10 triků, jak zastavit slimáky na zahradě

10 triků, jak zastavit slimáky na zahradě
Michael Rivera

Škůdci na zahradě nebo zeleninovém záhonku jsou v mnoha domácnostech velkým problémem, proto je nezbytné znát metody pro kontrolu a likvidaci hmyzu, slimáků a dalších slizkých vetřelců.

Kromě toho, že plži poškozují růst rostlin, jsou také přenašeči nemocí. Slouží jako hostitelé červa, který způsobuje eozinofilní meningoencefalitidu, onemocnění postihující nervový systém. Proto je třeba věnovat veškerou péči tomu, aby přítomnost těchto měkkýšů neohrozila vaši rodinu.

V tomto článku se dozvíte tipy, jak se slimákům na zahradě nadobro vyhnout. Sledujte je!

Proč je šnek problém?

Mezi druhy hlemýžďů patří i africký druh. Do Brazílie se dostal s cílem být levnější alternativou escargotu, ale producenti brzy zjistili, že není jedlý, a tak velké množství zlikvidovali špatným způsobem.

Jelikož se nejedná o území tohoto plže a nejsou zde žádní přirození predátoři, důsledkem bylo zamoření africkými plži. Aby toho nebylo málo, je tento měkkýš přenašečem závažných onemocnění, jako je meningitida a angiostrongylióza břicha.

Obecně lze říci, že plži mají rádi stinná a vlhká místa. Obvykle se objevují v noci, ale pokud je vlhkost způsobená dešti, lze je vidět i ve dne.

Živí se především rostlinným materiálem, takže mají ve zvyku oškrabávat stonky, listy a výhonky, čímž mohou zcela poškodit mladší rostliny a jejich sazenice.

Viz_také: 30 nápadů na výzdobu domů pomocí recyklace

Jaký je africký hlemýžď?

Obří africký plž dorůstá délky 15 cm a hmotnosti 200 g. Má podlouhlou a kuželovitou ulitu, na které jsou vidět světlé skvrny.

Dospělý měkkýš může naklást asi 400 vajíček. Toto rozmnožování probíhá každé 2 měsíce pod kameny ve vlhké půdě. Tato vajíčka mohou klást také do nádob nebo na suť na dvoře, líhnou se za 2 až 4 týdny.

Jejich fáze dospělosti trvá 5 měsíců, poté se začnou rozmnožovat, a proto je nutné tyto vetřelce zlikvidovat dříve, než dosáhnou dospělosti a začnou váš domov skutečně zamořovat.

Proto se podívejte na 8 praktických triků, jak se zbavit slimáků na zahradě, aniž byste je museli dezinfikovat, a ještě dnes můžete podniknout kroky, aby se tito návštěvníci nestali velkou nepříjemností pro všechny ve vaší ulici.

Jak odstranit slimáky ze zahrady?

Aby se slimák nestal velkou bolestí hlavy, je třeba přijmout některá preventivní opatření. Zde je 8 způsobů, jak zabránit zamoření vaší zahrady a domů vašich sousedů.

1 - Nikdy nejezte ani nechovejte hlemýždě ulovené na zahradě.

Protože není možné zjistit původ měkkýše, jeho konzumací se vystavujete několika nemocem. Proto nikdy nejezte žádný druh, který se objeví na vaší zahradě.

I když se vám hubení hmyzu a jiných vetřelců nemusí líbit, je to nezbytné. Pokud necháte slimáky ve svém domě, otevíráte jim dveře k šíření, tím spíše, pokud se jedná o africký druh, který může způsobit onemocnění.

Viz_také: Starožitná kuchyňská skříňka: viz modely a tipy pro použití v dekoraci

2 - Při lovu těchto měkkýšů používejte ochranu

Při odstraňování těchto vetřelců z domácí zahrady nebo zahrádky se jich nikdy nedotýkejte přímo. Vždy používejte igelitové sáčky nebo rukavice, abyste si chránili ruce před přímým kontaktem.

