Jak vyrobit domácí sliz? Naučte se 17 snadných receptů

Jak vyrobit domácí sliz? Naučte se 17 snadných receptů
Michael Rivera

Pokud hledáte způsob, jak zabavit děti nebo se zbavit stresu, naučte se vyrábět domácí sliz, který je hitem na sociálních sítích a lze ho připravit doma z jednoduchých a levných ingrediencí.

Pokud máte ve zvyku používat Instagram, pravděpodobně jste již sledovali videa, na kterých lidé manipulují s jakousi načechranou amébou. Hra, na kterou je tak příjemné se dívat, může ožít i u vás doma, stačí jen vložit "ruce do těsta".

PODÍVEJTE SE TAKÉ: Typy slizů a jejich názvy

Co je to sliz?

To se nedá popřít: sliz je na internetu skutečným fenoménem. Lidé tráví hodiny pohledem na toto super tvárné želé, které kromě neuvěřitelných barev může nabývat různých tvarů.

Sliz není nic jiného než lepkavá pasta, se kterou se zdánlivě velmi příjemně manipuluje rukama. Je to jakási améba, ale s více barvami.

Při přípravě těsta je možné ho různě přizpůsobit, použít kovové barvy (například zlatou a stříbrnou) nebo dokonce pastelové odstíny (dětskou modř, světle růžovou nebo žlutou). Trend Slime zkrátka dává volný průchod fantazii.

Někteří lidé se rozhodnou vytvořit velmi barevnou amébu hrající barvami duhy, zatímco jiní se rozhodnou pro něco více jednobarevného nebo s efekty, jako je směs třpytek.

Při hře se slizem přicházejí děti do kontaktu s různými barvami, tvary a texturami. Zlepšují si smyslové vjemy a zlepšují vnímání rukou. U dospělých sliz také vyvolává neuvěřitelný pocit pohody.

Jak vyrobit domácí nadýchaný sliz?

Zde je několik snadno vyrobitelných receptů na sliz, na jejichž výrobu potřebujete ingredience, které máte pravděpodobně doma.

1 - Sliz z pěny na holení, borové vody, jedlé sody a změkčovadla

Materiály

 • 1 polévková lžíce změkčovadla
 • Pěna na holení (trojnásobné množství lepidla)
 • Potravinářská barviva
 • 1 polévková lžíce borové vody
 • 1 šálek bílého lepidla
 • ½ lžíce jedlé sody

Krok za krokem

 1. Do skleněné ohnivzdorné nádoby nalijte kelímek bílého lepidla.
 2. Poté přidejte změkčovadlo a velkou dávku pěny na holení.
 3. Přidejte borovou vodu, hydrogenuhličitan sodný a barvivo, dokud nedosáhnete požadované barvy. Pokud nemáte doma žádné barvivo, můžete ho nahradit genciánovou violetí.
 4. Přidejte potravinářské barvivo a lžící míchejte všechny přísady, dokud nevznikne těsto, které se uvolní z nádoby.

2 - Sliz s mýdlovým práškem a kvašovou barvou

Ano! K přípravě tohoto receptu budete potřebovat následující suroviny:

 • 1 polévková lžíce pracího prášku
 • 50 ml teplé vody
 • 5 polévkových lžic bílého lepidla
 • 1 lžička kvašové barvy
 • 4 polévkové lžíce borové vody

Krok za krokem

 1. Mýdlový prášek smíchejte s teplou vodou, dokud se zcela nerozpustí.
 2. Do jiné nádoby přidejte bílé lepidlo a kvašovou barvu, aby sliz dostal barvu. Lžící dobře promíchejte. Když je směs hladká, přidejte borovou vodu.
 3. Nyní je čas do barevné směsi postupně přidávat mýdlový prášek rozpuštěný v teplé vodě. To dělejte tak dlouho, dokud sliz nezíská konzistenci a neoddělí se od nádoby.
 4. Výsledkem bude těsto, které je velmi pružné a příjemné na zpracování.

3 - Sliz s boraxem a šamponem

Pokud si chcete vyrobit sliz, který vydrží několik měsíců, podívejte se na následující návod:

Materiály

 • Bílé lepidlo
 • Kukuřičný škrob
 • Neutrální šampon (Johnson)
 • Hydratační krém na tělo
 • Pěna na holení
 • Dětský olej (Johnson)
 • Potravinářské barvivo (vaše oblíbená barva)
 • Borax (k dostání na volném trhu za 12,90 R$)

Krok za krokem

 1. V misce smíchejte lepidlo, pěnu na holení a hydratační krém.
 2. Přidejte šampon, dětský olej, kukuřičný škrob a nakonec barvivo.
 3. Všechny ingredience smíchejte dohromady pomocí lžíce.
 4. Přidejte borax rozpuštěný v teplé vodě. Průběžně míchejte, jako by šlo o těsto na koláč.
 5. Sliz skladujte ve sklenici s víčkem, aby neztvrdl.

