskyt bakterií, které mohou způsobit vážné poškození organismu.

Pokud se problém ve vašem bazénu již objevil, bude nutné provést hloubkové čištění kartáčováním, zejména v místech, kde se rostlina hromadí. Existují specifické přípravky, které pomáhají tento problém odstranit, jako jsou algicidy, které řasy likvidují a zabraňují jejich opětovnému výskytu.

Výskyt řas je ve zděných bazénech velmi častým problémem (Foto: Divulgação)

Trhliny

Závažným problémem zděných bazénů je výskyt trhlin. K tomu dochází hlavně v případě, že jsou zakryty obkladem, protože mohou ohrozit bezpečnost uživatelů. Obvykle jsou trhliny způsobeny pohybem zeminy a mohou vést k vážnému úniku vody.

Doporučuje se provádět reformu zděného bazénu každých 10 let nebo dříve, pokud se zjistí přítomnost trhlin nebo nerovností.

Nadměrné množství výrobků pro péči

Váš bazén potřebuje správné přípravky, které zaručují čistotu vody, ale jejich nadměrné používání může způsobit opotřebení spárovací hmoty, což může vést k oddělování dlaždic. Při správné týdenní údržbě pomocí specifických přípravků bude obtížné používat příliš mnoho přípravků.

Vyberte si vhodné přípravky na čištění bazénu (Foto: Divulgação)

Celou plochu nejlépe zakryjte plachtou, aby se do vody nedostávaly nečistoty. Ale i při zakryté vodě je nutné použít vhodné přípravky, aby se předešlo již zmíněným problémům.

Úplné vyprázdnění betonového bazénu se nedoporučuje, protože může způsobit nadměrné vysychání materiálů a vznik trhlin a prasklin.

Otázky a odpovědi o zděném bazénu

Výstavba zděného bazénu.

Jak vyrobit zděný bazén?

Výstavba je krok za krokem složitá, proto se vyplatí najmout si specializovanou firmu, která vypracuje projekt bazénu a postaví ho. Obecně bude nutné vykopat jámu pro bazén, udělat základy, zajistit hydroizolaci a vymezit strojovnu, aby vás v budoucnu nebolela hlava. Na tomto místě se shromažďuje zařízení, které spojuje potrubí.Nakonec přijde na řadu povrchová úprava (dlaždice nebo mozaika).

Kolik stojí zděný bazén?

Cena za metr čtvereční zděného bazénu se pohybuje od 400 do 500 R. Cena již zahrnuje materiál a práci.

Typ obložení a filtrační systém také ovlivňují konečné náklady na bazén. U projektu o šířce 4 metry, délce 8 metrů a hloubce 1,40 metru se náklady pohybují od 8 000,00 do 20 000,00 R$.

Jak zabránit únikům a infiltracím?

Zděné bazény by měly být během výstavby hydroizolovány, aby nehrozilo riziko zatékání a průsaků.

Jaké jsou způsoby hydroizolace bazénu?

Hydroizolaci lze v zásadě provést dvěma způsoby: hydroizolačním nátěrem nebo asfaltovou přikrývkou.

Vyplatí se tento typ konstrukce v rekreační části domu?

V porovnání s jinými modely bazénů, jako jsou vláknové a vinyl Navzdory vysokým nákladům nabízí z dlouhodobého hlediska řadu výhod, jako je větší trvanlivost a obrovská možnost přizpůsobení. Budete mít větší svobodu při výběru povrchové úpravy, velikosti a tvaru projektu.

Jaké jsou možnosti personalizace zděného bazénu?

Existují moderní způsoby přizpůsobení stavby, jako je instalace hydromasážních systémů a LED osvětlení.

Inspirace pro váš projekt

Zděný bazén by měl být proveden tak, jak jste vždycky snili. Podívejte se na několik inspirativních projektů:

Mít zděný bazén je levnějším řešením, jak si splnit přání trávit volný čas doma s rodinou, ale vyžaduje stálou péči. Při dodržení těchto pokynů bude mít váš bazén vynikající životnost a bude hlavním bodem vaší zábavy.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.