Jaká je ideální velikost televizoru? Tipy pro výběr správného televizoru

Jaká je ideální velikost televizoru? Tipy pro výběr správného televizoru
Michael Rivera

Pokud zařizujete ložnici nebo obývací pokoj, pravděpodobně jste si položili otázku: jaká je ideální velikost televizoru. Pro určení vhodných rozměrů je nutné vzít v úvahu velikost prostoru a vzdálenost obrazovky od očí lidí.

Vzorce zahrnující vzdálenost mezi televizorem a očima obyvatel skutečně fungují, proto byste je měli při výběru ideálního televizoru zohlednit. Mějte na paměti, že byste neměli být příliš daleko a ani příliš blízko obrazovky.

Když je televizor umístěn v místnosti daleko od očí, lidé obtížně vidí detaily scény, musí se naklánět dopředu a namáhat oči. Na druhou stranu, když je obrazovka příliš blízko, vidíte jen části přenášeného obrazu, a ne celý - musíte hodně pohybovat očima a hlavou, abyste se mohli dívat.

Co jsou to televizní palce?

Palec je měrná jednotka používaná k měření obrazovek. Každý palec odpovídá 2,54 cm. Chcete-li zjistit, kolik palců má televizor, jednoduše změřte obrazovku po úhlopříčce pomocí metru. Začněte v rohu dole a přejíždějte obrazovku, dokud nedosáhnete horního rohu na opačné straně. Pro lepší pochopení se podívejte na obrázek níže:

Tabulka pro výběr správné velikosti televizoru

Čím větší televizor, tím lepší zážitek ze sledování filmů a seriálů? Ne vždy. Pro výběr správného modelu je vždy dobré změřit vzdálenost mezi obrazovkou a místem, kde se budete zdržovat.

V níže uvedené tabulce najdete hlavní velikosti obrazovek a maximální povolenou vzdálenost ve vztahu k očím obyvatel. Ti, kteří překročí maximální míru, riskují, že jim sledování televize v obývacím pokoji nebo ložnici znepříjemní zážitek. Podívejte se na ni:

Velikost obrazovky Maximální vzdálenost
32 palců 1.8m
42 palců 2.4m
50 palců 2.8m
55 palců 3.1m
60 palců 3.4m
71 palců 3.8m

Tato tabulka neurčuje, že musíte mít doma navždy stejnou velikost televizoru, právě naopak. Existuje určitá tolerance, pokud jde o rozměry obrazovky.

Viz_také: 37 vzkazů a frází ke Dni učitelů

Pokud máte v obývacím pokoji například 55palcovou televizi, můžete si bez újmy koupit 60palcový model. Nemůže se však stát, že si koupíte 82palcovou televizi a umístíte ji na místo, které zaujímá 42palcová obrazovka.

Kdo se rozhodne pro instalaci televizního panelu v obývacím pokoji, měl by dbát na to, aby nábytek nepoškozoval zážitek ze sledování filmů, seriálů a dalšího zábavného obsahu. Před instalací se posaďte na pohovku a podívejte se na obrazovku. Stupeň vašeho oka by měl být přímo ve středu televizoru, aniž byste museli naklánět krk nahoru.

Vzorec pro výpočet ideální velikosti televizoru

Kromě použití výše uvedené tabulky můžete také provést výpočet pro umístění televizoru a pohovky ve správné vzdálenosti. Vezměte hodnotu vzdálenosti v metrech a vynásobte ji číslem 18. Výsledkem výpočtu bude ideální velikost televizoru, viz vzorec:

Vzdálenost v metrech X 18 = ideální velikost televizoru

Viz_také: Naučte se vyrábět bambulky na ozdobu

Pro lepší pochopení výpočtu použijme výše uvedený vzorec na praktickém příkladu:

José chce vyměnit televizor ve svém obývacím pokoji, ale neví, jaká velikost televizoru je ta správná. Vezme si metr a změří vzdálenost mezi pohovkou a stěnou, kam má být televizor instalován. Vzdálenost je 2 m. Když ji vynásobí 18, získá 36. To znamená, že správná velikost televizoru je 36 palců.

Tento vzorec lze uplatnit i při výběru televizoru v ložnici. Zde je příklad:

Tereza spočítala, že vzdálenost mezi nástěnným držákem a postelí je 3 m. Aby zjistila nejlepší velikost televizoru, vynásobila 3 číslem 18. Výsledek je 54. To znamená, že nejlepší televizor do místnosti je 54 palců.

p

Rozlišení obrazovky

Každý televizor má technologii rozlišení obrazovky, které může být HD, Full HD, 4K nebo 8K. Tato vlastnost také ovlivňuje zážitek ze sledování televizoru.

V případě televizorů s technologií HD a Full HD není vhodné stát tak blízko obrazovky, protože pixely (osvětlené body tvořící obraz) se stávají nápadnějšími.

Televizory s technologií 4K a 8K mají pokročilejší rozlišení, tj. více pixelů než zařízení s technologií HD a Full HD. U tohoto typu obrazovky není možné vidět body, které tvoří obraz, pokud nepřiblížíte oči velmi blízko k obrazovce. Z tohoto důvodu jsou vzdálenost a velikost obrazovky flexibilnějšími faktory, které tolik nezasahují do zážitku.

Nemusíte dodržovat pravidla do písmene, jen mějte na paměti, že ideální velikost televizoru je rovnováha mezi vzdáleností a velikostí obrazovky.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.