Objevte 17 sukulentů pro pěstování ve stínu

Objevte 17 sukulentů pro pěstování ve stínu
Michael Rivera

Ne všechny druhy sukulentů vyžadují ke svému životu plné slunce. Některým rostlinám z této kategorie se dobře daří i ve stínu, pokud mají přístup k dobrému světlu pro fotosyntézu. Přečtěte si o nejlepších druzích sukulentů pro pěstování ve stínu.

Na některé části domu, nebo dokonce bytu, nedopadá přímé sluneční světlo. I v těchto podmínkách některé rostliny rostou a nevyžadují tolik údržby. A aby byly rostliny ještě krásnější, můžete použít cementové nebo hliněné květináče, případně půvabné barevné kešové květináče.

Před představením seznamu sukulentů je třeba pochopit pojem osvětlení. Existují druhy s plným sluncem (které potřebují alespoň 4 hodiny slunečního svitu denně), druhy v polostínu (které přežívají na filtrovaném světle) a druhy ve stínu (kterým se daří i při velmi malém množství světla).

Sukulenty doporučené pro pěstování ve stínu

Zde jsou sukulenty, které lze pěstovat v polostínu:

1 - Aloe pepe

Aloe pepe je sukulent, který se snadno pěstuje a má rád polostinné prostředí. Rostlina vznikla křížením dvou druhů z Madagaskaru. Jedná se tedy o zakrslého hybrida, který svými listy vytváří růžici. Obecně platí, že stejná Aloe pepe dává několik bočních semenáčků.

2 - Haworthia turgida

Haworthia turgida se svými malými, nadýchanými listy vnese trochu zeleně do každého kusu nábytku ve vaší domácnosti. Je to rostlina, která si uchovává hodně vody a nepotřebuje přímé slunce, aby zůstala krásná.

3 - Haworthia magnifica

Dalším exemplářem, který nesmí chybět ve vaší sbírce sukulentů, je Haworthia magnifica. Má stejné vlastnosti jako Haworthia turgida, jen její listy jsou menší.

4 - Haworthiopsis Angustifolia

Haworthiopsis Angustifolia s tuhými listy a tmavším odstínem zelené překypuje půvabem. Tuto rostlinu můžete zasadit do barevného květináče a získáte neuvěřitelný kontrast.

5 - Haworthiopsis limifolia

Hlavní charakteristikou rostliny jsou její tuhé spirálovité listy. Existuje varianta téhož druhu, která je v brazilských domácnostech velmi oblíbená, nazývá se "Twister".

6 - Haworthia cooperi Truncata

Tato drobná rostlina s poněkud odlišným vzhledem pochází z Jižní Afriky. Její listy jsou průsvitné, a proto se jí lidově říká "skleněné listy".

7 - Haworthiopsis Koelmaniorum

Tento sukulent pochází z Jižní Afriky a má tmavě hnědozelené listy ve tvaru růžice.

8 - Haworthia Limifolia

Haworthia Limifolia je velmi odolná a snadno se pěstuje. Může kvést od jara do podzimu. Květy jsou bílé a zvonkovité.

9 - Haworthia Attenuata

Haworthia Attenuata, známá také jako pásovec, má špičaté, tuhé a pruhované listy. Je ideální volbou pro interiéry se slabým osvětlením.

10 - Haworthia truncata

Haworthia truncata neboli koniklec je známý svými obdélníkovými listy uspořádanými ve dvou protilehlých řadách. Tato rostlina je součástí vaší sbírky jako možnost, která se vyhýbá tradičnímu růžicovému formátu jiných stínových sukulentů.

11 - Crassula ovata

Crassula ovata neboli jednoduše nefritová rostlina se dá pěstovat jak v polostínu, tak na plném slunci. Když je umístěna ve stínu, její tlusté oválné listy jsou zelenější.

12 - Delosperma lehmannii

Delosperma lehmannii se od ostatních sukulentních rostlin liší tím, že potřebuje větší hydrataci, tj. vyžaduje více zálivky, aby přežila. Její malé listy mohou viset dolů, což vytváří neuvěřitelný efekt dekorace.

13 - Aloe Humilis

Malý a pomalu rostoucí sukulent, jehož listy tvoří krásný a okrasný vzor.

14 - Haworthia cymbiformis

Tato rostlina, nazývaná také katedrální okno, má "buclaté" listy uspořádané do tvaru růžice. Může dosahovat výšky až 8 cm.

15 - Echeveria Crispate Beauty

Jedná se o křížence Echeveria lilacina, lidově nazývaného skalní růže. Její listy jsou kadeřavé, bělavé a s narůžovělými špičkami.

16 - Peperomia rotundifolia

Tento druh, nazývaný také čočkový náhrdelník, je ideální pro ty, kteří mají rádi závěsné rostliny. Jeho malé zaoblené listy visí dolů a vytvářejí oslnivý efekt dekorace.

17 - Hatiora salicornioides

Hatiora salicornioides neboli tančící kosti je rostlina, která patří do čeledi kaktusovitých. Na rozdíl od oblíbených kaktusů tento druh ocení stinná místa. Ve svém přirozeném prostředí roste obvykle na kmenech stromů.

Jak se Hatiora salicornioides vyvíjí, její stonky visí dolů a vytvářejí krásný okrasný efekt. Oceňuje nepřímé a rozptýlené světlo.

Tip: Podívejte se na listy sukulentů. Pokud mají tmavě zelený odstín, jedná se pravděpodobně o stínomilné rostliny, které nepotřebují mnoho slunce.

Jak pečovat o sukulenty ve stínu?

  • Pěstujte rostliny raději v hliněných květináčích, protože to usnadňuje odvodňování.
  • Pokud jde o nádobu, volte široké a hluboké květináče, protože jejich kořeny jsou silné a stínové sukulenty vždy vytvářejí mnoho sazenic.
  • Zvolte provzdušněný a odvodnitelný substrát
  • Tyto rostliny nepřežijí v tmavém prostředí, proto si vyberte takové kouty domu, které jsou hodně osvětlené, ale ne silně osluněné.
  • Co se týče zalévání, doporučuje se substrát zvlhčovat vždy, když je velmi suchý.
  • Nadměrné množství vody způsobuje hnilobu kaktusů a sukulentů, proto to s ní nepřehánějte.

Jakmile se kolem rostliny vyvinou "potomci" vašeho stínového sukulentu, můžete je vyjmout, zasadit do jiných květináčů a podělit se o ně se svými přáteli. Přečtěte si, jak vytvořit sazenice sukulentů.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.