Černé mouchy na rostlinách: jak se jich zbavit?

Černé mouchy na rostlinách: jak se jich zbavit?
Michael Rivera

Dobrou zprávou je, že tento problém má řešení. Podívejte se na tuto příručku, která vysvětluje něco více o tomto typu nákazy a o tom, jak ji zvládnout.

Co jsou to malí černí komáři?

Malí černí komáři, kteří se vznášejí nad rostlinami a obtěžují obyvatele, se nazývají Houboví komáři Jedná se o velmi drobný hmyz (2 až 3 mm), který pomalu létá nad substrátem.

Hmyz se nazývá Houboví komáři Když se z těchto larev stanou dospělí komáři, nakladou do země vajíčka a zrodí se další larvy. Tak začíná koloběh života znovu.

Jak tento hmyz škodí rostlinám?

Larvy komárů se živí nejen organickými látkami a houbami, ale také kořeny, což způsobuje poškození rostlin. Mikrolézy, které tento škůdce způsobuje, podporují pronikání mikroorganismů způsobujících choroby.

Proč se na rostlinách objevují černé komáry?

Mouchy houbovek se na rostlinách projevují ze tří důvodů:

Vlhkost

Pokud je substrát rostliny příliš vlhký, stává se ideálním prostředím pro černé svilušky.

Viz_také: Květina šeříku: 12 okouzlujících druhů a jejich významy

Pokud je substrát stále vlhký, počkejte dva dny, než jej znovu zalijete.

Organická hmota

Komáři mají rádi organické látky obsažené v některých hnojivech, jako je hovězí a slepičí trus a vaječné skořápky.

Používejte vyvážené organické látky a dávejte přednost spolehlivým hnojivům. Vyhněte se položkám, jako jsou špatně opálené slupky z ovoce a zeleniny, protože jsou atraktivní pro mouchy.

Dark

Pokud je rostlina umístěna na tmavším místě, kde není tolik slunce a větru, stává se přirozeně lákadlem pro houbové komáry.

Pokud eliminujete alespoň jeden z výše uvedených faktorů, ztížíte hmyzu život a podaří se vám ho udržet daleko od rostlin.

Jak se vyhnout černým komárům na rostlinách?

Ochranná vrstva

Odstranění organické hmoty z půdy znamená, že rostlina dostane půdu chudou na živiny - to není vůbec zdravé. Proto se doporučuje skrýt organickou hmotu před komáry tím, že se půda pokryje nějakým druhem slámy, například borovou kůrou.

Zakryjte kompostovanou půdu rostliny vrstvou borové kůry, která ztíží komárům přístup k organické hmotě.

Viz_také: 20 velikonočních her pro děti

V menších nádobách, které se obvykle používají pro pěstování sazenic, můžete borovou kůru nahradit drceným sušeným listím, což je druh materiálu, který dobře chrání půdu.

Ochranná vrstva z borové kůry by měla být dlouhá alespoň 6 cm. Nezapomeňte, že čím delší je vrstva, tím více vlhkosti se v ní udrží, takže není nejlepším řešením pro rostliny, které nejsou milovníky vody, jako je tomu v případě sukulentů.

Kromě borové kůry slouží jako ochranná vrstva i další materiály, například oblázky a praný písek.

Entomologická návnada

Dalším způsobem, jak udržet komáry mimo zahradu, je entomologická návnada. Jedná se o typ žluté lepové pasti, která chytá nejen jedince svilušek, ale i další škůdce, jako jsou bílé mušky a mšice.

Peroxid vodíku

Pokud již máte v rostlině černé svilušky, nemá smysl problém řešit pouhým zakrytím substrátu. V půdě je pravděpodobně několik larev, proti kterým je třeba bojovat.

Domácí tip je připravit roztok z jednoho dílu okysličené vody (10 objemových jednotek) na čtyři díly vody. Směs aplikujte, když je substrát rostliny suchý.

U jiných typů peroxidu vodíku vypadají měření takto:

  • 20 svazků: 8 dílů vody;
  • 30 svazků: 12 dílů vody;
  • 40 svazků: 16 dílů vody.

Roztokem zalévejte rostlinu jednou až dvakrát týdně. Zbytek zálivky provádějte čistou vodou.

Neemový olej

Rostlinu, zejména půdu, postříkejte olejem Neem. Tento insekticid odpuzuje dospělé komáry a pomáhá také hubit některé larvy.

Bacillus thuringiensis

Bacillus thuringiensis je bakterie, která bojuje proti larvám svilušek, aniž by poškodila zdraví vaší rostliny. Jedná se o biologický insekticid hojně používaný v zemědělství, který má však i specifické přípravky pro domácí použití.

Vzhledem k tomu, že komár malý černý má svůj životní cyklus, měla by být ochrana proti škůdcům provedena během jednoho až dvou měsíců.

Změna substrátu

Dalším návrhem je vyjmout rostlinu z kontaminovaného substrátu, omýt kořeny vodou a mýdlem a přesadit ji do zdravé půdy.

Pokud není možné substrát zcela vyměnit, doporučujeme odstranit alespoň 4 cm znečištěného povrchu a doplnit květináč zdravou zeminou.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.