Tato péče je důležitá, abyste se nevystavili riziku nákazy nemocemi, takže když se plži objeví, okamžitě je odstraňte a nenechte je dotknout se vaší pokožky. Pokud se tak stane, omyjte místo velkým množstvím vody.

3 - Vyčkejte na správný okamžik

Nejvhodnější dobou k lovu plžů je soumrak nebo deštivé dny s velkým množstvím mraků. V této době vylézají z úkrytů a lze je nalézt ve větším množství.

Připravte si tedy pasti a nasbírejte co nejvíce těchto měkkýšů. Na místě nechte ručník namočený v mléce a pivu nebo malé sklenice s některým z těchto nápojů. Můžete také použít velké kusy čaje nebo lilku roztroušené po místě. Podle dalšího postupu se pak zbavte slimáků na zahradě.

4 - Likvidace vetřelců pomocí soli

Pokud nevíte, jak zlikvidovat slimáky na zahradě nebo jinde, máme pro vás jednoduchý tip, který funguje: použijte kuchyňskou sůl. Všechny nalezené měkkýše dejte do kbelíku s vodou a naplňte ho solí.

Po tomto procesu ulity rozbijte, aby se v nich nehromadila dešťová voda. I zde dbejte na to, abyste při manipulaci s hlemýždi nosili rukavice. Pak už je stačí zahrabat nebo vyhodit do odpadků.

5 - Zničte také vejce

Abyste zabránili návratu škůdce na zahradu, odstraňte malá, tvrdá a světlá vajíčka. K tomu je třeba je zničit vařením ve vodě před vyhozením do koše.

Tato péče zabrání tomu, aby se rodili noví slimáci, a to i po odstranění celé nákazy z vašeho domova.

6 - Použití pilin a rýžových plev v úlovku

Dalším zajímavým trikem je použití pilin, rýžové slámy nebo hrubých vysychavých materiálů k pokrytí povrchu květináčů. Protože se šnekům v tomto materiálu nedaří, skončí znehybněni a dehydratováni.

Touto technikou můžete své rostliny ochránit a vetřelce budete moci odstranit hned druhý den ráno.

7 - Důkladně omyjte všechnu zeleninu na zahradě.

Při odstraňování zeleniny dbejte na její důkladnou dezinfekci, zejména pokud se na zahradě vyskytují slimáci, proto každou zeleninu pečlivě omyjte a dezinfikujte roztokem chlóru.

Tím zabráníte infekcím, které mohou být způsobeny měkkýši, takže tento detail pomáhá chránit celou vaši rodinu a také zabraňuje přežití vajíček hlemýžďů.

8 - Nikdy nehromaďte odpadky na zemi

Shromažďování odpadků na zahradách, dvorcích a v okolí domu je pozvánkou pro hmyz, jako jsou švábi, mouchy, komáři a další škůdci, například slimáci.

Nenechávejte proto na svém pozemku nahromaděné nepoužívané předměty. Vetřelci tak nebudou mít živnou půdu pro rozmnožování.

9 - Kouřový nebo octový roztok s česnekem

Dalším účinným způsobem likvidace vetřelců je příprava domácího roztoku na bázi kouře nebo octa s česnekem. Přísady smíchejte a nastříkejte do místnosti. Tímto způsobem můžete slimáky rychle vyhnat.

10 - Použijte jedlou sodu nebo skořici

Stejně jako sůl dokáže jedlá soda a skořicový prášek likvidovat mravence, proto si vyberte jeden z těchto dvou produktů a rozprostřete ho kolem květináčů. Bude to také účinná bariéra, která udrží mravence mimo váš domov.

Nyní už víte, jak zlikvidovat slimáky ze své zahrady, zeleninové zahrádky nebo dvorku. Převeďte tyto triky do praxe a už nikdy se nebudete muset obávat těchto nevítaných návštěvníků. Tak si to užijte a sdílejte tyto tipy na svých sociálních sítích, abyste pomohli i svým přátelům a sousedům.




Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.