31 růžových květin, které udělají vaši zahradu vzrušující

31 růžových květin, které udělají vaši zahradu vzrušující
Michael Rivera

V přírodě je přítomnost růžových květů častější, než byste si mysleli. Každou zahradu udělají jemnější, půvabnější a romantičtější. Navíc stojí za zmínku, že možnosti zdaleka přesahují klasický růžový keř.

Není nic příjemnějšího než procházka barevnou kvetoucí zahradou. Krajinářské úpravy často kombinují druhy rostlin různých barev a velikostí. Mezi nejzajímavější volby patří krásné růžové květy.

Stromy s růžovými květy jsou milovány, ale nejsou jedinou možností. Rozdělili jsme výběr růžových květů a jejich významů. Podívejte se!

Význam růžových květů

Růžová, zejména její jemnější odstíny, představuje romantiku a něhu. Není divu, že nevěsty rády chodí k oltáři s kyticí růžových květů. Tento odstín také symbolizuje vděčnost, obdiv, štěstí a sebelásku.

Růžová barva, která vznikla smícháním červené a bílé, je obecně spojována s ženskými vlastnostmi. Znamená také laskavost, půvab a nevinnost.

Na druhou stranu význam růžové nezůstává vždy stejný. Nejintenzivnější odstíny této barvy jsou spojeny se sváděním.

Růžové druhy květin pro vaši zahradu

1 - Růžový karafiát

Hvozdík má rád částečné slunce a dobře propustnou půdu. Je velmi důležité, aby rostlina dostávala přímé přirozené světlo alespoň 4 hodiny denně - bez tohoto osvětlení nekvete.

Květy se zvláštní a jemnou vůní mají bohaté okvětní lístky. Z tohoto důvodu je tento druh považován za okrasnou variantu pro zahradu.

Růžová je přirozenou barvou rostliny, takže růžový karafiát představuje vděčnost a přání štěstí.

2 - Růžová begonie

Begonie se vyskytují v různých barvách, jednou z nich je růžová. Tyto květy jsou jedlé a vypadají velmi podobně jako klasické růže.

Tento druh dává přednost pěstování na stinných místech s nepřímým slunečním světlem, ale snese i plné slunce. Zálivka by měla být mírná, aby se zabránilo přemokření půdy.

Begonie kvete po celý rok, obvykle čtyři měsíce po výsadbě. Je skvělou volbou pro zkrášlení obytných zahrad, bytových domů a veřejných záhonů.

Begonie v zahradě symbolizují teplo, štěstí a jemnost.

3 - Růžová azalka

Růžová azalka pěstovaná na záhonech a v květináčích je symbolem ženskosti. Tuto rostlinu je třeba zalévat dvakrát až třikrát týdně. Ocení také přímé sluneční světlo brzy ráno nebo pozdě odpoledne.

4 - Růžová chryzantéma

Ačkoli je tento druh známý především jako řezaná květina, může půvabně zdobit i zahradu. Růžová chryzantéma představuje jednoduchost a lásku.

Výsadba vyžaduje úrodnou půdu a ranní slunce. Zálivka by měla být mírná, aby byla půda dobře odvodněná.

5 - Růžová jiřinka

Původem z Mexika se jiřina vyskytuje v různých variantách a překvapuje svými zakřivenými okvětními lístky. Tento druh symbolizuje půvab a laskavost, proto nemůže chybět na vaší zahradě.

Pěstování jiřinek vyžaduje plné slunce a mírnou zálivku - maximálně dvakrát týdně. Kvetou přibližně 8 týdnů po výsadbě.

6 - Růžové lilie

Orientální lilie se vyskytují v různých odstínech, například v narůžovělých tónech. Tato rostlina s okouzlujícími okvětními lístky vyzařuje sladkou vůni, která ovládne vaši zahradu.

Růžová lilie symbolizuje náklonnost, náklonnost, vděčnost a prosperitu.

7 - Alcea rosea

Alcea rosea je krásná rostlina, kterou lze pěstovat samostatně na zahradě nebo v živém plotě. Tento druh, který je symbolem mateřské lásky a plodnosti, miluje plné slunce a dobře propustnou půdu.

8 - Růžový ibišek

Květy této rostliny jsou okrasné a lze je použít i v kuchyni k přípravě čajů a šťáv.

Při výsadbě vyberte místo s dostatkem slunce a dobře propustnou půdou. Pěstovat lze i v květináčích. Zalévat je třeba denně, zejména v létě.

Co se týče symboliky, růžový ibišek představuje krásu a ženskost.

9 - Růžová hortenzie

Tato rostlina je známá tím, že vytváří trsy květů, tj. minikytice, které zkrášlují a zjemňují terénní úpravy. Představuje čisté a opravdové city.

