Kam umístit plynovou láhev? 4 řešení

Kam umístit plynovou láhev? 4 řešení
Michael Rivera

Vědět, kam umístit plynovou láhev, je základem pro zajištění bezpečnosti rodiny a pro to, aby se nepokazila výzdoba kuchyně. Některá jednoduchá opatření tak zlepšují estetiku prostředí a snižují riziko úniku a nehod.

Nehody s plynovými lahvemi v Brazílii stále představují problém, neboť při nesprávném zacházení s tímto produktem může dojít k výbuchům, požárům a otravám. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v roce 2019 zaznamenáno 130 úmrtí způsobených LPG.

Hlavními příčinami nehod s lahvemi jsou: únik plynu, nesprávná manipulace, použití lahve na nevhodném místě a instalace ve špatných podmínkách.

Obecně se plyn na vaření vyskytuje ve dvou variantách: zabudovaný ve zdi nebo v lahvi. Zatímco v budovách jsou byty zásobovány plynem z potrubí, v rodinných domech je nutné najít "bezpečné místo" pro umístění staré plynové lahve.

Existuje několik způsobů, jak se plyn dostane do kuchyně a zaručí přípravu pokrmů. Nejběžnějším způsobem je však tradiční plynová láhev o hmotnosti až 13 kg, připojená hadicí přímo ke sporáku. Někteří lidé se obávají nehod, a proto se rozhodnou umístit ji mimo dům. Je to opravdu ta nejlepší volba?

Viz_také: Čajový dýchánek: viz 66 kreativních a odlišných nápadů

Níže jsme pro vás připravili několik tipů, kam plynovou láhev umístit.

Koneckonců, kam umístit plynovou láhev

Plynová láhev, která je v brazilských domácnostech běžná, může nejen ohrozit dekoraci, ale také způsobit nehodu, zejména pokud je v prostoru umístěna nevhodně. Shromáždili jsme pro vás několik řešení tohoto problému:

1 - Válec nechte venku

Foto: Cristian - Obklady v Balneário Camboriú

Prvním řešením je umístit plynovou láhev mimo dům, ve speciálním přístřešku pro tento typ skladování. Toto místo, nazývané také "malý plynový domek", může mít zděnou konstrukci.

Nejlepší konstrukce je taková, která nabízí pro láhev vzdušné prostředí. Proto jsou doporučené rozměry pro stavbu plynového krytu: 72x50x50 cm. Dveře prostoru musí být opatřeny okenicemi, protože tak je zajištěno, že se plyn v případě úniku rozptýlí do vzduchu a nesoustředí se v krytu.

Dalším velmi důležitým bodem je posouzení instalace hadice, která musí být rovněž v malém domku a v dostatečné vzdálenosti od sporáku. Kromě toho je zásadním prvkem vybavení hadicová spona, která zajišťuje spojení mezi lahví a hadicí bez rizika úniku.

Vaše plynová instalace potřebuje také regulátor, tj. zařízení, které posiluje bezpečnost a zabraňuje únikům. Tato položka má trvanlivost, takže by se měla čas od času vyměnit.

LPG je třeba skladovat v prostoru vzdáleném od kanalizace - minimálně 1,5 m. Toto opatření existuje proto, že v případě úniku se látka dostává do spodních částí a hromadí se. Tento stav zvyšuje riziko výbuchu bez ohledu na to, jak málo je kryt zahřátý.

2 - Skříňka na plynovou láhev

Foto: Nábytek Lilies

V některých domácnostech jednoduše není k dispozici prostor pro vybudování přístřešku pro láhev. V takovém případě je nutné zakoupit specifický kus nábytku, tj. takový, který má odnímatelnou horní část a prostor pro větrání.

Tento kus nábytku si můžete vyrobit i doma z kusů palet, jak ukazuje obrázek níže. Vytvoříte tak konstrukci, která podporuje větrání a zároveň skrývá válec.

Foto: Parte do Meu Ar

Pokud je plyn umístěn v domácnosti, doporučuje se především udržovat ho v dostatečné vzdálenosti od sporáku a elektrických zásuvek. Minimální vzdálenost, aby nedošlo k výbuchu, je 1,20 m.

Dalším bezpečnostním opatřením pro vnitřní prostředí je ponechání plynové lahve v blízkosti okna, které by obyvatelé měli mít vždy otevřené.

Pokud hledáte kreativní nápad, jak schovat plynovou láhev, podívejte se na toto video z kanálu Virei Gente Grande a naučte se, jak vyrobit podpěru pro plynovou láhev pomocí palety.

4 - Láhev ve skříni

Foto: Pinterest/Gabi Crivellente

Nakonec existuje způsob, jak plynovou láhev skrýt prostřednictvím plánované skříňky, tedy truhlářské dílny vyrobené speciálně pro tento účel.

Ti, kteří se rozhodnou skladovat plynovou láhev uvnitř plánované skříně, by si měli najmout truhláře, aby vytvořil otvor pro průchod hadice. Zásadně platí, že skříň musí mít dostatečný prostor pro větrání - nikdy nenechávejte plynovou láhev na zcela uzavřeném nebo dusném místě.

Válec lze také umístit na specifickou podpěru, aby se zabránilo přímému kontaktu s podlahou a usnadnil se jeho pohyb, koneckonců tento kus má kolečka.

Mohu použít kryt plynové lahve?

K "zamaskování" plynové lahve v dekoraci se stále hojně používá tradiční háčkovaný kryt plynové lahve. Toto řešení má dostupnější náklady a zanechává v prostředí nostalgickou atmosféru starého babiččina domu. Z hlediska bezpečnosti však nejde o nejdoporučovanější opatření.

Krátce řečeno, kryty jsou vyrobeny z látky nebo plastu. Tyto materiály jsou hořlavé, takže v případě výbuchu mohou podpořit požár v domě.

Viz_také: Moodboard v architektuře: co to je, jak ho vytvořit a 15 modelů

Jak zjistit, zda plynová láhev uniká, nebo ne?

Bez ohledu na zvolené řešení je po instalaci plynové lahve nutné provést zkoušku těsnosti. Viz postupný návod:

  1. Navlhčete kuchyňskou houbičku vodou se saponátem;
  2. Přibližte houbičku k registrovanému místu (místu připojení);
  3. Registr nechte zakrytý pěnou;
  4. Pozorujte láhev několik minut a sledujte, zda se v ní netvoří bubliny. Tyto bubliny signalizují únik plynu.

Nakonec je nejlepším řešením vybudovat na vnější straně domu dobře větraný přístřešek, kam láhev umístíte. Pokud to však není možné, můžete použít konkrétní kus nábytku v kuchyni, pokud jsou dodržena bezpečnostní opatření.

Nyní již víte, jak plynovou láhev schovat, aniž by nabízela riziko pro vaši rodinu. Využijte návštěvy a poznejte několik triků, díky kterým plynová láhev vydrží déle.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.