Jak se zbavit švábů: 8 tipů

Jak se zbavit švábů: 8 tipů
Michael Rivera

Znalost technik, jak se zbavit francouzských švábů, je klíčem k tomu, aby váš domov byl čistý, dezinfikovaný a zcela zbavený tohoto druhu škůdce.

Kromě krys, mravenců a slimáků se musíte obávat také nepříjemné návštěvy francouzských švábů. Navzdory svému jménu na sobě tento hmyz nemá nic elegantního.

Pokud se potýkáte s přítomností těchto nežádoucích škůdců ve vaší domácnosti, nezoufejte, jsme tu pro vás. Níže vám představíme metody a tipy, jak se francouzských švábů zbavit jednou provždy.

Index

  Co jsou francouzští švábi?

  Foto: Pexels

  Levné francouzské ( Blatella germanica ) jsou malí červenohnědí hmyzáci, kteří mohou napadat domy a způsobovat různé problémy.

  Jsou zkrátka známé svou schopností ukrývat se v úzkých a těžko přístupných místech, což ztěžuje jejich kontrolu a likvidaci.

  Francouzi, lidově nazývaní kuchyňští švábi, se objevují zejména v letních měsících, kdy jsou odpadní potrubí ovlivněna stoupajícími teplotami. Hmyz tak v zoufalství vylézá ven a napadá lidské domovy při hledání potravy.

  Francouzský šváb se od švába obecného liší ve dvou ohledech: ve velikosti a ve zbarvení. Francouzští švábi jsou obecně mnohem menší - nepřesahují 15 mm. Co se týče zbarvení, nejčastěji se vyskytují ve světle hnědém odstínu a s tmavými pruhy na těle.

  Přestože mají křídla, nejsou francouzští švábi schopni létat jako švábi obecní.

  Životní cyklus švábů trvá 2 až 6 měsíců. Rychle se rozmnožují a kladou vajíčka do děr a škvír. Během svého života naklade každý hmyz v průměru 50 vajíček. A pokud je prostředí příznivé, rozmnožování se ještě zvyšuje.

  Proč jsou francouzští švábi problémem?

  Francouzští švábi jsou v našich domovech více než jen nepříjemnou přítomností. Mohou představovat riziko pro naše zdraví, protože jsou schopni přenášet nemoci a kontaminovat potraviny.

  Prostřednictvím svých výkalů, slin a exoskeletu může francouzský šváb přenášet mimo jiné úplavici, žloutenku typu A, břišní tyfus a způsobovat gastroenteritidu, amébiózu a otravu potravinami. Z tohoto důvodu je důležité držet je daleko od domova, zejména od kuchyňské linky.

  Jak zjistit, zda je váš domov zamořen francouzskými šváby?

  Existují některé příznaky, které upozorňují na přítomnost francouzského švába, takže věnujte pozornost přítomnosti:

  • Malé tmavé stolice: vypadají jako zrnka pepře;
  • Nepříjemný zápach: zamoření, které je již někde v domě instalováno, má zatuchlý zápach;
  • Hluk: Přes den se tato zvířata skrývají, ale v noci vylézají, aby se nakrmila a vydávala zvuky.
  • Mastné skvrny na povrchu Při pohybu tento hmyz uvolňuje olejovitou látku.

  Jak zabránit napadení francouzským švábem

  Hygiena a úklid

  Abyste se vyhnuli napadení francouzským švábem, je zásadní prevence, proto udržujte svůj domov v čistotě a pořádku.

  Péče o kuchyň by měla být dvojnásobná, vždyť je to oblíbené místo Francouzů. Proto pravidelně uklízejte rozsypané jídlo, odstraňujte drobky z podlahy, nenechávejte špinavé nádobí nahromaděné na dřezu nebo vystavené potraviny.

  Zamezte také hromadění odpadků a udržujte prostory pro skladování potravin vždy čisté a uspořádané. Používejte vyztužené pytle na odpadky a nenechávejte nádobu bez víka.

  Těsnění mezer a trhlin

  Jakýkoli malý otvor slouží jako úkryt pro švába francouzského, proto je také nutné utěsnit škvíry a štěrbiny ve stěnách a podlahách, aby se zabránilo vniknutí tohoto hmyzu.

  Dalším důležitým bodem, který zabrání napadení, je správné skladování potravin a odstranění možných zdrojů stojaté vody.

  Metody, jak se zbavit švábů

  Existují různé přístupy k likvidaci francouzských švábů, z nichž hlavní jsou:

  Lepicí pasti

  Obecně platí, že lepové pasti jsou schopné chytit francouzské šváby, pokud jsou umístěny na strategických místech. Samolepky musí být v blízkosti škvír, štěrbin a dalších míst, kde jste zaznamenali výskyt tohoto hmyzu.