4 - Sliz s lepidlem a kukuřičným škrobem

Materiály

 • 50 g bílého lepidla
 • 37 g čirého lepidla
 • 2 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
 • Barvení
 • Pěna na holení
 • 10 ml borové vody
 • 1 čajová lžička bikarbonylu sodného

Krok za krokem

 1. Do nádoby přidejte oba druhy lepidla a promíchejte je pomocí lžíce.
 2. Přidejte kukuřičný škrob a barvivo, aby těsto získalo zvláštní barvu. Neustále míchejte.
 3. Poté přidejte pěnu na holení a promíchejte. Nechte odpočinout.
 4. V jiné misce rozpusťte sodu bikarbonu v borové vodě.
 5. Zvýšení množství kapaliny do jiné směsi.
 6. Dobře promíchejte, dokud se těsto nespojí a neodlepí od nádoby.

5 - Sliz se saponátem a lepidlem E.V.A.

Existuje mnoho nápadů na výrobu slizu pro kutily, například recept, který používá saponát a lepidlo EVA. Podívejte se na něj:

Složení

 • 45 g lepidla na EVA
 • 3 polévkové lžíce neutrálního pracího prostředku
 • Barvení
 • 3 polévkové lžíce čisté vody

Krok za krokem

Všechny ingredience smíchejte v malém hrnci. Pokud je směs stále měkká, přidejte více vody a améba získá tvar. Pokračujte v namáčení, jako byste sliz omývali.

6 - Sliz bez lepidla

V tomto videonávodu vás youtuberka Amanda Azevedo krok za krokem naučí, jak si vyrobit domácí nadýchaný sliz bez lepidla. Sledujte:

7 - Sliz z vody a kukuřičného škrobu

Pokud chcete vědět, jak snadno vyrobit sliz jen ze dvou ingrediencí, smíchejte vodu s kukuřičným škrobem. Tyto dvě položky, které najdete v kuchyni, zaručují dětem neuvěřitelný smyslový zážitek.

8 - Toaletní papír, šampon a mastný sliz

Kreativitě a improvizaci se při výrobě slizu meze nekladou. Recept na sliz může být kombinací kousků toaletního papíru, šamponu a mastku. Je to jeden ze způsobů výroby jednoduchého slizu.

9 - Sliz bez kukuřičného škrobu a boraxu

Pro zvýšení bezpečnosti dětí hledá mnoho rodičů recepty na sliz bez boraxu. Produktem, který se používá k aktivaci želé konzistence, je mastek. Podívejte se na video a dozvíte se:

10 - Písečný sliz, maska na obličej a tekuté mýdlo

Tyto tři ingredience se dají velmi snadno sehnat a vytvoříte z nich úžasný sliz. Přečtěte si níže uvedený návod krok za krokem:

11 - Sliz z želatiny, kukuřičného škrobu a vody

Po smíchání kukuřičného škrobu a želatiny v prášku přidávejte po troškách vodu, dokud těsto nezíská konzistenci želé. Hrátky trvají den, ale stojí to za to. Podívejte se na návod krok za krokem:

12 - Průhledný sliz

Průhledný sliz je jinou a zábavnou volbou pro zabavení dětí během školních prázdnin.

Složení

 • 1 šálek průhledného lepidla
 • 1 šálek vody
 • Boritá voda
 • 1 čajová lžička hydrogenuhličitanu sodného
 • 500 ml vody

Jak se připravit

Do nádoby přidejte průhledné lepidlo a 1 šálek vody. Dobře promíchejte. Do plastové láhve přidejte 500 ml vody s jedlou sodou. Několik minut protřepávejte. Obě části promíchejte a přidávejte kapky borové vody, dokud nedosáhne ideálního bodu (uvolní se z nádoby).

14 - Sliz bez lepidla

Nedostatek lepidla doma není překážkou hry, vždyť sliz můžete vyrobit i bez lepidla. Směs kombinuje pouze želatinu, kukuřičný škrob a vodu - tři ingredience, které máte pravděpodobně v kuchyni.

15 - Duhový sliz

Tento recept připravíte tak, že smícháte bílé lepidlo a bezbarvé lepidlo ve stejném poměru. Přidáte vodu, mandlový olej a aktivátor. Tento hravý návod je ideální ke sledování s dětmi:

16 - Sliz s pískem

Na blogu Chytrá školka vznikl velmi zajímavý recept na sliz, který kombinuje barevný řemeslný písek, průhledné lepidlo, bikarbonu sodnou a roztok na kontaktní čočky. Výsledkem je lepivá hmota, kterou lze obarvit na pestré barvy.

17 - Vápenný balónek

Už jste někdy slyšeli o slizovém balónku? Je to nová mánie mezi dětmi. Hra spočívá v oddělování slizových přísad v barevných balóncích.

Kromě lepidla mohou balónky obsahovat také barviva, písek, třpytky a další přísady, které pomáhají vytvořit neuvěřitelnou hmotu.

Podívejte se na video a naučte se:

Důležité!

Děti mohou sliz připravovat doma, pokud jsou pod dohledem dospělé osoby. Při manipulaci s čistým boraxem je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože výrobek může způsobit popáleniny.

Teď, když už víte, jak vyrobit domácí sliz, vyberte si jeden z receptů a vyrobte si ho doma. Pokud máte další návrhy, zanechte svůj tip v komentářích.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.