Den tří králů: význam a 4 kouzla prosperity

Den tří králů: význam a 4 kouzla prosperity
Michael Rivera

Svátek králů, který se slaví 6. ledna, představuje konec vánočního cyklu. Tato příležitost je jako stvořená pro demontáž vánočního stromku, vrácení výzdoby na své místo a vychutnání tradičních pokrmů, jako je například vynikající královský koláč.

V tomto článku si povíme něco o tradici Dne králů a o tom, jak lidé obvykle slaví toto datum, které definitivně uzavírá oslavy konce roku.

Původ Dne králů

Podle křesťanské tradice právě 6. ledna navštívili Ježíška tři mudrci - Gaspar, Belchior a Baltazar. Vedeni betlémskou hvězdou přinesli novorozenci zlato, kadidlo a myrhu. Každý dar má zvláštní význam:

 • Zlato: bohatství a materiální moc
 • Kadidlo: víra, spiritualita a náboženství
 • Mirra: očištění a očista ducha.

Od 8. století se o Třech mudrcích začalo mluvit jako o světcích.

Den králů ukončuje vánoční oslavy, ale v některých zemích se dárky vyměňují pouze v tento den.

PODÍVEJTE SE TAKÉ: Krásné, odlišné a snadno vyrobitelné vánoční betlémy

Den Tří králů v Brazílii a dalších zemích

V Brazílii je svátek Tří králů příležitostí k lidovým slavnostem, které se liší podle jednotlivých států. Obecně platí, že hudebníci a tanečníci putují ulicemi, hrají na hudební nástroje a zpívají verše. V závislosti na regionu země nabývají oslavy různých barev a regionálních zvuků.

Teď, když už víte, jaký význam má Den králů, se podívejte na tradice po celém světě:

Portugalsko

Lidé zpívají v oknech svých domů nebo od dveří ke dveřím. Tradice říká, že ten, kdo písně uslyší, by je měl pozvat do domu, aby si pochutnal na občerstvení.

Bulharsko

Kněží házejí do vody dřevěné kříže a mladí věřící se pro ně potápějí. Je to náročná činnost, vždyť v lednu je v Evropě velká zima.

Španělsko

Děti nechávají v okně své střevíčky s trávou a bylinkami s úmyslem nakrmit velbloudy mudrců. Za to dostávají malí lidé sladkosti.

Itálie

6. ledna děti netrpělivě očekávají návštěvu čarodějnice Befany, která přináší pamlsky pro hodné děti a hroudy uhlí pro neposlušné.

Maďarsko

Děti se převléknou za mudrce a klepou od dveří ke dveřím a žádají o mince.

Německo

U Němců je svátek Tří králů dnem očisty. Aby se od nich odvrátila negativní energie, běžně se zapaluje kadidlo a na parapet se dává cibule se solí.

Francie

Tradičně se připravuje galette des rois , druh dortu z listového těsta, v němž se skrývá "přípitek". Kdo vyhraje vítězný kousek, obdrží lepenkovou korunu a má jistotu štěstí v nadcházejícím roce.

Finsko

Lidé mají ve zvyku připravovat perníčky ve tvaru hvězdičky. Jakmile jsou hotové, každý perníček by se měl rozlomit na tři části a v tichosti sníst.

Jak oslavit Den králů?

1 - Královský dort

Bolo de reis je portugalská tradice, která se ujala i na některých místech v Brazílii. Připravuje se podle receptu s kandovaným ovocem a peckami z fazolí fava. Legenda praví, že kdo najde fazoli fava, bude mít po celý rok štěstí, ale také převezme odpovědnost za přípravu bolo de reis na příští rok.

Kanál Naka's Dika učí krok za krokem, jak připravit lahodný královský dort:

2 - Sympatie s granátovým jablkem

Chcete-li přitáhnout dobré energie, doporučuje se vyjmout devět semen z granátového jablka. Tímto způsobem požádáte, aby Gaspar, Baltazar a Belchior přinesli do vašeho života dobré věci, například zdraví a mír, láska a peníze .

Pak si nechte tři semínka uvnitř peněženky, další tři spolkněte a poslední tři vhoďte zpátky a něco si přejte.

Další sympatie k přilákání peněz je vložit granátové jablko do červeného látkového sáčku a nabídnout plod Třem mudrcům. Poté tento předmět nechte za dveřmi místnosti.

3 - Rituál

Složení

 • 3 svíčky (žlutá, bílá a modrá)
 • 3 kusy saténové stuhy (žlutá, bílá a modrá)
 • 3 mince (libovolné hodnoty)
 • 3 hrsti myrhy
 • 3 hrsti benzoinu
 • 3 hrsti kadidla
 • 3 pyrity
 • Olej duchovního zasvěcení
 • 1 bílý talíř

Jak na to

Bílá svíčka představuje mír a ochranu, modrá znamená duchovní poslání a žlutá prosperitu. Svíčky potřete trochou posvěceného oleje.

Otřete si všechny tři ruce a představte si návštěvu Belchiora, Gaspara a Baltazara.

Pomocí tří saténových stuh zavažte svíčky. Na každý ze tří uzlů napište přání.

Svíčky umístěte vzpřímeně na bílý talíř. Poté kolem svíček přidejte mince, pyrity, kadidlo, benzoin a myrhu.

Zapalte svíčky a nechte je dohořet, pak mince a pyrity rozházejte po domě.

4 - Koupel bohatství

Z různých sympatií, které se provádějí 6. ledna, stojí za zmínku koupel bohatství, která využívá dobré energie Tří moudrých mužů. Tato praktika slouží k přilákání finanční prosperity pro právě začínající rok.

Materiály

 • 23 současných mincí (různých hodnot);
 • 2 litry vody

Jak na to

Vložte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu. Jakmile tekutina začne vřít, přidejte mince a nechte je 3 minuty vařit. Po uplynutí této doby vypněte oheň a hrnec přikryjte utěrkou. Počkejte potřebnou dobu, dokud se voda neohřeje a nedosáhne ideální teploty pro koupel.

Vodu sceďte a mince dejte stranou. Vložte ji do vědra a vykoupejte se jako obvykle, přičemž vodu chrstněte od krku dolů. Během koupele je velmi důležité v duchu prosit o bohatství Gašpara, Belchiora a Baltazara. Pomodlete se Žalm 23, abyste posílili svou víru ve Tři mudrce.

Oddělte si jednu z 23 mincí použitých při přípravě lázně bohatství a nechte si ji u sebe. Zbytek věnujte lidem v nouzi.

Nyní už znáte význam svátku králů a máte několik dobrých nápadů, jak 6. ledna vystoupit. Toto datum je také známé tím, že je dnem rozebírání borovice, takže se podívejte, jak uložit vánoční ozdoby.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.