  Insekticidní postřiky

  Tyto chemikálie lze použít k likvidaci francouzských švábů v domě. Ujistěte se však, že jste si vybrali konkrétní insekticid na šváby, a dodržujte pokyny výrobce.

  Postřik tedy aplikujte na místa, kde se švábi obvykle ukrývají, jako jsou odtoky, rohy skříní a pod nábytkem. Vždy se řiďte pokyny výrobce, abyste neohrozili bezpečnost své rodiny a domácích zvířat v domě.

  Přírodní produkty pro boj s francouzskými šváby

  Foto: Pexels

  Pokud dáváte přednost přírodnějším metodám, existují alternativy, které mohou francouzské šváby zlikvidovat bez toxických látek, které jsou škodlivé pro lidské zdraví. Zde je několik domácích možností, jak se zbavit francouzských švábů:

  Ocet

  Kromě toho, že je ocet mocným spojencem při čištění, působí také jako přírodní odpuzovač hmyzu. Dokáže vyhubit různé škůdce ve vaší domácnosti, včetně švábů.

  Smíchejte tedy stejný díl bílého octa a vody. Směs dejte do rozprašovače. Poté ji aplikujte na místa, kde se švábi často vyskytují.

  Obecně je použití tohoto přípravku účinné, protože kyselý zápach octa tento hmyz odradí.

  Esenciální oleje

  Málokdo to ví, ale některé esenciální oleje mají vlastnosti odpuzující hmyz. Nejvíce doporučované esence pro tento účel jsou:

  • Máta peprná;
  • levandule;
  • eukalyptus;
  • citronella.

  Pro aplikaci přidejte několik kapek vybraného esenciálního oleje do rozprašovače spolu s vodou. Poté aplikujte na zamořená místa nebo na místa, která jsou potenciálním místem vstupu.

  Okurka nebo pomerančová kůra

  Dalším přírodním trikem, jak zastavit francouzské šváby, je použití okurkových nebo pomerančových slupek. Tyto zbytky potravin mají silný zápach, který tento hmyz nesnáší.

  Rozsypte proto okurkové nebo pomerančové slupky do skříní, spíží nebo kuchyňských koutů. Působí jako přírodní repelent.

  Hydrogenuhličitan sodný

  Chcete-li se švábů zbavit nadobro, zkuste použít jedlou sodu. Posypte tímto přípravkem místa, kde se švábi obvykle schovávají, například pod nábytkem a umyvadly.

  Jedlá soda zkrátka působí jako vysoušedlo, které pohlcuje vlhkost z těl švábů a způsobuje jejich smrt.

  Kdy zavolat odborníka na francouzské šváby?

  Když domácí opatření nepomohou nebo když se zamoření vymkne kontrole, je nejlepším řešením najmout si služby profesionála specializovaného na fumigaci. Ten má potřebné znalosti a prostředky, aby se s vážným zamořením francouzskými šváby účinně vypořádal.

  V následujícím videu youtuber Luciano Rezendi učí, jak aplikovat přípravky, které vás zbaví švába francesinha. Podívejte se na něj:

  Chcete-li se dozvědět více o tomto druhu škůdce a o tom, jak se ho zbavit, podívejte se na video z kanálu Doctor Poison:

  Nyní již víte, jaké jsou účinné metody, jak se zbavit francouzských švábů. Po zavedení těchto technik do praxe dbejte na preventivní opatření, abyste se vyhnuli budoucímu zamoření.

  Často kladené otázky

  Jsou francouzští švábi zdraví nebezpeční? Ano, protože mohou přenášet nemoci a způsobovat alergie, takže je důležité přijmout opatření k jejich odstranění. Jak se doma vyhnout napadení francouzským švábem? Udržujte úklid v aktuálním stavu a řádně utěsněte potraviny a mezery. Zabraňte také hromadění vlhkosti a nečistot. Jaké jsou účinné přírodní přípravky proti francouzským švábům? Ocet, jedlá soda a esenciální oleje jsou přírodními prostředky, které mohou pomoci vyhubit šváby. Je použití insekticidů k likvidaci francouzských švábů bezpečné? Ano, ale při používání je třeba dodržovat pokyny výrobce. Dávejte také pozor, aby děti a domácí zvířata nepřišly do styku s toxickými látkami. Kdy mám zavolat odborníka, aby se vypořádal s napadením francouzským švábem? Pokud se švábi objevují opakovaně nebo pokud je zamoření velmi rozsáhlé. Jak poznám francouzského švába? Obecně je menší než šváb obecný, má světlejší barvu a nelétá.  Michael Rivera
  Michael Rivera
  Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.