Ferda Mravenec a české vynálezy aneb Edmontonský tábor počtvrté

Jako v příbězích o Ferdovi Mravencovi si připadali letošní účastníci tábora edmontonské SVU – Společnosti pro vědy a umění v Albertě, jehož čtvrtý ročník se uskutečnil ve dnech 13.–19. srpna 2017. Nejenže hlavní organizátorka Kamila Moquin skutečně vykonávala práce všeho druhu, za což jí patří veliký dík, ale zároveň postava Ferdy Mravence provázela ty nejmenší účastníky týdnem plného češtiny, českých reálií a české kultury. Program pro dospívající a dospělé pak rámovala základní otázka: Co dali Češi světu? A tak došlo na Františka Křižíka, Prokopa Diviše, Ottu Wichterleho, Jana Janského, Antonína Holého, ale taky na remosku, záchytku, síťovku nebo na semtex. Chyběl jen Jára Cimrman, protože osvětlení tohoto českého velikána Kanaďanům by trvalo hodně dlouho a asi by to stejně nakonec nepochopili…

Středobodem každého dne byly hodiny češtiny a českých reálií, v nichž se odehrávaly živé diskuse nad minulostí, přítomností i budoucností České republiky. I letos se v nich sešla pestrá směsice studentů: věk 7 až 60 let, úplní začátečníci i rodilí mluvčí; lesník, žáci základní školy, rehabilitační sestra, důchodce, univerzitní učitelky, zasloužilá matka / žena v domácnosti, výzkumník v potravinářství nebo bývalý hlavní účetní velké kanadské firmy. Připravit pro takovou skupinu program, aby vyhovoval všem, představuje náročný didaktický úkol. Neméně náročné je to ovšem s neustále se hemžícím houfem těch nejmenších, jichž letos bylo dvacet. Pro ty byly připraveny výtvarné dílny nad příhodami Ferdy Mravence a dalšími českými pohádkami.

Odpoledne vyplňovalo koupání a dobrodružné hry, do nichž se s velkou chutí zapojovali i dospělí – třeba na startovní čáře štafety vedle sebe v jednotlivých družstvech stanuli borci od předškolního až po důchodový věk. Dobrodružná stezka lesem pak obsahovala úkoly nejen sportovního, ale též vědomostního rázu; každý – i ten, kdo česky vůbec nemluví a nikdy v České republice nebyl, by tak teď měl vědět mj., že hlavním městem České republiky je Praha, že se v České republice platí korunou a že počet obyvatel ČR převyšuje počet obyvatel Alberty přibližně třikrát, zatímco Českou republiku bychom do rozlohy Alberty dostali zhruba osmkrát.

Každý den ve večerních hodinách se pak rodilí mluvčí scházeli nad úkoly z jazykového kvízu a bojovali o hodnotné ceny a putovního maskota. Opravte chyby ve stylizaci. Upravte slovosled tak, aby věty byly jednoznačné. Dejte slova v závorkách do správného tvaru, pozor na dublety! Doplňte písmena dle pravidel pravopisu… I letos se projevil velký soutěžní duch, knihy Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák Ireny Douskové, určené pro vítěze, nakonec získala Lucie Fialová.

Tábor byl umístěn v objektu Van-Es Camp nedaleko od South Cooking Lake, což umožnilo účastníkům spoustu venkovních her, procházky lesem, pozorování zvěře a došlo taky na tradiční českou zábavu – sbírání hub. Na závěrečný táborák se přijeli pobavit rovnež další zástupci edmontonské česko-slovenské komunity.

Letošní ročník byl v jistém smyslu výjimečný: práce organizátorů se totiž pomalu začíná u nejmladších účastníků zúročovat. Byli jsme svědky jedinečného úkazu – děti narozené v Kanadě, které česky neumějí a o svých českých kořenech mají spíše letmé tušení než jakoukoliv opravdovou povědomost, začaly klást otázky. Babi, kde ty ses narodila? Kde to je? Proč já nemluvím česky? Můžu se to naučit? Co je to za hrad tady na obrázku? Jak se tohle řekne? Co znamená toto slovo? Motivační potenciál celé akce je tedy zřejmý a zmíněné tázání dosvědčuje, že tábor má hluboký význam.

A co na závěr? Děkuji SVU a jejímu prezidentovi Pavlu Jelenovi a Ministerstvu zahraničních věcí České republiky za to, že tábor podporují, děkuji Kamile Moquin za vynakládané úsilí a děkuji všem táborníkům za tradičně milé přijetí a společné utváření času, který letos utekl neuvěřitelně rychle.
Rok 2018 bude znamenat poloviční kulatiny!

Stanislav ŠtěpáníkPoznámka SVU Edmonton:
Stanislav Štěpáník působil v akadmickém roce 2013-2014 jako stážista na Wirthově institutu rakouských a středoevropských studií na University of Alberta a od té doby se každoročně zůčastňuje našich táborů jako učitel češtiny. Dr. Štěpáník je zaměstnán jako akademický pracovník na Katedře českého jazyka Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze.

Fotoalbum

Google Photos album s fotkami z táboru.

Výběr z fotek

tabordum.JPG

taborzavod.JPG

taborzaba.JPG

taborvyukadeti.JPG

taborvyuka.JPG

tabortaborak.JPG

taborskupina.JPG

taborFiala.JPG