Jak pěstovat rozmarýn doma: podívejte se na tipy

Jak pěstovat rozmarýn doma: podívejte se na tipy
Michael Rivera

Po tipech, jak si krok za krokem vytvořit vertikální závěsnou zeleninovou zahrádku, se mnoho čtenářů začalo zajímat o vytvoření vlastního prostoru pro pěstování koření a jednou z rostlin, která nesmí chybět, je aromatický rozmarýn. Nakonec zbývá otázka: Jak pěstovat rozmarýn doma? To se dozvíte právě dnes!

Viz_také: Dort Panny Marie z Aparecidy: 33 inspirativních modelů

Rozmarýn se těší velké oblibě díky řadě možností, kdy lze jeho vůni a výraznou chuť využít mimo jiné jako koření, do čajů, koupelí.

Pro ty, kteří zakládají domácí zahradu, je rozmarýn skvělou volbou, protože rostlina nevyžaduje velkou péči, je nenáročná na pěstování a nevyžaduje větší údržbu.

Protože záměrem je ještě více usnadnit pěstování a podpořit vaši zeleninovou zahrádku, podívejte se níže na několik tipů, jak pěstovat rozmarýn v květináčích, abyste měli tuto možnost vždy po ruce, a to i na malém prostoru:

Velikost nádoby

I když je zdobení zeleninové zahrady důležitým bodem, je nutné věnovat pozornost velikosti květináče, aby rostlina rostla zdravě a měla dostatek prostoru pro kořeny.

V případě rozmarýnu je ideální pěstovat ho v květináči o průměru alespoň 20 cm a výšce 30 cm.

Nevíte, jak pěstovat rozmarýn? Sáhněte po sazenicích!

Rozmarýn můžete zasadit do květináče dvěma způsoby, a to semeny nebo sazenicemi. Kromě toho, že růst semen trvá déle, vyžadují však semena více pozornosti kvůli citlivosti rostliny v prvních dnech.

Proto je pro usnadnění a urychlení domácí zahrady nejlepší volbou vsadit na sazenice rozmarýnu a začít s jejich pěstováním.

Jak vysadit sazenice rozmarýnu?

Krok 1. vyberte větvičku rozmarýnu hnědé barvy, která poslouží jako řízek pro sazenici. ustřihněte ji nůžkami.

Krok 2: Odstraňte listy, které se nacházejí na spodní straně větve. Pomocí rydla seškrábněte obě části větve, jen abyste odstranili hnědou vrstvu ze stonku.

Krok 3. Do jednorázového kelímku vložte ornici a hnůj pro dobytek.

Krok 4: Aby větvička rozmarýnu zakořenila, je třeba udržovat půdu vlhkou. Na dně plastového kelímku udělejte otvor, aby půda nebyla přemokřená a rostlině neublížila.

Krok 5. větvičku rozmarýnu nikdy nezapichujte přímo do země, protože by to mohlo poškodit tvorbu kořenů. ideální je udělat do země díru pomocí klacku a pak do vlhké země zapíchnout kolík.

Krok 6. nechte kolíky na místě, kam nedopadá přímé sluneční světlo, ale nezapomeňte, že důležitá je čistota.

Krok 7. nad sazenici rozmarýnu umístěte kus PET lahve, čímž vytvoříte jakýsi skleník. v uzavřené části nádoby udělejte otvory. tím udržíte ideální teplotu pro rostlinu a zabráníte snadnému vysychání vlhkosti v substrátu.

Vyberte si suchou zemi

Půda, která bude uložena v květináči, je důležitá pro zajištění co nejlepších podmínek pro zahradu. Přestože je rozmarýn z hlediska půdy přizpůsobivou rostlinou, nejlépe mu vyhovuje sušší varianta.

Při nákupu nebo sběru půdy se rozhodněte pro písčitohlinitou půdu s neutrálním nebo mírně zásaditým pH.

Mít hodně světla

Rozmarýn je rostlina, která má ráda hodně světla, takže když přemýšlíte, kam květináč umístit, vyberte dobře osvětlené prostředí a nejlépe s nízkou vlhkostí.

Pokud je záměrem pěstovat rozmarýn doma, alternativou jsou místa v blízkosti oken. Přesto je nejlepší volbou venkovní a osvětlená plocha, jako jsou dvorky a balkony.

Tipy pro zalévání rozmarýnu

Po prvních tipech je třeba dodržovat několik základních zásad, v případě rostlin je důležitá otázka vody, protože ne všechny druhy je třeba zalévat stejně často.

Pro nastávající maminky a rodiče rostlin je rozmarýn tím samostatným dítětem, které se o sebe umí postarat samo a k přežití potřebuje jen minimum. V tomto případě může být přílišná horlivost škodlivá.

Jinými slovy, pokud budete rozmarýn zalévat příliš, nemusí odolávat, proto jej zalévejte maximálně dvakrát týdně, aniž byste půdu namáčeli. Pokud zjistíte, že rostlina nereaguje dobře, zalévejte o něco méně nebo o něco více, ale bez zvyšování frekvence dnů.

Správný způsob prořezávání rozmarýnu

Nakonec přijde na řadu řez, protože po výsadbě začne rozmarýn růst ve tvaru keře s malými zelenými větvičkami s charakteristickými listy a vůní.

Viz_také: Zdravé svačiny pro více energie: podívejte se na 10 receptů

V případě rozmarýnu nesouvisí řez s jeho vývojem a s tím, jak bude růst, ale s jeho využitím. I když potřebujete jen několik listů, doporučuje se odstranit celou větev, abyste stimulovali růst.

Pokud je nutné rostlinu přesadit, počkejte alespoň 90 dní, než odstraníte část listů, vyhnete se tak přetěžování rostliny, které by přímo ovlivnilo její růst.

Výsadba dalších druhů s rozmarýnem

Poté, co se naučíte pěstovat rozmarýn doma, možná budete mít zájem vytvořit několik kompozic ve stejném květináči, abyste optimalizovali prostor a zajistili bohatší zahradu.

Při tvorbě této kompozice je však třeba určité opatrnosti, protože jako každý druh, i rozmarýn se s některými rostlinami snáší lépe, zatímco jiné mu brání v rozvoji.

Mezi rostlinami, které mohou obohatit vaši zahradu a nepůsobí problémy při vývoji rozmarýnu, vynikají tyto:

  • Zelená cibule;
  • Koriandr;
  • Mincovna;
  • Bazilika;
  • Oregano;
  • Salsa;
  • Mudrc;
  • Tymián.

Podívejte se na video níže a dozvíte se další tipy pro výsadbu rozmarýnu:

Nyní už kromě toho, že jste se naučili pěstovat rozmarýn doma, máte představu, kde začít s rozšiřováním své zahrady. Díky těmto tipům jistě můžete mít doma mnohem více zeleně.

Podívejte se také na 12 druhů zeleniny, které můžete pěstovat v květináčích, a vytvořte si vlastní zeleninovou zahrádku. Získáte tak ekologickou plantáž s vždy čerstvými produkty, aniž byste potřebovali velké prostory.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.