Lze ji pěstovat na plném nebo částečném slunci, nejlépe v písčité půdě. Nezapomeňte, že tento druh nemá rád příliš horké podnebí.

10 - Hyacintová růže

Existují rostliny, které zkrášlí a provoní vaši zahradu, například hyacint. Tento druh vytváří svazky květů, které mohou být jak růžové, tak modré, červené, žluté a bílé.

Při pěstování v zahradách hyacint kvete na začátku jara. Má rád mírně chladnější klima, proto se snažte rostlinu udržovat na chladném místě. Důležité je udržovat půdu vlhkou a na začátku kvetení omezit zálivku.

Růžové hyacinty symbolizují hru, takže jsou to květiny, které venkovní prostor rozveselí a uvolní.

11 - Růžová pivoňka

Tato rostlina, která je zodpovědná za tvorbu velkých voňavých květů, se při dobré péči může na vaší zahradě dožít více než 100 let. Obvykle kvete koncem jara a začátkem léta, pokud má plné slunce a jílovitou půdu. Je symbolem cti a štěstí.

12 - Růžová orchidej

Orchidej je rostlina, kterou milují všichni. Vypadá krásně, když se pěstuje v květináčích, ale lze ji vysadit i na stromy a zkrášlit tak domácí zahradu.

Na světě existuje více než 30 000 různých druhů, z nichž některé vytvářejí květy v růžových odstínech. Tato rostlina je synonymem luxusu a krásy.

13 - Růžová kamélie

Kamélie růžová, symbol velikosti duše, je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Oceňuje půdu bohatou na organické látky a mírné klima (bez vysokých teplot). Je vhodnou volbou pro oblasti s mrazem.

14 - Pouštní růže

Pouštní růže afrického původu je známá po celém světě pro svou odolnost. Při pěstování se používá technika bonsají, aby byl kmen silný a zakřivený.

Z hlediska symboliky je tato rostlina spojována se silou a odhodláním pokračovat navzdory obtížím.

Pěstování vyžaduje přímé sluneční světlo po dobu nejméně 6 hodin denně a zalévání by se mělo provádět pouze tehdy, když je substrát suchý.

15 - Monarda

Z mnoha rostlin, které do zahrady lákají kolibříky, nezapomeňte na monardu. Tento druh má rád plné slunce nebo polostín, přičemž půda by měla být bohatá na organické látky a středně vlhká.

16 - Lotosový květ

Lotosový květ je vodní rostlina, která však jistě zkrášlí a zútulní váš venkovní prostor. Je ideální volbou pro zdobení jezírek, akvárií a květináčů.

Pro buddhisty je lotosový květ posvátným symbolem osvícení a houževnatosti, neboť má schopnost kvést i v kalných vodách.

Při péči o lotosový květ používejte kvalitní vodu a rostlinu udržujte na místě s přímým slunečním světlem.

17 - Růžová gerbera

Každý začínající zahrádkář hledá rostliny, které jsou nenáročné na péči. Pokud je to i váš případ, zvažte gerberu. Tento druh, který představuje čistotu a nevinnost, není příliš náročný na péči.

Pěstování zkrátka vyžaduje písčitou půdu a přímé sluneční světlo. Kromě růžové se tato květina vyskytuje i v dalších barvách, jako je oranžová, žlutá, lososová a bílá.

18 - Kapucín růžový

Na vaší domácí zahradě může růst několik netradičních potravinářských rostlin (PANCS), například kapucínka růžová. Kromě toho, že je chutná, je bohatá na vitamín C a minerální látky. Její listy jsou ideální pro přípravu salátů a květy jsou úžasné pro zdobení pokrmů.

Tento druh, původem z Mexika, se velmi dobře přizpůsobil brazilskému klimatu, a proto se neustále používá k lemování záhonů.

19 - Růžová petúnie

Další květinou, která překvapí svými růžovými okvětními lístky, je petúnie, původem z Jižní Ameriky. Tato rostlina, kterou lze pěstovat v květináčích nebo na záhonech, má ráda plné slunce. Pokud jde o její význam, růžová petúnie představuje touhu.

20 - Lantana

Lantana vytváří malé barevné květy, které v průběhu času mění barvu. Mezi variacemi je i odstín růžové.

Tento druh má rád plné slunce a mírnou zálivku (stačí jednou týdně).

21 - Zinia rosa

Zinnie je druh, který se vyskytuje prakticky ve všech barvách kromě modré. Tato květina, velmi oblíbená v Mexiku, odolává bez větší újmy suchu a horku. Symbolizuje přátelství a dlouhověkost.

22 - Jedenáct hodin

Jedenáctka je velmi zajímavá květina, ideální na záhony. Jak napovídá její název, okvětní lístky se otevírají v době největšího dopadu slunečního světla: v 11 hodin, těsně před obědem.

