Filodendron: poznejte hlavní druhy a jak o ně pečovat

Filodendron: poznejte hlavní druhy a jak o ně pečovat
Michael Rivera

Rostliny rodu filodendron jsou velmi oblíbené pro výzdobu interiérů. Okouzlují svými srdčitými, trojúhelníkovitými nebo jemně řezanými listy.

Většina rostlin rodu filodendron jsou popínavé rostliny, tj. ve svém přirozeném prostředí šplhají po stromech a zapichují své kořeny do kmene. Při pěstování v interiéru jsou schopny filtrovat toxiny přítomné ve vzduchu.

Co je filodendron?

Filodendrony jsou v Brazílii velmi oblíbenou skupinou rostlin, známou také pod názvem imbé, kterou tvoří popínavé druhy s okrasnými listy, jež dokáží ozvláštnit každý zelený kout.

Všechny druhy rodu filodendron pocházejí z Brazílie a Střední Ameriky. Listy, lesklé a odolné, se vyskytují v různých velikostech, tvarech a barvách.

Filodendrony vynikají v interiéru svými bujnými listy. Tyto malé rostliny lze pěstovat v květináčích, na zahradě nebo dokonce ve vertikálních zahradách.

Vzdušné kořeny nejsou tak odolné jako stonek, který je navíc křehký.

Viz_také: Narozeninová oslava s tématem plameňáků: 30 dokonalých nápadů na výzdobu

Co se týče dekorace, jsou filodendrony velmi flexibilní: lze je použít v klasickém i moderním prostředí.

Tip: většina filodendronů je považována za jedovaté, takže pokud máte doma domácího mazlíčka, doporučujeme pěstovat rostlinu na vyšším místě.

Hlavní druhy filodendronů

Existuje více než 300 druhů filodendronů, proto jsme vybrali ty nejoblíbenější, podívejte se na ně:

Philodendron martianum

Philodendron martianum, známý také jako pacová, je v Brazílii velmi oblíbeným druhem. Listy jsou okrasné a stonek buclatý.

Philodendron mamei

Tento druh filodendronu, pocházející z Ekvádoru, má na listech stříbrné vzory. V dospělosti dosahuje rostlina výšky 25 až 30 cm.

Philodendron hederaceum

Tato rostlina, nazývaná také Filodendro-brasil, má zářivé barvy a srdčité listy, které velmi připomínají oblíbeného hroznýše.

Philodendron undulatum

Listy jsou zvlněné a rychle rostou. Chcete-li tento druh pěstovat doma, musíte mít dostatek prostoru.

Filodendron fialový

Tato rostlina s tmavými stonky a fialovými listy dodá výzdobě domu nebo bytu okrasný ráz. Je dobrou volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit krásný kontrast s listím v odstínech zelené.

Philodendron hastatum

Hlavním znakem tohoto druhu jsou stříbřité listy.

Philodendron verrucosum

Rostlina má načervenalé detaily na zadní straně listů a také chlupatý stonek, který vypadá skvěle v interiéru.

Philodendron ricardoi

Tento druh každého okouzlí svými srdčitými listy s růžovými okraji.

Philodendron gloriosum

Každý, kdo hledá rostlinu s velkými, nápadnými listy, by měl zvážit filodendron gloriosum. Listy tohoto druhu mají velmi světlou střední žilku, která vyniká nad jasně zelenou barvou. V dospělosti získávají tytéž listy krásnou sametovou strukturu.

Philodendron Squamiferum

Squamiferum má pěkné, nápadné listy a od ostatních rostlin se liší především vykrajovanými listy, zatímco řapík (stonek) má načervenalé "chloupky".

Philodendron mayoi

Listy se připomínají jemností, která velmi připomíná vzhled Adamova žebra.

Philodendron subhastatum

Listy jsou velké a svěží, s načervenalým hřbetem.

Philodendron spiritus-sancti

Spiritus-sancti je sběrateli filodendronů vyhledávaná rostlina. Její listy jsou dlouhé a trojúhelníkovité.

Viz_také: Pozvánka na Festa Junina: podívejte se, jak ji vyrobit, a na hotové modely

Filodendron růžová princezna

Filodendron růžový princezna je tmavý list s olivově zeleným nádechem a bílými detaily. Časem získá pruhovaný efekt listů krásný růžový odstín.

Philodendron xanadu

Ačkoli většina filodendronů dává přednost polostínu, xanadu se dokáže přizpůsobit i plnému slunci, pokud předtím projde procesem rustikalizace. Listy se vykrajují a ozvláštňují zelený kout.

Philodendron Burle Marx

Díky dlouhým lesklým listům udělá Philodendron Burle Marx každé prostředí okouzlující.

Jak pěstovat filodendron doma?

Substrát

Substrát by měl být bohatý na organickou hmotu a měl by mít vláknitou část s borovou kůrou nebo kokosovými vlákny.

Klima

Protože filodendron pochází z tropických lesů, má rád vlhké a teplé klima. Na druhou stranu jeho listy nesnášejí chlad.

Zavlažování

Ideální je zalévat rostlinu jednou až dvakrát týdně. Snažte se udržovat půdu vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou. Nenechávejte vodu hromadit v květináči, protože by to mohlo podpořit výskyt hmyzu a ohrozit kořeny.

Aby filodendron vypadal stále krásně, doporučujeme každé ráno postříkat listy vodou. Také si zvykněte otírat listy vlhkým hadříkem - tím se odstraní prach a usnadní se proces fotosyntézy.

Osvětlení

Filodendrony by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření. Tyto rostliny mají rády světlo, ale pro lepší vývoj vyžadují polostín. Přímé vystavení slunečním paprskům může způsobit popálení listů.

Hnojení

Jednou za měsíc přihnojte rostlinu tekutým hnojivem NPK 10 10 10. Tento přípravek napomáhá jejímu rozvoji a zanechává její listy krásnější.

Reprodukce

Nejčastěji používanou metodou množení filodendronů je řízkování. v letních měsících musíte odebrat řízek a zasadit ho na definitivní místo. zakořenění trvá čtyři až šest týdnů.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.