Květy tvoří pestrobarevný koberec a vypadají velmi podobně jako miniaturní růže. Dávají přednost suché půdě a dostatku slunce - alespoň šest hodin denně, takže pozor na přemíru vody.

23 - Lionmouth

Existují květiny, které jsou nenáročné na péči a dodávají krajině barevný nádech, jako je tomu v případě lvíčku. Rostlina vydrží kvést až 4 měsíce, pokud je pěstována na plném slunci a v úrodné půdě.

24 - Cyclamen

Tato rostlina se skládá z jemných okvětních lístků, které mají barvu od světle růžové až po velmi elegantní tmavě červenou, zatímco listy, které jsou rovněž elegantní, mají tvar srdce.

Tento druh má rád chladná místa a nemůže být vystaven přímému slunečnímu záření.

25 - Astromelia

Některé květiny mají potenciál ukrást vám srdce, například krásná atromélie. Tato malá rostlina je symbolem trvalého přátelství a úcty.

Stručně řečeno, pro tvorbu květů tohoto druhu je nezbytné udržovat půdu vlhkou. Co se týče osvětlení, rostlina má ráda ranní slunce.

26 - Manacá-da-serra

Tento druh, který pochází z atlantského deštného pralesa, může v přírodě dosáhnout až 12 m. Můžete jej však pěstovat v květináčích a zajistit si tak menší verzi rostliny pro svou zahradu.

Květy se svými zářivými barvami se skvěle hodí jako ozdoba fasády domu. Výsadba vyžaduje substrát bohatý na organické látky, stejně jako přímé sluneční světlo jednou týdně a vydatnou zálivku.

27 - Růžové pelargónie

Kdo hledá květiny nenáročné na údržbu, měl by zvážit pěstování muškátů, které jsou symbolem lásky a náklonnosti.

Rostlinu lze pěstovat vzpřímeně v zemi nebo v květináčích. Nejlépe se vyvíjí na plném slunci a vyžaduje pravidelnou zálivku.

28 - Krvavé srdce

Nenechte se vyděsit dramatickým názvem - tato rostlina vytváří krásné květy, v nichž se mísí odstíny růžové a červené. Jedná se o druh, který je nenáročný na péči a má jemné listy, které jsou zároveň okrasné.

Pěstování vyžaduje polostinné stanoviště a půdu bohatou na humus. V době květu se doporučuje udržovat kořeny vlhké.

29 - Gloxinie

Gloxinie, známá také jako brazilský tulipán, je okouzlující a půvabná malá rostlina, kterou lze nalézt v různých barvách, například v růžové. Tato rostlina se sametovými okvětními lístky má ráda zálivku dvakrát týdně a nepřímé sluneční světlo.

30 - Náprstek

Náprstník je trochu jiná rostlina, ale také vytváří růžové květy. Své jméno dostal proto, že má tvar náprstku, nástroje často používaného švadlenami.

Kromě růžové mohou být květy prstnatce také bílé a fialové.

31 - Růžové anturie

Tato odolná, snadno pěstovatelná rostlina má vše, co může zkrášlit vaši domácí zahradu. Stručně řečeno, anturie mají rády stále vlhkou půdu a nepřímé sluneční světlo.

A konečně, kromě zdobení zahradních záhonů a skládání kytic se tyto růžové druhy květin skvěle hodí k aranžování stolů a svatebních dekorací. Další možností, kterou můžete využít k vytvoření neuvěřitelných kombinací, jsou žluté květiny.

Vybrali jste si svůj oblíbený druh? Napište komentář.
Michael Rivera
Michael Rivera
Michael Rivera je uznávaný interiérový designér a spisovatel, známý pro své sofistikované a inovativní designové koncepty. S více než desetiletými zkušenostmi v oboru pomohl Michael bezpočtu klientů přeměnit jejich prostory na ohromující mistrovská díla. Na svém blogu Your Best Decorating Inspiration sdílí své odborné znalosti a vášeň pro interiérový design a nabízí čtenářům praktické tipy, kreativní nápady a odborné rady, jak si vytvořit vlastní vysněné domovy. Michaelova filozofie designu se točí kolem přesvědčení, že dobře navržený prostor může výrazně zlepšit kvalitu života člověka, a snaží se inspirovat a zmocnit své čtenáře k vytváření krásných a funkčních životních prostředí. Michael kombinuje svou lásku k estetice, funkčnosti a udržitelnosti a povzbuzuje své publikum, aby přijalo jejich jedinečný styl a zároveň začlenilo udržitelné a ekologické postupy do svých návrhových rozhodnutí. Michael Rivera se svým dokonalým vkusem, smyslem pro detail a odhodláním vytvářet prostory, které odrážejí individuální osobnosti, nepřestává uchvacovat a inspirovat designové nadšence po celém světě.